Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ЕС не се разбраха за реформа на Общата селскостопанска политика

Министър на земеделието Христо Бозуков участва в Брюксел в преговорите за реформа на Общата селскостопанска политика.
Снимка: МЗХГ

Съветът на Европейския съюз по земеделие и Европейският парламент не постигнаха споразумение в преговорите за реформата на Общата селскостопанска политика. Това съобщи служебният министър на земеделието Христо Бозуков от Брюксел, след като разговорите между страните бяха прекъснати.

След две денонощия безрезултатни дискусии за реформите министрите на земеделието прекъснаха заседанието си без консенсус.

България настоява и в новия програмен период да останат обвързаната подкрепа и преходната национална помощ, като най-ниското ниво за обвързаната подкрепа според страната ни трябва да е 13 плюс 2 процента, а референтната година за преходната помощ трябва да стане 2018-а.

България подкрепя и задължителното прилагане на преразпределителното плащане, но не подкрепя паралелното завишаване на бюджетите за екосхеми и за преразпределителни плащания, защото те ще доведат до намаляване на базовото плащане, което е основната форма за подкрепа на дохода на фермерите.

Според независими експерти липсата на консенсус по селскостопанската политика, за която Европа отделя огромен дял от бюджета си, вече фатално забавя изготвянето на националните стратегически планове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс

Джей Ди Ванс критикува идеята на Великобритания за палестинска държава

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс, който е на почивка във Великобритания със семейството си, разкритикува предложението на британския премиер Киър Стармър за признаване на палестинска държава.  Ванс пристигна в петък и отседна в провинциалната резиденция 'Чивнинг хаус" на външния министър Дейвид Лами, преди планираната почивка в..

публикувано на 09.08.25 в 04:33
Президентите на САЩ и на Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Тръмп и Путин ще се срещнат в Аляска идния петък

Доналд Тръмп и Владимир Путин ще се срещнат в Аляска следващия петък - 15 август. Това съобщи американският президент. Информацията за мястото и датата на срещата беше потвърдена и от съветника на Путин Юрий Ушаков.  Тръмп намекна за възможна размяна на територии между Русия и Украйна при въпроса за решаването на конфликта между страните:..

публикувано на 09.08.25 в 02:21
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев (л.) и премиерът на Армения Никол Пашинян (д.) си стискат ръцете пред погледа на Доналд Тръмп (в средата) в Белия дом

Армения и Азербайджан се договориха за постигането на траен мир

Армения и Азербайджан се договориха за постигането на траен мир, обяви на пресконференция в Белия дом американския президент Доналд Тръмп. На пресконференцията присъстваха и лидерите на двете кавказки държави - президентът на Азербайджан Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян. По-рано през деня Тръмп проведе двустранни срещи с двамата..

публикувано на 09.08.25 в 00:50
Володимир Зеленски

Зеленски: Прекратяването на огъня зависи от адекватния натиск върху Русия

Украинският президент Володимир Зеленски заяви в петък, че Киев и съюзниците му споделят разбирането, че вече е възможно да се постигне поне прекратяване на огъня, но добави, че в крайна сметка това ще зависи от "правилния натиск върху Русия", съобщава Ройтерс. Във вечерното си видеобръщение към украинския народ Зеленски заяви, че е провел..

публикувано на 08.08.25 в 20:52
Проток Дарданели

Турция временно затвори протока Дарданели заради бушуващи пожари в провинция Чанаккале

Турция временно затвори протока Дарданели в двете посоки заради бушуващи пожари в северозападната провинция Чанаккале, които обхванаха големи територии заради силния вятър. Евакуирани са били три села и дом за възрастни хора, в който са били настанени 52-ама души. На кадри, излъчени от турски медии, се вижда как огнеборци са принудени да..

публикувано на 08.08.25 в 20:32

МВнР: България изразява загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа

България изразява дълбока загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа и призовава за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия. Това се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа "X". Хуманитарната..

публикувано на 08.08.25 в 20:18
Доналд Тръмп и Джорджа Мелони

Тръмп обсъди с Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е обсъдил с италианския премиер Джорджа Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим следващата седмица, съобщи Sky News, позовавайки се на източници от италианското правителство. Добавя се още, че това най-вероятно би се случило във Ватикана. Италия е готов да подкрепи "искрено и..

публикувано на 08.08.25 в 19:49