В края на април ще има свободен избор на ваксини, съобщи главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
"Трябва да работим по мотивацията на гражданите да продължат да искат да се имунизират, за да постигнем тези 70%, които ще ни осигурят спокойствие като общество".
Следващите два месеца основната ни задача е да върви имунизационният процес през всички канали, подчерта той и допълни, че през втората половина на април ще получим и еднодозовата ваксина на „Джонсън&Джонсън“, която е по-лесна за използване, тъй като не изисква съхранение при толкова ниски температури.
Утре се очакват 151 000 дози от производителя „АстраЗенека“. Изключително оптимистични сме за темпа на ваксинация, коментира още министър Ангелов.
Днес у нас пристигнаха 51 600 дози от ваксината срещу Covid-19 на производителя "Модерна".Ще бъдат отворени местата, които не крият риск, каза Ангел Кунчев по повод предстоящото отпадане на някои противоепидемични мерки от 1 април. По думите му около 1-1,5 млн. българи вече имат имунитет:
„Това е все още малко, за да се отрази на епидемичния процес като цяло, но е достатъчно голяма бройка, за да доведе до намаляване на темпа на нарастване, което и наблюдаваме през последната седмица. Продължаваме внимателно да търсим баланса и, ако забелязвате, отваряме това, което не крие риск – заведенията – само откритите пространства, фитнеси, спортни зали, танцови, където хората могат да намерят някакъв отдушник от безкрайната умора от всички мерки, които вече година търпят“.
Доц. Кунчев предупреди, че ново затягане на мерките е възможно, ако заболеваемостта от Covid-19 отново започне да се повишава. По думите му в момента се върви към плато.
На национално ниво броят на хоспитализираните започва да намалява, отчетоха здравните власти. В две трети от областите в страната няма проблем с леглата и натоварването в болниците, посочи още доц. Кунчев:
„Да, натискът в момента е по-голям, но възможността на системата да го поеме е още по-голяма“.
Ще има разхлабване на мерките срещу разпространението на коронавируса след 31 март, съобщи днес на брифинг министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.Българското национално радио обяви конкурс за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова. Темите са свързани с българските исторически личности и стихотворенията на български поети. Инициативата е в съзвучие с усилията на общественото радио за изграждане на здрави връзки с българските общности по света и се осъществява под..
Евакуация на клиенти и екипа се наложи заради пожар в обекта на известна търговска верига на едно от най-оживените места в Кюстендил. Причината е запалване на въздухопровод на магазина. Според коментари на очевидци запалил се е фритюрник и друго оборудване. Няма пострадали хора. Не стана ясно за какво време комплексът ще бъде..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се обяви за изграждане на нови ядрени мощности. Изявлението си той направи в рамките на парламентарния контрол в отговор на въпрос за прилагане на програма "Развитие на човешките ресурси" в Северозападна България: "Много ми се иска да се случи в този регион, да започне усилено развитие и..
Лек автомобил блъсна жена на пешеходна пътека в района на консултативната поликлиника в Габрово. Катастрофата е станала минути преди 11 часа. Пострадалата е откарана в областната болница. Огледът на мястото продължава.
Жители на Пазарджик излязоха на протест пред сградата на училище "Георги Брегов", за да протестират срещу засилващата се агресия сред учениците. Жители на Пазарджик на протест с искане: "Да се спре насилието в училищата" Поводът са разпространени в социалната мрежа клипове, на които се вижда как четири момичета от 7-и и 8-и клас пребиват своя..
Израел изпрати делегация в Кайро за разговори за евентуално удължаване на първия етап от примирието в Ивицата Газа, който изтича утре. Израелският външен министър Гидеон Саар посочи, че пратениците ще търсят възможност за договаряне на анекс към споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари. "Вече заявихме, че сме..
Голяма стачка блокира Гърция. Провеждат се демонстрации в памет на жертвите от железопътната катастрофа преди две години до град Лариса. Опозицията иска оставката на правителството. Национална стачка в Гърция за втората годишнина от влаковата катастрофа с 57 жертви Цялата страна е блокирана от протести. Във всички градове на Гърция има..
В световната статистика Украйна не фигурира в момента с добив на редкоземни елементи , но има възможности тепърва да се разработят подобни находища ,..
Проектобюджетът за 2025 г. е узаконена форма за купуване на гласове . Това каза пред БНР икономическият анализатор Кузман Илиев, лидер на партия..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..