Имунизирането с ваксината на „АстраЗенека“ беше подновено в страната днес, след като Европейската агенция по лекарствата потвърди потвърди безопасността и ефикасността ѝ. Отново работи и електронния портал за записване за ваксинация. Засега няма информация за струпвания на хора пред ваксинационните центрове.
Във ваксинационния пункт пред Александровска болница имунизацията тази сутрин започна в 8.30.
„Има вече много желаещи да се вакcинират с „АстраЗенека“. Това са и хора, които са се записали през портала, както и други, които сега идват и имат желание да се ваксинират. Дали са се отказали, бихме могли да кажем, че има, да“
Пред пункта струпване няма, а чакащите се обслужват бързо:
- Бързо става, само формуляри трябва да се попълнят;
- Не съм се колебала, бързах да се ваксинирам
- Каквато има (ваксина – б.р.) ми е ок
- Не съм се колебала. Бях от първите, които се записаха през системата. През нощта получих потвърждение, че ще можем да бъдем ваксинирани за другата седмица, но реших да пробвам дали няма шанс сега да ме ваксинират. Докторите казаха, че ще бъда ваксинирана“.
"Не сме се колебали дали да се ваксинираме с "АстраЗенека", казаха в "Хоризонт за вас" граждани, чакащи пред Александровска болница:
"Аз бях записана за ВМА, но разбрах, че там няма и дойдох тук, защото тук мога да се ваксинирам, не ме е страх, бързам да го направя".
"Щом лекарите са преценили, че е безопасно, не се колебая да се ваксинирам."
Ваксинациите са подновени и в болниците "Пирогов", "Света Анна" и "Свети Иван Рилски". В събота и неделя ще работят пунктовете в "Пирогов" и "Свети Иван Рилски".
"Избор на ваксини към момента няма. В страната са налични над 100 000 дози „АстраЗенека“. На посочен телефон на избрания ваксинационен пункт може да се провери дали избраната ваксина е налична", обясни заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева:
„Решението и избора на хората ще бъде единствено и само по тяхна преценка дали да се ваксинират с наличната ваксина или да изчакат, ако не могат да упражнят правото си на избор, да изчакат период, в който ще могат да имат избор за ваксини“.
Начева добави, че се обмисля вариант записванията през електронния портал лица да бъдат изместени напред със съответния брой дни, в който регистърът не работеше.
Ще бъдат уведомени, че са преазаписани за съответната дата и ще могат да я потвърдят или да я откажат.
Заповедта за временно преустановяване на имунизирането срещу коронавирус с ваксината на "АстраЗенека" в страната ни се отменя и още от петък препаратът ще може да бъде прилаган. Това обяви на извънреден брифинг в четвъртък вечер, 18 март, председателят на..
Военните сблъсъци между Израел и Иран приключиха. Доста по-малко от друга година са предлаганите екскурзии и почивки в чужбина. Но ученическата ваканция никой не е отменял и от началото на юли повече от два милиона деца приключиха учебната година...
В Троянския манастир днес ще бъде въдворен в служение новия игумен на светата обител Драговитийския епископ Василий. С тържествена света литургия ще бъде отбелязан и празникът на чудотворната икона на света Богородица Троеручица, която се пази там от..
Американският президент Доналд Тръмп и първата дама Мелания Тръмп посетиха най-пострадалия от опустошителното наводнениe район на щата Тексас. Още от кореспондента ни в САЩ – Светослав Козловски: Президентът Тръмп пристигна в Сан Антонио в петък по..
Русия атакува отново тази нощ Украйна с дронове и ракети. Експлозии се чуха в много градове. Междувременно агенция ТАСС съобщи, че Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли. Русия е изстреляла..
От днес влизат в сила по-високи изисквания при обучението и изпитите за шофьорска книжка. Всички автошколи трябва задължително да използват GPS приложение, през което ще може да се проследи целия процес. Дамян Войновски, бивш изпълнителен..
За период от 3 години само 33-ма студенти са пожелали да стажуват при работодател, в замяна на това държавата да поеме разходите за обучението им в специалности с недостиг на кадри. Данните са предоставени на БНР от Министерството на образованието и..
Анкета, проведена сред бизнеса, показва, че две трети от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото. Технически настройки на софтуера и касовите апарати предстоят в търговията на дребно и услугите, каза пред БНР Васил Велев от..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..