Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън призова протестите след убийството в Минесота да са мирни

Протест срещу полицейското насилие във връзка със смъртта на Джордж Флойд и Данте Райте, Лос Анджелис, 12 април 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Джо Байдън призова протестите заради убития от полицай афроамериканец Данте Райт да бъдат мирни. Байдън коментира, че случилото се с 20-годишния младеж е трагедия, но че трябва да се изчака разследването по случая.

Убийството в Минесота стана близо до мястото, където се провежда процеса срещу Дерек Човин - бившият полицай от Минесота, на когото бяха повдигнати обвинения в убийство заради смъртта на чернокожия Джордж Флойд.

Ръководителят на полицията в предградието Бруклин сентър Тим Ганън определи стрелбата в неделя по 20-годишния Данте Райт като случайна. Това става като полицията се опитва да го арестува. Ганън каза на пресконференция, че полицайката Ким Потър е допуснала грешка.

Малко след стрелбата започват да се събират демонстранти, които скачат върху полицейските коли. По полицейското управление на Бруклин сентър са хвърляни камъни и други предмети. Около 20 магазина са били разбити в търговския център.

За да се предпазят от повече вълнение, властите засилват мерките за сигурност.

Броят на войниците на Националната гвардия в района на Минеаполис се удвоява до над 1000.

Губернаторът Тим Уолс обяви полицейски час от 7 ч. вечерта до 6 ч. сутринта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Минеаполис плаща 27 млн. долара за убития от полицията Джордж Флойд

Град Минеаполис в Съединените щати ще плати 27 милиона долара на семейството на убития при полицейски арест афроамериканец Джордж Флойд, съобщава Ройтерс. 46-годишният мъж почина през май миналата година, след като в продължение на почти 9..

публикувано на 12.03.21 в 22:33
ВИЖТЕ ОЩЕ

Областният управител на Пловдив инспектира рискови участъци по река Стряма

По поречието на река Стряма има рискови участъци и трябва да бъдат предприети мерки, заяви пловдивският областен управител Христина Янчева. Тя участва в проверка на Областната междуведомствена комисия, която стартира от землището на община Калояново...

публикувано на 10.10.25 в 16:54

Промени в Закона за водите ще дадат възможност напояването да поевтинее шест пъти

Промени в Закона за водите ще дадат възможност водата за напояване да поевтинее шест пъти и земеделците да плащат по 2,5 стотинки за кубик, вместо досегашните 15 стотинки.  Очаква се "Напоителни системи" да получи още тази година средства от..

публикувано на 10.10.25 в 16:49
Белгийски спецполицаи в центъра на Брюксел.

Белгийските власти разбиха терористична клетка, планирала нападения срещу политици

Белгийските власти разбиха терористична клетка, чиито намерения били да извършва джихадистки нападения срещу политици в страната, сред които е и премиерът Барт Де Вевер, пише "Политико". Арестите са извършени във втория по големина белгийски..

публикувано на 10.10.25 в 16:35
Село Николово

След страха и евакуацията в село Николово: За какво настояват жителите му?

Днес - 10.10,  в община Русе се сформира комисия от инженери, която ще даде официално становище за състоянието на язовира в село Николово.   Около 1/3 от жителите на русенското село Николово са евакуирани След като вчера по обед всички..

публикувано на 10.10.25 в 16:30
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Гранична полиция не е превишила правата си спрямо арменска делегация на летище "Васил Левски"

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов отрече служители на Граничната полиция да са превишили правата си спрямо арменска делегация на летище "Васил Левски" на 1 октомври тази година. За случая съобщиха депутати от партия "Възраждане" по време..

публикувано на 10.10.25 в 16:23
Стивън Чунг, говорител на Белия дом

Белият дом критикува връчването на Нобеловата награда за мир на Мария Мачадо, а не на Тръмп

Белият дом разкритикува решението на Нобеловия комитет да присъди наградата за мир на венецуелски опозиционен лидер, вместо на американския президент Доналд Тръмп, който агресивно лобира да получи наградата и рекламира ролята си в посредничеството..

публикувано на 10.10.25 в 15:59
Дмитрий Песков

Кремъл: Мирният процес е на пауза заради режима в Киев

Русия обвини лидерите на Украйна в нарушаване на Истанбулския преговорен процес за възможно мирно решение на конфликта, предаде ДПА.  Масирана атака по територията на Украйна "Процесът е на пауза заради нежеланието на режима в Киев да..

публикувано на 10.10.25 в 15:50