В Турция властите обявиха, че са арестувани 10 адмирали от резерва, сочени за лидери на група от 104-има пенсионирани висши офицери от бойния флот, които са подписали отворено писмо срещу плановете на президента Реджеп Ердоган да гради Истанбулски канал - 45-километрова водна връзка между Черно и Мраморно море, подобна на Панамския и Суецкия канал.
В писмото адмиралите от резерва заявяват, че построяването на такъв канал предполага Турция да денонсира Конвенцията от Монтрьо от 1936 година, с която се регулира преминаването на военни кораби през Босфора и Дарданелите и се гарантира свободното преминаване на плавателни съдове в мирно време.
От президентския дворец в Анкара сравниха писмото на адмиралите с опита за преврат от 2016-а.
На 10-имата задържани са повдигнати обвинения като на подсъдимите за събитията отпреди 5 години.
Около 10 милиарда долара се очаква да струва изграждането на Истанбулския канал. Ердоган има право да денонсира международни споразумения без да иска одобрение от парламента.
Президентът на Турция Реджеп Ердоган обяви 104-мата адмирали от резерва, които се обявиха в открито писмо срещу изграждането на Истанбулски канал между Черно и Мраморно море, за врагове на републиката и на основателя й Мустафа Кемал Ататюрк:
"Не влизам в задълженията на пенсионирани адмирали, 104-ма от които са се обединили да публикуват декларации, които "намирисват" на политически преврат".
Ердоган заяви още, че подписите под такова писмо не са никаква проява на свободно слово.
А по повод критиките, че с изграждането на канала ще бъде застрашено действието на Конвенцията от Монтрьо от 1936 година и Русия може да го сметне за заплаха, ако вече няма какво да регулира достъпа на бойни кораби от НАТО до Черно море, Ердоган заяви, че конвенцията ще се изпълнява, докато не бъде намерена подходяща алтернатива.
10 от пенсионираните адмирали са арестувани с обвинения подобна на тези на военните, свързвани с опита за преврат в Турция през 2016 година.
Турция в най-скоро време ще започне проекта „Канал Истанбул“ с търг, заяви турският президент Реджеп Ердоган в реч в Анкара. Турският лидер се обърна към кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който определи проекта като неподходящ, и настоя градоначалникът..
Деветнадесетгодишен мъж бе арестуван, след като в продължение на месеци е планирал атака срещу американски военен обект в предградие на Детройт, предаде Асошиейтед прес, като се позова на местните власти. Според прокуратурата младежът е планирал масова..
Разширява се обхвата на градозащитата у нас и от следващия сезон ще заработят 25 нови ракетни площадки. Такъв ангажимент са поели от Министерството на земеделието и храните и Агенцията за борба с градушките при извънредна среща със земеделците заради..
Нов потенциално отровен облак наложи блокадата на над 70 000 души в домовете им в Испания. Властите в Андалусия призоваха жителите на Алкала де Гуадаира да останат на закрито и да не отварят прозорците си. Експлозия в химически склад е..
110 университетски преподаватели призовават образователния министър Красимир Вълчев незабавно да се откаже от инициативата за въвеждане на задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". В отворено писмо те посочват, че тази инициатива няма..
Към 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре и поради това той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, информират от пресцентъра на Столична община. И призовават..
Парламентът одобри на първо четене промени в Закона за висшето образование. Вносители и на двата проекта са депутати от партиите от управляващата коалиция. Единият урежда закриване на частни висши учебни заведения, когато трайно не осъществяват..
В Плевен приеха Бюджета на общината за 2025 година. Общият размер възлиза на 201 милиона и 700 хиляди лева. С 26 гласа "за", 1 "против" и 13 "въздържал се" Общинският съвет прие бюджета на Общината за тази година. Приходите за държавни дейности..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..