Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Списъци с имена и ЕГН открити в 10-членна престъпна група, изнудвала длъжници

| обновено на 01.04.21 в 18:17
Любомир Янев и Валентина Маджарова
Снимка: БГНЕС, архив

Специализираната прокуратура и Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" разкриха и задържаха 10-членна престъпна група, събирала силово вноски по законно отпуснати бързи кредити.

„Проверява се дали става дума за набиране на лица за гласуване срещу заплащане“, каза директорът на ГДБОП Любомир Янев.

Групата е действала на територията на София, Бобов дол, Дупница и Радомир. У някои от членовете й са намерени списъци с имена и се проверява дали става дума за търговия с гласове.

Задържаните са имали трудови или граждански договори с фирма за бързи кредити. От прокуратурата отказаха да съобщят коя е фирмата.  Изнудваните били предимно малоимотни хора и безработни, търсещи средства заради коронакризата. Взимали между 1000 и 1200 лева при лихва между 12 и 20 процента. Връщането ставало със сила. При обиските разследващите попадат и на списъци с имена

„Някои от списъците са с две имена. Имаме списъци с три имена и единен граждански номер“, обясни Валентина Маджарова, ръководител на спецпрокуратурата.

Ако бъдат събрани доказателства, че става дума за изборна търговия, материалите ще бъдат изпратени на компетентната Софийска районна прокуратура.

С уговорката, че разследването е в началото си, Маджарова коментира, че не е изненада, че такива групи се използват и за купуване на гласове.

„И това е така по много обяснима причина. Първо, те разполагат с изградената структура. Второ, между членовете на тази група са налице т.нар. доверителни отношения и връзки, и конфиденциалност, разбира се. Трето, те държат под зависимост конкретен брой лица. Тези престъпления против политическите права на гражданите са изключително обществено опасни по една обикновена причина – купеният вот не би довел до нещо по-различно от генериране в бъдеще на корупционни практики, което път вече е в приоритета на специализираната прокуратура“, каза Маджарова.

Задържаните са с богато криминално минало и с присъди за силови престъпления.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

100 години от атентата в храм "Св. Неделя"

На днешната дата,  16 април,   се навършват 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" - едно от най-кървавите събития на XX век.  По този повод през последните дни се организираха изложби, кръгли маси, молебени.  Възпоменателните събития по повод 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" започнаха миналата седмица с молебен.  Панихидата..

публикувано на 16.04.25 в 06:49

От журналистиката до сладкарницата - Бистра Демирева

Бистра Демирева е журналист по професия. Но животът ѝ предлага предизвикателство и тя започва своя бизнес в Плевен с амбицията да бъде полезна на хората. В дните преди Великден радва с много сладки изкушения, в които "оставя" и част от себе си… Споделя, че пътят от журналистиката до сладкарницата е бил труден.  "Страстта ми към сладките неща,..

публикувано на 16.04.25 в 06:28

Повече от 2500 "пакета с любов" ще раздаде за Великден Кипърският Червен кръст

Повече от 2500 "пакета с любов" ще раздаде за Великден Кипърският Червен кръст на нуждаещи се семейства в цялата страна. Кампанията му за подпомагане се провежда за 12-а поредна година.  Празничната инициатива е насочена към хора от уязвими социални групи и семейства с деца, които са изправени пред сериозни икономически и социални..

публикувано на 16.04.25 в 04:28

"Таймс": Беларуските и руските служби за сигурност готвят "превантивни" мерки срещу НАТО

Беларуските и руските служби за сигурност се готвят да предприемат "превантивни" мерки срещу страните членки на НАТО, е заявил ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин, цитиран от вестник "Таймс". Това е станало след среща на Наришкин в Минск с президента на Баларус Александър Лукашенко. Сергей Наришкин е обвинил НАТО в..

публикувано на 16.04.25 в 03:36

Мита върху лекарствата биха нанесли вреди на британската индустрия за милиарди

Британски правителствени служители и фармацевтични шефове активно се борят да спрат американския президент Доналд Тръмп да наложи мита върху лекарствата, което би нанесло вреди на британската индустрия за милиарди, пише вестник "Таймс".  Президентът на САЩ предупреди, че мита върху чуждестранни лекарства ще влязат в сила в "не много далечното бъдеще", и..

публикувано на 16.04.25 в 03:22

Четирима журналисти бяха осъдени в Русия на по пет и половина години затвор

Четирима журналисти бяха осъдени  в Русия на по пет и половина години затвор по обвинение в сътрудничество с основания от покойния опозиционер Алексей Навални "Фонд за борба с корупцията". Артьом Кригер и Антонина Кравцова работят в проекта Sota vision, Константин Габов е продуцент в новинарската служба на "Ройтерс", а Сергей Карелин работи за..

публикувано на 15.04.25 в 22:04

След оттеглянето на ДПС-ДПС: Ще оцелее ли правителството?

ДПС, лоялно на почетния председател Ахмед Доган, оттегля подкрепата си за правителството на Росен Желязков. Това обявиха тази вечер от формацията след проведено съвместно заседание на ръководствата на парламентарната група и на партията.  Тепърва предстои да вземат решение как ще гласуват по втория вот на недоверие.  Партньорите им в..

публикувано на 15.04.25 в 21:35