Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВнР обяви двама руски дипломати за персона нон грата

| обновено на 22.03.21 в 19:49
Снимка: БГНЕС

България обяви за персона нон грата двама руски дипломати, след като главният прокурор Иван Гешев информира външния министър, че са събрани доказателства, че са извършвали разузнавателна дейност у нас.

Новината идва, след като миналия петък от държавното обвинение обявиха, че са разкрили група от настоящи и бивши български военни, шпионирали в полза на Москва.

Засега липсва официално потвърждение, че именно двамата руски дипломати, изгонени от България, са били контактът в руското посолство на българите.

В рамките на досъдебни производства, които прокуратурата е образувала по сигнал на ДАНС, са открити данните, че двамата руски дипломати са извършвали разузнавателна дейност, несъвместима с дипломатическите отношения.

Само за последната година шестима руски дипломати бяха обявени за персона нон грата - все след разследвания на държавното обвинение по данни на ДАНС

За разлика от предишните случаи няма информация нито за периода, в който са го правили, нито от каква секретна информация са се интересували.

Двамата руски граждани, които по неофициална информация са офицери от руското външно разузнаване, имат 72 часа да напуснат страната.

Светкавична реакция на Руското посолство в София

"Със съжаление сме принудени да констатираме, че този пореден безоснователен демарш на българските власти няма да допринесе за по-нататъшното изграждане на конструктивен руско-български диалог. Руската страна си запазва право за ответни мерки", гласи постът на страницата на посолството във Фейсбук.

Новината за поредните руски дипломати, които до часове трябва да напуснат България, дойде часове след съдебното продължение на шпионската афера с българско военно участие, доказателства, за която прокуратурата презентира в петък. 

След почти 24-часов маратон, два състава на Софийския военно-окръжен съд оставиха за постоянно в ареста т.нар. "Резидент" - Иван Илиев, бивш шеф във Военното разузнаване, съпругата му с българско и руско гражданство, която била връзка между групата за шпионаж и  служител в руското посолство, зам.-шефа на дирекцията за бюджета и разходите във Военното министерство полковник Петър Петров, началника на класифицираната регистратура в Парламента, който е бивш военен, Любомир Медаров и един действащ служител на Министерството на отбраната. В групата, чието разкриване беше обявено от главния прокурор Иван Гешев за безпрецедетно в историята ни след 1944 година, има и шести участник. За него постоянен арест изобщо не беше поискан, заради пълните му самопризнания.

Последното заседание в Софийския военно - окръжен съд е приключило тази сутрин в 5,13 часа и 13 минути, обясниха от съда, адвокатите на обвинените в шпионаж искали да четат доказателствата и това нарушило график. 

Два часа по-късно главният прокурор Иван Гешев написа в Туитър: 

"Поредната "реформа" почти закри военното правосъдие. Няколко от останалите съдии заседаваха почти 24 часа, до 05.00 часа тази сутрин. България може да се гордее с тези магистрати". 

Съдебното продължение на шпионската афера ще е пред Военно-апелативния съд, пред който адвокатите на петимата обвиняеми ще обжалват постоянните им арести. Защитникът на Иван Илиев - Петър Петков и военният прокурор Стоян Лазаров - единствените, които вчера застанаха пред медиите, се разминаха за това има ли доказателства в полза на обвинението за шпионаж в полза на Русия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РСМ забрани преминаването на тежки камиони през "Деве баир"

Северна Македония забрани преминаването на МПС над 12 тона през "Деве баир" поради снеговалежа - същата забрана е въведена вече и за българския пункт "Гюешево", съобщи дежурният в Областно пътно управление - Кюстендил. Тежкотоварните автомобили се отбиват на няколко стоянки във вътрешността на територията на Кюстендилска област, полицията е..

публикувано на 12.01.25 в 11:53
Росица Велкова

Росица Велкова: Още 2022 г. беше ясно, че излизаме от стабилната фискална политика

Натиск върху разходите в държавния бюджет има още от 2022 г. Това каза пред БНР Росица Велкова, бивш служебен министър на финансите, като уточни: "Прави впечатление, че разходната част във внесения Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок процент . ... Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск..

публикувано на 12.01.25 в 11:03
Александър Николов

Александър Николов: Ефектът от увеличението на тока ще се усети второто тримесечие на годината

Цените на електроенергия са резултат от много действия и бездействия. Състоянието изцяло на системата е тежко и тежко е меко казано. Това заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов в интервю пред БНР. За да се обърне ситуацията, в която през 2022 г. България е бил най-големият износител на електроенергия, а сега е..

публикувано на 12.01.25 в 11:00
Атинската академия, 16 февруари 2021 г.

Дъжд, сняг и бури в Гърция

Продължава лошото време в Гърция, но няма затворени пътища. Гражданска защита предупреждава, че днешният ден ще е изключително тежък със силни дъждове, бури и сняг. В Северна Гърция по високите места от тази нощ вали сняг. Дъжд с вятър засегна по-ниските места в района. Мъгла затруднява трафика. До края на деня снегът ще засегне и по-ниските..

публикувано на 12.01.25 в 10:43

Къде се чупи образованието?

" Няма как училището да свърши цялата работа - и да образова, и да възпитава - това е проблемът на нашето общество. Няма как то да е единственият виновник за успеваемостта на учениците и след това накъде се движи обществото ".  Това каза пред БНР Неда Кристанова , директор на Института по образование към Министерството на образованието и..

публикувано на 12.01.25 в 10:21
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Необходими са бързи реформи в учебното съдържание

Необходими са бързи реформи в учебното съдържание, системата за оценяване и системата за санкциониране и стимулиране на учениците, коментира пред "Хоризонт" Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник-образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета: "Първата част е..

публикувано на 12.01.25 в 09:47

43 машини почистват пътищата в Смолянско

43 машини са на терен и почистват пътищата в Смолянска област. Между 10-15 см е новата снежна покривка в планинската област. Няма въведени ограничения за движение на автомобилите. Няма и населени места без електрозахранване, съобщи зам. областният управител на Смолян Адриян Петров. В областния град снежната покривка е около три сантиметра. 

публикувано на 12.01.25 в 09:44