Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минеков: Време е да разберем какво се случи, за да достигнем 112-о място по свобода на словото

| обновено на 15.06.21 в 18:30
Снимка: БГНЕС

Финансирането на обществените медии да се уреди законово по нов начин и да зависи от тяхната мисия и задачи - това предложи директорът на Административна дирекция в БНР Милен Митев на организирана от Министерството на културата дискусия на тема „Държавата и медиите“.

Основните теми на дискусията бяха прозрачното публично финансиране, собствеността на медиите и свободата на словото. Служебният министър на културата проф. Велислав Минеков заяви, че е крайно време да се постави въпросът за причините, довели до сриването от 34-то на 112-о място по свобода на словото в България.

"Наистина има теми неудобни, някои - неочаквани, някои, които предизвикват възмущение, но е време да започнем един искрен разговор за състоянието на нашето медийно пространство. Време е да разберем какво се случи през годините".

Директорът на Административна дирекция в БНР Милен Митев заяви, че финансирането и управлението на обществените медии са в пряка връзка и че финансирането трябва да гарантира тяхната независимост, както и че е крайно време да се прекрати с финансирането на база „час програма“:

"То трябва да зависи от задачите, поставени на двете обществени медии. Най-напред обществото трябва ясно да дефинира какво иска от БНР и БНТ и след това вече да се изчисли колко ще струва изпълнението на така поставената задача. Въпросът „колко“ не може да стои сам в пространството, той е свързан с въпроса за какво се дават тези финанси и по какъв начин се управляват и разходват“.

Относно собствеността Мехти Меликов от Министерството на културата подчерта, че най-големият проблем са онлайн новинарските услуги, които са непроследими и че не е постигната голямата цел - да се изсветли медийната собственост:

"И тук въпросът не опира само до това дали подставено лице е сложено там като име, а че ние дори не можем „да изловим“ медиите".

В дискусията днес участваха представители на служебното правителство, прокуратурата, Българското национално радио и Българската национална телевизия,  СЕМ, Комисията за защита на конкуренцията и Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори.

Пред Българското национално радио служебният министър на културата проф. Велислав Минеков коментира преди дискусията:

„Темата е много парлива, темата не е била обсъждана през годините. Да не забравяме развитието от 34-то място по свободата на словото, днес сме на 112-то. Как се е случило това? Къде е медийната собственост? Защо е в тайна? Кой борави с жълтите и жълто-кафявите медии? Чии са те? Как са били финансирани? Изобщо финансирането, подпомагането от държавата на частни медии как се е състояло? По каква логика? По какъв начин?“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата между Тръмп и Путин - на 4 очи

Доналд Тръмп и Владимир Путин ще обсъдят "огромния неразвит потенциал" на отношенията между Съединените щати и Русия в областта на икономиката, както и вариантите за спиране на войната в Украйна. Това обяви Юрий Ушаков, външнополитическият съветник на руския президент.  Дългоочакваната среща между президентите на Съединените щати и Русия ще..

публикувано на 14.08.25 в 14:56

50 млн. лева инвестиция в нов корпус към УМБАЛ "Света Марина" в Плевен

В Плевен направиха първа копка на нов корпус към Университетска болница "Света Марина". Инвестицията възлиза на 50 милиона лева, а базата ще предостави възможност за съвременно обучение на бъдещите лекари от Медицинския университет. В шестетажната нова сграда ще се разположат родилно отделение, отделение по лъчетерапия и клиники по..

публикувано на 14.08.25 в 14:35
Израелският министър на финансите Бецалел Смотрич (в центъра) и министърът по въпросите на селищата и националните мисии Орит Струк (вдясно) на пленарно заседание в Кнесета, израелския парламент, в Йерусалим, 23 юли 2025 г.

Израелски министър обяви план за ново еврейско селище на Западния бряг с над 3400 къщи

Израелският крайнодесен министър на финансите Бецалел Смотрич одобри планове за споразумение, което би отделило Източен Йерусалим от окупирания Западен бряг. Опасенията са, че това решение ще погребе идеята за Палестинска държава.  Говорител на израелския крайнодесен министър обяви план за изграждане на ново еврейско селище на Западния бряг,..

публикувано на 14.08.25 в 14:23

Изслушаха трите кандидатки за заместник на омбудсмана Велислава Делчева

В институцията на омбудсмана бяха изслушани тримата номинирани от неправителствени организации кандидати за заместник-омбудсман. Това са Мария Филипова, настоящ председател на Комисията за защита на потребителите -  предложение на Българска национална асоциация "Активни потребители", Марина Кисьова де Хеус - предложение на Фондация "Екатерина..

публикувано на 14.08.25 в 13:43

Бащата на Сияна: Парите от застрахователите ще отидат за болни деца

Животът ми е тотално променен, много по-труден и много по-нещастен .  Това каза пред БНР бащата на загиналата на пътя Сияна - Николай Попов.  От българските застрахователи тази смърт се оценява между 200 000 и 300 000 лв. на наследник. Сияна има 6 наследника, посочи той и добави: " Това е цената на живота в България. Тези обезщетения се..

публикувано на 14.08.25 в 13:40

Обучават служители в 2230 пощенски станции във връзка с приемането на еврото

Български пощи ще обучат общо 3000 служители в 2230 пощенски станции във връзка с приемането на еврото в България и обмяната на левове в евро по места. Това съобщи Станимир Белинов - заместник директор на дружеството До момента са обучени 245 служители от "Български пощи", каза Белинов. Външно наета фирма трябва да даде по-голяма експертиза, но част..

публикувано на 14.08.25 в 13:34

Мечка е забелязана в градски парк в Троян

Мечка е била забелязана тази сутрин в близост до централната част на Троян, в парка Капинчо, който се използва за разходки, има и хотел. Животното е забелязано по стълбите, водещи до парк-хотела, съобщиха  от Община Троян на страницата си  във Фейсбук. Местните власти са предприели необходимите мерки, като са уведомени Държавното горско..

публикувано на 14.08.25 в 13:08