Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Япония отбелязва 10 години от аварията в ядрената централа Фукушима

| обновено на 11.03.21 в 12:23
Премиерът Йошихиде Суга (вляво) се покланя пред император Нарухито и съпругата му на възпоменателната церемония в Токио
Снимка: БТА

Япония отбелязва 10-ата годишнина от разрушителното земетресение и предизвиканото от него  цунами, които опустошиха североизточното крайбрежие на страната. Бедствието доведе до тежка ядрена катастрофа и отне живота на близо 20 хиляди души.

Жителите на префектурите Фукушима, Ивате и Мияги запазиха минута мълчание в 14.46 часа местно време. В този момент точно преди десет години трус с магнитуд 9, последван от цунами, разлюля Япония и доведе до най-сериозната ядрена авария в света след тази в Чернобил през 1986 г.

Местни жители почетоха с цветя жертвите на специално отредени за това места, а други отправиха молитви за душите на загиналите от морския бряг.

Японският премиер Йошихиде Суга отбеляза годишнината с минута мълчание на възпоменателна церемония в столицата Токио.

Премиерът каза:

„Никога не трябва да забравяме ценните уроци, получени с цената на големите жертви на бедствието. За пореден път обещавам, че ще продължим да правим преглед на политиката за предотвратяване и смекчаване на бедствията, за защита на живота на хората и ще работим във всички области, за да укрепим нацията ни и да направим нашата държава, устойчива на бедствия.“

През последното десетилетие за възстановителни работи са похарчени над 277 милиарда долара, но нивата на радиация все още са високи и местните жители не могат да се завърнат.

В церемонията взеха участие също император Нарухито и съпругата му. Императорът призова всички да се обединят и да подкрепят хората, преминали през страдания, за да може те да си върнат нормалното ежедневие. 

Извеждането от експлоатация на АЕЦ ще отнеме десетилетия. Преди две години токийски съд оправда трима високопоставени служители на енергокомпанията ТЕРСО, по обвиненията в служебна небрежност.

Ядрената катастрофа във Фукушима засили протестното движение в света срещу използването на атомната енергия, а Германия се отказа от ядрената енергетика. Следващата година там трябва да бъде изключен и последният реактор. Десет години по-късно и в хода на обсъжданията на Европейската зелена сделка атомната енергия отново се възприема като климатично неутрален енергиен източник.

"Не е достатъчно да кажем, че разчитаме на атомната енергия, защото е чиста и почти не отделя  вредни емисии. Това безспорно е важен аспект, но трябва да направим повече за да повишим сигурността на ядрените реактори и да се погрижим за съхранението на отработеното гориво", коментира пред „Хоризонт“ проф. Антонио Хуртадо, ръководител на катедрата по ядрена физика в техническия университет в Дрезден. Още по темата може да чуете тази седмица в предаването ни „Събота 150“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Управляващата партия печели изборите в Косово

Управляващата в Косово партия "Самоопределение" е напът да спечели вчерашните парламентарни избори, но може да няма необходимото мнозинство, за да управлява без коалиционни партньори. Това сочат днес предварителните данни от вота, предаде Ройтерс. Изборният резултат ще бъде отстъпление от над 50%, които партията на премиера Албин Курти..

публикувано на 10.02.25 в 11:53
Снимката е илюстративна

Няколко организации призоваха за общонационален бойкот на търговските вериги на 13 февруари

Няколко организации призовават за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, от Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други организации приканват хората да не пазаруват на въпросната дата в големите..

публикувано на 10.02.25 в 11:51

Отец Добромир: Имаме първия български храм в Лондон

Отец Добромир постоянно е около строителните бригади, които се занимават с изграждането на българския храм в рамките на сградата на българското посолство в Лондон. Един амбициозен проект, стартирал преди година и четири месеца, в който се включиха много хора . Проект с много предизвикателства, като се започне от одобряването на предложението за..

публикувано на 10.02.25 в 11:50

Силистра чества 147 години от Освобождението на града от османските нашественици

Силистра чества днес 147-години от Освобождението на града от османските нашественици. В катедралния храм "Свети свети първоапостоли Петър и Павел" беше отслужен молебен за здраве и благоденствие от Доростолския митрополит Яков, след което ще се проведе и празнично шествие. След молебена за здраве, от църквата ще тръгне шествие водено от..

публикувано на 10.02.25 в 11:15

Пазарджик ще се включи в инициативата "Спортувай с президента" на 15-и март

Пазарджик ще се включи в инициативата "Спортувай с президента" на 15-и март. Събитието ще се проведе със съдействието на олимпийските ни медалисти Ренета Камберова и Георги Георгиев. Инициативата "Спортувай с президента" има за цел да насърчава физическата активност на децата чрез извънучилищни спортни занимания или алтернативни форми за..

публикувано на 10.02.25 в 11:02
Илияна Йотова

Илияна Йотова: България закъснява твърде много с организацията на сесия на ЮНЕСКО

Вицепрезидентът Илияна Йотова предупреди, че България закъснява твърде много с организацията и подготовката на председателството и домакинството на България на 47-а сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през тази година. Йотова взе участие във форума "SOS за културното наследство" организиран от общество "Културно наследство"...

публикувано на 10.02.25 в 10:55

Бележник 2025: Оценяваме държавните политики за децата за миналата година

За 14-и път се провежда инициативата на Националната мрежа за децата Бележник. Идеята е да се получи гражданска оценка за политиките на държавата за децата и семействата. Оценките се дават в 9 различни области. Анкетата е насочена към две групи – възрастните: родители и професионалисти, както и към младите хора до 18 години. Миналата..

публикувано на 10.02.25 в 10:36