Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почит към Алфред Шнитке в новия албум на цигуларя Даниел Хоуп

Световноизвестният цигулар Даниел Хоуп наскоро беше в България за първи път - по покана на Софийската филхармония. Тогава той лично разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" интересната история, която стои зад осъществяването на албума.

“За мен Алфред Шнитке е много, много важен композитор. Той ми помогна да открия съвременната музика. Когато бях на 15, свирех традиционния цигулков репертоар - Чайковски, Брамс, Бетовен и Моцарт… и всъщност нямах никаква представа за живите композитори и за съвременната музика. Един ден чух мой колега да изпълнява Цигулковата соната на Шнитке и бях абсолютно удивен - точно както и когато чух Владигеров за първи път - веднага исках да разбера кой е този автор, чия е музиката. И така бях обсебен и от музиката му, и от самия него всъщност.

Когато отидох да уча в Любек, в Германия, разбрах, че Алфред Шнитке живее в Хамбург и почти се превърнах в негов преследвач. Един ден отидох в дома му, звъннах на вратата - тогава бях 17-18-годишен - и исках да се срещна с него и да си поговорим. Разбира се, това беше лудост! Но тогава така го чувствах - имах нужда да разбера кой е човекът зад музиката. Съпругата му отвори вратата, пусна ме в апартамента и ние разговаряхме - той беше много приятелски настроен, много открит. И така през следващите две години ние много се сближихме.

Даниел Хоуп и Алексей БотвиновСега, 30 години по-късно, аз си помислих, че е време да осъществя този отдавна замислян албум в почит към Шнитке. И точно тогава срещнах Алексей Ботвинов - великолепен пианист от Украйна. Той ме заведе в Одеса, а Одеса е като Мека за цигуларите - заради Столярски, Давид Ойстрах и много други музиканти. Посвирихме с Алексей, аз се влюбих в Одеса, а когато се замислихме какво бихме могли да запишем заедно, и двамата казахме почти едновременно - Шнитке!

Изведнъж за мен това беше като спусък - казах си: Сега е моментът! Събрахме красив албум, в който има музика от 1963 до 1990 г. Различните лица на Шнитке - прекрасен филмов композитор, с интерес към барока, същевременно съвременен авангардист. Той открива много светове, владее всички стилове. Например, неговото Танго - това е една от най-мистериозните пиеси с призрачна красота. Красива е и Сонатата за цигулка от 60-те години, в която има и джаз, и латино ритми, и доста от Шостакович, от Шьонберг. Шнитке има наистина хиляди лица и този албум има за цел да ги покаже пред публиката - с почит към този велик и уникален глас в световната съвременна музика.”

Това разказа цигуларят Даниел Хоуп. Албумът му с музика на Алфред Шнитке, записан заедно с пианиста Алексей Ботвинов, е посветен на Ирина Шнитке - съпругата на композитора, и включва Сюита в старинен стил и Соната за цигулка и пиано №1, както и пиесите "Полка" (по “Шинел” на Гогол), "Танго" от музиката към филма “Агония” на Елем Климов, "Мадригал в памет на Олег Каган" за соло цигулка, "Поздравително рондо" и "Тиха нощ" (по тема от коледната песен на Грубер) - различните лица на композитора в съвсем кратки музикални форми.

Албумът се слуша на един дъх и чарът му се увеличава от факта, че не е търсено съвършенството във всеки тон, както често се прави в студийните записи - важни тук са по-скоро талантите и на автора, и на изпълнителите, като разказвачи.

 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Цигуларят Даниел Хоуп: Трябва да се борим за културата

Даниел Хоуп – един от изключителните цигулари в света в момента – беше част от звездната поредица на Софийската филхармония през този сезон. Директорът й Найден Тодоров го покани да солира в Концерта за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън, а..

публикувано на 21.04.21 в 17:51
Даниел Хоуп

Серенадите на Даниел Хоуп и Цюрихския камерен оркестър

В очакване сме на първото гостуване в България на световноизвестния цигулар Даниел Хоуп, който на 15 април ще солира на Софийската филхармония в Концерт за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. На диригентския пулт ще застане Григор Паликаров, а участие..

публикувано на 15.04.21 в 00:29
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез..

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика,..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Збигнев Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма..

публикувано на 18.05.25 в 09:19
Неда Антонова - писател

В "Моят любовен август" Неда Антонова разказва за една спасена след опит за самоубийство 14-годишна душа

Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог?  Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата..

публикувано на 18.05.25 в 07:33

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с..

публикувано на 16.05.25 в 16:28