Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейските лидери ще обсъждат случая с отклонения самолет

Снимка: БГНЕС

Случаят с отклонения в Минск пътнически самолет, изпълнявал полет от Атина за Вилнюс, ще бъде обсъден на заседанието на европейските лидери днес. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви снощи, че това няма да остане без последствия.  

Мишел осъди по най-категоричен начин деянието на властите на Беларус и ги призова незабавно да освободят задържания журналист Роман Протасевич. Същия апел отправи и председателят на Европейския парламент Давид Сасоли. 

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи случилото се като "напълно недопустимо". 

Лидерите ще изразят също солидарност с България заради случилото се у нас и в Чехия - взривовете в складовете във Върбетице и опита за отравянето на оръжейния търговец Емилиян Гебрев. Възможно е те да обсъдят нови санкции срещу руски официални лица по Глобалния санкционен режим, но не се очаква да се вземат решения в тази насока. 

В писмото покана до тях председателят на Европейския съвет Шарл Мишел определи дебата за Русия като стратегически и допълни, че нейните незаконни и провокационни действия продължават както в рамките на ЕС, така и по-далеч. 

Други теми на вниманието на европейските държавни и правителствени ръководители днес ще бъдат влизането в сила на търговското споразумение между ЕС и Обединеното кралство от 1-ви май и ситуацията в Близкия изток. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На протеста в Букурещ -  12 юли 2025 г.

На протест в Букурещ: В ЕС само българите получават по-малко отколкото румънците

Стотици членове на синдикатите на полицията, здравеопазването, образованието и други сектори от различни части на Румъния протестираха днес пред президентския дворец Котрочени в Букурещ, предаде БТА. Протестиращите настояха президентът Никушор Дан да извика лидерите на синдикалните организации на преговори и изразиха недоволството си, че мерките за..

публикувано на 12.06.25 в 17:40
Илия Кузманов

Илия Кузманов: Демонизирането на полицаите не е добре за сигурността на гражданите

Реформата в МВР е необходима и не може да бъде на парче. Политическата намеса в нея трябва да е максимално ограничена , заяви председателят на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) Илия Кузманов за предаването "Нещо повече" на БНР. "Факт е, че  тази трагедия във Варна шокира обществото, но според нас се отключи една вълна..

публикувано на 12.06.25 в 17:23

Гърция предлага над 14 000 евро годишно за бизнеси в слабо населени региони

Гръцките власти ще предложат над 14 хиляди евро годишно за бизнеси, които започват работа в слабо населени региони. Основният стремеж е връщането на младите хора в западащите райони чрез нови възможности за собствен бизнес и заетост. Обемът на предложената от правителството програма е 13 милиона евро. Максимално финансиране е на три вноски в..

публикувано на 12.06.25 в 17:20

Около 150 перничани посетиха трудовата борса в града

Около 150 перничани, търсещи работа, посетиха организираната от Бюрото по труда в Перник обща трудова борса. Със свои щандове в нея участваха 14 фирми от областите Перник и София и от град Дупница.  Посетилите борсата имаха възможност за директен контакт с работодатели от различни браншове и за договаряне сключването на трудови договори...

публикувано на 12.06.25 в 16:50

Българо-ирландска компания с финансиране от ЕК по програма за стратегически технологии

Българо-ирландската компания Dronamics, която разработва дронове за доставка на товари, е сред тези, които ще получат финансиране от Комисията заедно с още 3 фирми, в размер до 90 млн. евро, съобщиха от Европейската комисия. Това ще стане по програмата за стратегически технологии за Европа. Пет от 19-те кандидатствали компании бяха поканени на..

публикувано на 12.06.25 в 16:46

КС обяви за противоконституционен текст от НК за шофирането, след като е била отнета книжката

Конституционният съд обяви единодушно текст от Наказателния кодекс за противоконституционен. Решението е публикувано на страницата на съда.  Става въпрос за нормативна уредба, свързана с шофиране, след като е била отнета книжката. Атакуваният акт криминализира управлението на моторно превозно средство в срока на изпълнение на принудителната..

публикувано на 12.06.25 в 16:44
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: Преди година ГЕРБ спря законопроекта ни за задължителни бодикамери

ГЕРБ носят отговорността, защото преди година спряха нашия законопроект за задължителни бодикамери на полицаите . Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, съпредседател на "Да, България". "Случаите на полицейско насилие срещу гражданите са изключително много и България е лидер в това отношение в ЕС. Това беше причината още през..

публикувано на 12.06.25 в 16:44