Перу избира днес президент. На балотажа се явяват новакът в политиката Педро Кастильо и Кейко Фухимори, която прави трети опит за президентския пост.
В Мексико пък се провеждат междинни избори, като се гласува за нова долна камара на Конгреса, щатски губернатори и местни законодатели.
Изборите за президент до голяма степен разделиха перуанците. Жителите на градовете и хората с по-високи доходи предпочитат кандидата на десните Кейко Фухимори, докато по-бедните хора от провинцията подкрепят левия политически новак Педро Кастийо.
46-годишната Фухимори, дъщеря на бившия президент Алберто Фухимори, който е в затвора, обещава да запази икономическата стабилност и политиката за просвободен пазар. Страната е на второ място в света по производство на мед. Също така тя възнамерява да помилва баща си, който беше осъден за нарушаване на човешките права.
51-годишният Кастильо, начален учител и синдикален лидер, получи подкрепата на бедните селски райони в Перу и уплаши инвеститорите, с обещания за национализиране на минния сектор - позиция, от която по-късно се опита да се оттегли. Той се зарече да промени данъчните режими на мултинационалните компании и иска да пренапише конституцията на страната.
Вотът в Мексико се разглежда като референдум за усилията на президента Андрес Мануел Лопес Обрадор да реорганизира институциите на страната.
Очаква се това да са най-големите избори в страната – 93,5 милиона мексиканци имат право на глас. Те ще избират представители за 500-те места в долната камара, 15 щатски губернатори и хиляди ръководни позиции на местно ниво.
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви тази вечер, че мирът в ивицата Газа е "по-близо от много близо", защото израелският премиер Бенямин Нетаняху е приел плана от 21 точки за прекратяване на войната. Тръмп изказа благодарност и на Нетаняху, и на арабските държави, които са допринесли за съставянето на мирния план. "Остава само "Хамас"..
Властите в Сърбия съобщиха, че при мащабна операция на силите на реда там днес са арестувани 11 души - сръбски граждани - по обвинения в шпионаж и расова дискриминация във Франция и Германия. Арестите са извършени в околностите на Белград и на Велика Плана, на около 100 километра южно от столицата. Един заподозрян все още се издирва. За него се..
Вече е ясно къде ще бъдат новите площадки за борба с градушките. Това става ясно от предложената за обществено обсъждане промяна в постановлението за забранените зони за въздухоплаване. 24 нови площадки и промяна на една предлагат от Министерството на земеделието и храните. Те ще са разположени в Северна и Южна България, а координатите им са достъпни..
Почти 4 процента по-ниски разходи за отбрана са заложени в проектобюджета на Руската федерация за следващата година, внесен днес в Държавната Дума. Финансовото министерство предвижда намаляването им от 13,5 трилиона рубли през 2025-та на 13 трилиона през 2026 година, или от близо 163 милиарда на 157 милиарда щатски долара по днешния курс. Заедно с..
Жителите на сливенския квартал "Речица" протестираха срещу продължилия четири години проект по подмяна на водопроводи и канализация. Продължилите изкопни работи по всички улици на квартала са причина за силно запрашаване, образуване на дупки, отворени опасни шахти и пропадания на автомобили. Протестиращите настояват спешно да бъде положен асфалт по..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху се е извинил на катарския премиер Мохамед бин Абдуррахман ат Тани за ракетния удар в Доха на 9 септември срещу членове на преговорния екип на "Хамас", съобщи Белият дом. Извинението е направено по телефона от резиденцията на президента на Съединените щати, където Нетаняху обсъжда днес плана от 21 точки на Доналд..
"Никога повече няма да ви се налага да работите", под това заглавие журналистът от Би Би Си Джо Тайди разказва направеното му предложение от хакери да им позволи достъп до компютърната система на корпорацията. Подобно на много неща в сенчестия свят на киберпрестъпността, вътрешната заплаха е нещо, с което много малко хора имат опит. Още по-малко хора..
Над 40 000 евро и 5000 лева са открити в домовете на двамата служители на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", задържани за искан подкуп..
"Възраждане“ внесе искане в Европейския съд в Люксембург за анулиране на приемането на България в еврозоната от януари 2026 година и това е..
ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие към правителството, искан от "Възраждане" заради водната криза. Това съобщи пред БНР Божидар Божанов,..