Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЕВР обсъди лицензи за борсова търговия с газ за две компании

| обновено на 09.03.21 в 12:48
Снимка: БГНЕС

Искането на държавното дружество „Газов хъб Балкан“ и на частната компания „Българска енергийна търговска платформа” да получат 35-годишни лицензи за борсова търговия с природен газ бе обсъдено в енергийния регулатор.

В рамките на заседанието изпълнителният директор на „Газов хъб Балкан“ Кирил Равначки заяви, че към края на миналата година регистрираните участници на борсовата платформа са били около 40:

„60 процента от тях са местни компании или големи индустриални предприятия, които се възползват от близостта на платформата, а останалите 40 процента представляват западноевропейски и европейски компании, които са с дългогодишен опит в търговията. В рамките на януари и февруари месец имаме нови трима клиенти, които също се възползват от услугите, които „Газов Хъб“ предлага“, каза Кирил Равначки, както и обясни, че търгуваните през „Газов Хъб Балкан" количества, посочени в заявлението, са се увеличили, но точните обеми не бяха посочени.

От своя страна Маргарита Найденова от частната компания „Българска енергийна търговска платформа“ посочи:

„Съгласно сключено споразумение за ползване на софтуер на платформата да се търгува газ, енергия селскостопанска и гориво на територията на България“.

Дали двете компании ще получат поискания от тях лиценз, ще стане ясно на 25 март.

От заявлението на „Газов хъб Балкан“, който е под шапката на „Булгартрансгаз“, става ясно, че от началото на миналата година на борсовия пазар като участници са регистрирани 39 потребители, а прогнозите са всяка следваща година те да нарастват с 10. Дружеството очаква различните такси, които ще плащат потребителите, да носят голяма част от приходите, и прогнозира, че 67 процента от потреблението на природния газ в България ще се търгува през борсовия пазар на синьо гориво.

Искането си за получаване на лиценз за борсова търговия „Газовият Хъб Балкан“ аргументира с това, че трябва да обезпечи работата на оператора на газопреносната мрежа „Булгартрансгаз“, който има издаден лиценз за 35 години. 

Целта на борсовата търговия е постигане на пазарна цена, която да  се основа на търсенето и предлагането.

От „Хъб Балкан“ посочват още, че в страната се очаква да бъдат издадени лицензи за пренос на природен газ и на други оператори на газопреносни мрежи. 

На отделно заседание ще бъде разгледано и искането на частната компания „Българска енергийна търговска платформа”. Тя  също е поискала 35-годишен срок на лиценза си. Дружеството предвижда за това време да адаптира своя бизнес според нуждите на потребителите и динамиката на пазара и постепенно да разширява вида на предлаганите продукти и подпомагането на търговията с природен газ в страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кмет на павликенско село е бил пребит заради съставен акт за незаконно изхвърлени отпадъци

Кметът на павликенското село Дъскот Николай Митев е бил пребит в кметството от нарушител, на който е съставил акт за незаконно изхвърлени строителни и битови отпадъци.  Кметът на Дъскот е извършил днес по обяд проверка след подаден сигнал за незаконно изхвърляне на големи количества боклуци на депото за биоразградими отпадъци в покрайнините на..

публикувано на 03.11.25 в 15:07
Атанас Величков

Атанас Величков след вота в РСМ: Европейският ход на държавата вероятно ще се забави

" Победата на ВМРО-ДПМНЕ на местните избори в Република Северна Македония беше очаквана и убедителна . Забелязва се огромен спад на гласовете за партията - минус 140 000. На тези избори се забелязва и ниска избирателна активност - около 40%. Плюс огромен брой невалидни бюлетини".  Това каза пред БНР Атанас Величков от сайта "Трибуна.мк"...

публикувано на 03.11.25 в 14:51
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Николай Болтаджиев: НЗОК е създадена да обслужва пациентите, а не да субсидира заплати

НЗОК е създадена да обслужва пациентите, а не да субсидира заплати . Това каза пред БНР д-р Николай Болтаджиев, бивш член на Надзорния съвет на Здравната каса, като уточни: "НЗОК не е институция, която трябва да заплаща субсидии. Касата е създадена, за да плаща лечение на пациенти, а не да финансира болници, лекари и който да било . .....

публикувано на 03.11.25 в 14:21
Изпълнителният директор на

Започна поредно издание на инициативата "Светилник" под мотото "Че какво без песен е светът"

Петото издание на националната инициатива на "Музикаутор" "Светилник"/2025-2026 беше открито днес. Програмата цели да насърчи творчеството, образованието, културата и любовта към българския език. В рамките на инициативата български автори създават и даряват на училища оригинални училищни химни. Българското национално радио е партньор на..

публикувано на 03.11.25 в 14:19

Възрастна жена се блъсна с ел. триколка в лека кола в Съединение

79-годишна жена е с опасност за живота след пътно произшествие в Съединение. Жената внезапно изскочила на пътя с електрическа триколка и се блъснала в преминаващ лек автомобил. Тя е откарана в болница в тежко състояние, взета ѝ е кръвна проба за химически анализ.  Тестовете за употреба на алкохол и наркотици на 20-годишния шофьор на..

публикувано на 03.11.25 в 13:58

Мартин Димитров: Кабинетът действа хаотично за горивата, с бюджета вървим по опасна плоскост

"За да няма проблеми с цените на горивата в кризисната ситуация заради санкциите, правителството трябва да има план. А не да се взимат спешни мерки на парче, което да създава напрежение. Трябва да има план ".   Това каза пред БНР Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ.  "Този план трябва да има няколко компонента. Единият е преглед на запасите и ако..

публикувано на 03.11.25 в 13:53
Трите запалени автомобила пред блок 25 в квартал

Все още няма задържани за палежа на три коли в Монтана

Няма задържани за палежа на три автомобила в Монтана. Колите са собственост на полицай и съпругата му, служител в инспекцията по труда. Сигналът за горящите коли е бил подаден в 1 часа и 19 минути в ранните часове в неделя. Двата леки автомобила и джип са били паркиран през блок 25 в квартал "Младост" в Монтана. От полицията разследват..

публикувано на 03.11.25 в 13:41