Ще се върнем към историята на Русенската опера и нейните създатели с почит към една от знаковите фигури в продължение на 30 години на нейната сцена - баритона Кирил Кръстев. На 1 май се навършиха 100 години от неговото рождение.
Веднага в съзнанието изплува споменът за невероятната русенска тройка - Пенка Маринова, Николай Здравков и Кирил Кръстев, създали на сцената толкова много незабравими оперни герои, дали облика на този театър в продължение на десетилетия. Гледала съм много спектакли с участието на Кирил Кръстев и винаги съм била възхитена от певеца с прекрасен глас и силно артистично присъствие на сцената.
В едно свое изказване музиковедката Розалия Бикс много точно охарактеризира изкуството на Кръстев:
“Полетът и пълноводието на певческата емисия на Кирил Кръстев, неговата мъжествена сдържаност в изявата на чувствата - силни и покоряващи, сценичното му излъчване, открит, решителен нрав и умение да отстояваа убежденията си, изтласкват на преден план в изкуството му ролите - рупор на идеи за свобода, вярност, държавнически дълг, чест, приятелство: Зурга от „Ловци на бисери“, Маркиз Поза от „Дон Карлос“, Ренато от „Бал с маски“, Събо от „Момчил“, Цар Калоян в едноименната опера на Панчо Владигеров, Княз Игор, Валентин от „Фауст“, Иван Шишман от „Мария-Десислава“ на Парашкев Хаджиев, Симоне Боканегра - всеки от тях - своеобразен жалон в оперния възход на русенци десетилетия наред“.
Кирил Кръстев е роден в Петрич, учи в Музикалната академия - отначало при Иван Христов Попов, а след войната при Лазар Максимов. Участва във Втората световна война и е удостоен с медал за храброст. След войната работи известно време в Ансамбъла на армията. През 1949 г. е поканен за солист в новосформираната трупа на Русенската опера и участва в първия й спектакъл на 27 ноември същата година – като Жермон в „Травиата“. Бързо навлиза в лиричния баритонов репертоар: Фигаро, Шарплес, Малатеста, Марсел, а само след 3 години преминава и към ролите на драматичния баритон, като Риголето - роля, която изпълнява повече от 100 пъти на сцената и с която става много популярен сред българската публика. Независимо че е признатият баритон - солист на Русенската опера, той продължава да усъвършенства вокалната си постановка при прочутия Октав Енигареску от Букурещката опера. За две години е поканен за преподавател в Консерваторията на Хавана. Невероятен работохолик, амбициозен и задълбочен музикант, от 1981 г. Кирил Кръстев продължава кариерата си във Варненската опера. Така за 40 години на сцената той представи 60 роли от оперната класика, а безброй са и концертите му пред най-разнообразна публика – пример за невероятно себераздаване без никаво щадене. Гостува и на много чуждестранни оперни сцени.
Кирил Кръстев умира на 9 юни 1989 г. във Варна. Негово изпълнение можете да чуете в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..