Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС ще одобри до седмица санкции срещу хората, стоящи зад преврата в Мианма

Протестиращи в Мианма
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският съюз ще одобри следващата седмица санкции срещу хората, стоящи зад преврата в Мианма на заседание на външните министри на страните членки.

Първият дипломат на Франция Жан-Ив Льо Дриан коментира, че тези санкции ще прекратят напълно икономическата подкрепа на съюза за Мианма и ще засегнат икономическите интереси на замесените в преврата.

Политическата и икономическа криза, предизвикана от извършения на 1 февруари преврат срещу избраното цивилно правителство, де факто ръководено от Аун Сан Су Чжи, може да доведе бедните в Мианма до глад, защото цените на храната и горивото нарастват, предупреди ООН.

Генералният секретар на организацията Антониу Гутериш призова международната общност да помогне за слагане на край на репресиите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Демонстранти подготвят тухли за протест срещу военния преврат, 13 март 2021 г.

Най-малко пет жертви на поредни протести срещу военната хунта в Мианма

Най-малко петима демонстранти бяха убити от силите за сигурност в Мианма, съобщиха очевидци, докато активисти отбелязваха днес годишнина от убийството на студент през 1988 г. Неговата смърт тогава подпали масовото недоволство към управляващата военна..

публикувано на 13.03.21 в 11:40
ВИЖТЕ ОЩЕ
Френският премиер Себастиан Льокорню говори пред депутатите от Националното събрание, Париж, Франция, 16 октомври 2025 г

Франция: 18 гласа спасиха правителството на Льокорню, предстои обсъждането на бюджета

Правителството на френския премиер Себастиан Льокорню оцеля след два вота на недоверие, внесени от крайнолявата и крайнодясната опозиция.  18 гласа спасиха второто правителство на Себастиан Льокорню от вота на недоверие, поискан от депутатите от крайната..

публикувано на 16.10.25 в 18:34

Проучване на частни фирми: Средното увеличение на заплатите за 2025 г. е 6%, толкова се очаква и догодина

Застой в ръста на заплатите в частния сектор в България през 2025 година показва мащабно проучване на корпоративен лидер в бизнес консултирането и управлението на риска на българския пазар.  Средно увеличение на възнагражденията едва от..

публикувано на 16.10.25 в 18:22
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп - архивна снимка

Тръмп и Путин ще разговарят по телефона, съобщи Белият дом

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и лидерът на Русия Владимир Путин ще проведат телефонен разговор днес преди на посещение във Вашингтон утре да пристигне украинският президент Володимир Зеленски, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс. Зеленски ще..

публикувано на 16.10.25 в 18:13
Росен Желязков

Премиерът провежда срещи дали да се преформатира управлението със смяна на министри

От днес вече се водят  разговори между официалните участници в управляващата коалиция за действия, с които да се излезе от политическа криза, довела до блокаж в работата на парламента и на правителството. Борисов: Няма да счупим коалицията, но и..

публикувано на 16.10.25 в 18:07

ОДМВР - Шумен издирва 15-годишно момиче

ОДМВР- Шумен издирва Магдалина Данчева Ангелова на 15 години от Шумен. Момичето е в неизвестност от вчера. Последно е била забелязана в района на МБАЛ- Шумен в ранните сутрешни часове.  Магдалина е висока около 180 см., с дълга до раменете,  кестенява..

публикувано на 16.10.25 в 17:49
Изтребител

В Пътната карта за отбраната на ЕС се предлага да се инвестират 6.8 трилиона евро до 2035 година

6.8 трилиона евро да се инвестират за отбраната в ЕС до 2035 година, се предлага в пътната карта, която бе оповестена днес. Един от основните ѝ компоненти - стената срещу дронове, трябва да бъде приключена до 2027 година. Комисията предлага в..

публикувано на 16.10.25 в 17:48
Христо Монов

Христо Монов: Пеевски има добър политически апетит и няма как да не се възползва от създалата се ситуация

"Пеевски има добър политически апетит и няма как да не се възползва от създалата се ситуация".  Пеевски - готов да участва в преговори за преформатиране на управлението Такъв коментар направи пред БНР Христо Монов, психолог и бивш народен..

публикувано на 16.10.25 в 17:45