Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Петя на моята Петя“ – най-синьото вълшебство на едно съвременно момиче

Филмът ще има втора прожекция пред зрители на 4 април от 20.30 часа в Дома на киното, предстои и среща с част от екипа

Преди историята да бъде екранизирана и в екипа й да се включат режисьорът Александър Косев, актьорите Александра Костова в ролята на съвременната Петя, Алиса Атанасова, която се превъплъщава в Петя Дубарова, Албена Павлова, Васил Банов,  Юлиан Вергов, Моньо Монев и други, всичко това започва като една идея, един разговор между сценаристите на филма и големи почитатели на творчеството на Петя Дубарова – Нели Димитрова и Валентина Ангелова.  

„Най-ценният източник на информация за нас беше дневникът й, публикуван в стихосбирката „Най-синьото вълшебство“, който навремето аз знаех почти наизуст. Освен това и книгата на Веселин Андреев „Соната за Петя Дубарова“. Самият той след смъртта й се запознава с поезията й и също се вманиачава“, казва Валентина Ангелова.

Веселин Андреев сочи като причина за случилото се счупен брояч в бирена фабрика, в която Петя Дубарова е имала практика. 

„Броячът остава в ръцете й, не го чупи тя. Веселин Андреев смята, че това е много добър повод леко да й се натрие носа за назидание, защото вече в този момент тя е била известна, всички са я познавали и след това я викат на учителски съвет, на който й понижават поведението, което за мен нищо не говори. Това не е било просто административно наказание, а тежък удар за 17-годишната Петя Дубарова“, разказва Валентина Ангелова.

Дълго време екипът на филма пази в тайна коя ще бъде актрисата, която ще се превъплъти в ролята на Петя Дубарова. За всички зрители, които са гледали вече „Петя на моята Петя“ или трейлъра на лентата, приликата на Алиса с Петя Дубарова е поразителна. 

Алиса Атанасова сподели, че за нея е било удоволствие дори споменаването на името й в този проект. „В началото беше интересно и вълнуващо за мен, защото човек ходи по кастинги, постепенно започнах да свиквам с тази мисъл. Видях накъде вървят нещата и изведнъж, когато това беше потвърдено, тогава дойде цялото усещане за отговорност и за щастие“, сподели в предаването „Време за живот“ Алиса Атанасова.

Режисьор - Александър Косев

Сценарий - Нели Димитрова, Валентина Ангелова

Оператор - Иван Вацов

Музика - Георги Стрезов

В ролите - Александра Костова, Алиса Атанасова, Албена Павлова, Юлиян Вергов, Моньо Монев

Продуцент - Николай Урумов

Малко преди началото на учебната година родителите на Петя Монова я поставят пред неприятен свършен факт – развели са се по взаимно съгласие. Досега смятала семейството си за съвършено, Петя се чувства огорчена и предадена. Тя търси съдействие и подкрепа от баща си и разбира, че той е виновен за развода с майка й – има си любовница и чака дете от нея. Съкрушена, Петя предприема неразумно свободно гмуркане в ледените морски води точно на 4 декември – деня, в който е починала Петя Дубарова. Между живота и смъртта Петя се среща с идола си Петя Дубарова, от която научава ценни уроци. Петя Дубарова я кара да сломи момичешкото си нетърпение, да намери индивидуалността си и я провокира да осъзнае, че ако умре, смъртта й ще е безсмислена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15 години "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив

За 15-и пореден път в Пловдив ще се проведе Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща", който по традиция има пролетно и есенно издание.  Тази пролет форумът ще събере елитни солисти и ансамбли - началото на 12 май от 18.30 ч. ще постави блестящият цигулар Светлин Русев с програма от солови пиеси, а заедно с него на финала ще свирят..

публикувано на 10.05.24 в 17:48
Национален музей „Борис Христов“

Фестивалът "Борис Христов" чества две важни годишнини

През 2024-тa честваме 110 години от рождението на незабравимия български бас Борис Христов, а фестивалът, който носи неговото име, закръгля своите две десетилетия. Организатор и домакин на събитието е Националният музей "Борис Христов" - софийският дом на големия артист. Именно в това издание, което ознаменува двете кръгли годишнини, форумът..

публикувано на 10.05.24 в 17:01
Яйце от крава, мляко от кокошка - изложба

В Художествена галерия - Добрич откриха изложбата "Яйце от крава, мляко от кокошка"

Трима художници откриха изложба в Художествената галерия в Добрич с оригиналното заглавие "Яйце от крава, мляко от кокошка". Творбите на Желко Терзиев, Калина Димитрова и Красимир Терзиев са в различни направления на визуалното изкуство и експериментират по интересен начин с изразните средства на киното, фотографията, инсталацията,..

публикувано на 10.05.24 в 16:19
Стоян Радев

Стоян Радев: Да обичаш е умение, което се придобива с търпение

Тази вечер – 10.05, от 19 часа в Столичния куклен театър е премиерата на "И ние играем Ромео и Жулиета". Режисьор на спектакъла е Стоян Радев. "Идеята на Камен Асенов, който е актьор в Кукления театър, беше да тръгнем от там, че има вражда между  драматичните и куклените актьори. Това е находчиво хрумване, през което навлизаме в шекспировата..

публикувано на 10.05.24 в 15:48
Димитър Карамфилов и Константин Костов (от ляво на дясно)

"Джаз концерт по Мусоргски" на Константин Костов и Димитър Карамфилов на 12 май

В края на 19 век в изкуството се заражда ново направление - така нареченият реализъм . Постепенно Европа започва да излиза от романтичните украси в произведенията на изкуството и в него път си проправят обективизмът и истинската картина на действителността. Може би това е естествен процес, в който изкуството се развива – през замечтания поглед и..

публикувано на 10.05.24 в 14:52
Тони Дуковски

Тони Дуковски - "Детето на Враца", издаде първата си книга

Любимият фотограф на врачани Тони Дуковски, наричан от местната общественост "Детето на Враца", издаде първата си книга. Заглавието ѝ е популярният врачански израз - "И те така, те". Представянето на книгата събра много хора в градското читалище.  "Аз се изправих срещу нещастието, дадено ми от природата и човешка грешка, за да го..

публикувано на 10.05.24 в 14:30
проф. Петър Луканов

Почина доайенът на българския балет проф. Петър Луканов

Почина доайенът на българския балет проф. Петър Луканов. Дългогодишен солист, хореограф и педагог, той е създател е на повече от 80 балетни постановки и автор на балетните фрагменти за някои от най-впечатляващите оперни продукции на сцените на българските театри. Проф. Петър Луканов е роден през 1931 г. в село Брусарци, област Монтана...

публикувано на 10.05.24 в 13:50