Правителството отпусна допълнителни над 24 милиона и 600 хиляди лева по мярката „Запази ме“, чрез която се компенсират работещите от затворените заради пандемията икономически сектори.
Работодатели, които вече са одобрени по тази мярка и желаят техните служители да продължат да получават компенсации и за периода 22-31 март, не трябва да подават ново заявление.
Агенцията по заетостта публикува на сайта си условията за подпомагане.
Ново заявление за компенсации за последния 10-дневен период на затваряне на част от икономическите дейности не се подава, но трябва да се приложи декларация за липса на промени за съответния месец и списък по образец, който да се подаде с подписан квалифициран електронен подпис или на хартиен носител от работодателя или негов упълномощен представител задължително в електронен формат Excel.
За работодатели, които подават за първи път заявление по "Запази ме" за компенсации за настоящия период или за предходен, се изисква целият пакет документи.
Може да се кандидатства за наети на основен трудов договор, които попадат в обхвата на заповедта на министъра на труда и социалната политика, където са посочени икономическите дейности, засегнати от временните ограничения.
На сайта на Агенцията по заетостта освен това е публикуван списък с кодовете на тези икономически дейности, всички образци на документи, указания за попълване, начин за подаване и отчитането им.
Глобата за неправилно паркиране от 100 лева, която се събира от месец, в Кюстендил може да се окаже неправомерна, казаха за БНР юристи. Доскоро санкцията беше 50 лева. Според коментари единствено Община-Кюстендил е въвела драстичното увеличение, като се основава на промени в Закона за движение п пътищата. Има идея въпросът да се отнесе до..
Българската академия на науките (БАН) официално подкрепи кандидатурата на генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев за втори мандат. Това съобщи БТА. Решението бе обявено по време на среща в академията, на която присъстваха председателят на БАН член-кореспондент Евелина Славчева и заместник-председателят на БАН..
Прави се почистване на неотваряни от десетилетия шахти по международния път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци и Сърбия при с. Соволяно. Това се прави при завършването на проект за цялостен ремонт на ВиК мрежата в селото, чиято главна улица е пътят за ГКПП. Изграждат се и нови, с цел да не са задържа вода при валежи по пътното платно в по-ниските му..
Комисията по околна среда, климат и безопасност на храните в Европейския парламент определи нова междинна и задължителна цел на ЕС за намаляване на нетните емисии на парникови газове с 90 % спрямо нивата от 1990 г до 2040 г. Това е в отговор на предложението на Европейската комисия за промяна на закона за климата. В него е заложено постигането на..
Районният съд в Ловеч осъди на десет месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим единия от двамата избягали от затворническото общежитие в града преди седмица. 21-годишният Димитър Василев се призна за виновен и делото се гледа при съкратено производство без разпити на свидетели и без да се имат в предвид събраните факти по време..
Председателят на Сметната палата Димитър Главчев обяви, че институцията вече работи с експериментален изкусвен интелект, разработен от института ИНСАЙТ, за да одитира в реално време обществени поръчки. Това позволява и бърза реакция на одиторите при установяване на изкривявания. "Това е последно поколение интелигентен AI. Подпомага одита на..
38-годишен мъж от Севлиево получи ефективна присъда за причинена по непредпазливост смърт на жена, която прегазил на пешеходна пътека в града. Габровските магистрати го осъдиха на 4 години затвор, като делото премина по реда на съкратеното съдебно следствие и наказанието бе редуцирано с една трета.