Смъртността при инсулти и хипертония у нас е 4 пъти по-висока от средните европейски показатели, сочат данни от здравен доклад на Американската търговска камара в България.
Документът отчита влошена работа на доболнична помощ.
Основната причина за висока смъртност при тези заболявания, според доклада, е недостатъчната доболнична помощ каза изпълнителният директор на американската търговска камара Петър Иванов.
„Хората да разчитат на превенция, да се изследват предварително, защото така се спестяват средства, а не увеличават разходите. Манталитетът на българина, като се разболее, да легне в болницата“
Средно годишен разход за профилактика на заболявания на човек у нас е 34 евро. За сравнение, в Европейския съюз е 89 евро, сочат още данните от доклада
„Да се преразпределят средства от други дейности, че да може да се направи адекватна инвестиция в здравеопазването, докато достигнем нивата на инвестиция, които са за другите държави“, предложи Иванов.
От камерата предлагат на здравето да се гледа като инвестиция, защото това е един от показателите, които привличат чуждестранните инвеститори у нас. Според тях за здраве трябва да се отделят 10% от БВП.
Необходимост има и от дигитализация на здравеопазването - тоест всеки пациент да има електронно здравно досие, отчита председателят на фармацевтичния съюз професор Асена Сербезова:
„Как ще обясни, примерно, лекаря на един пациент, че ще му препише лекарствата по Каса електронно, а пък другите – не?! Или, примерно, че в болничното лечебно заведение няма възможност да бъде предписано електронно. Нали те имат болнични информационни системи? Нали ние всички се нуждаем от тази прозрачност и дигитализация, за да имаме данни от процесите и, когато имаме данни от процесите, ние ще ги управляваме по-добре“

На пленум в столицата Националният съвет на БСП се очаква да реши дали ще подкрепи ротацията на председателя на парламента, предложена от ГЕРБ-СДС. Резултатът касае стабилността на управляващото мнозинство и ще покаже дали Левицата ще запази досегашната си линия на принципност или ще заложи на компромис в името на коалиционния баланс...
Тази нощ в 04:00 часа местно време се върнахме към астрономическото часово време и часовниците бяха върнати с един час назад. Промяната е в изпълнение на Директива 2000/84/ЕО на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз от 19 януари 2021 г., припомнят от Българския институт по метрология. На 30 март тази година страната ни..
Трима души са загинали и 27и са били ранени при руска атака с дронове срещу Киев тази нощ. От военната администрация на украинската столица посочиха, че на всички пострадали, сред които има шест деца, е оказана медицинска помощ, а част от тях са били приети за лечение в болница. При атаката са били засегнати два жилищни блока, съобщи кметът Виталий..
Църква почита днес паметта на Свети Димитър Солунски Чудотворец. На този ден професионален празник имат ковачите, техниците, инженерите и металурзите, както и строителите, проектантите и архитектите. Според поверията Свети Димитър е покровител на зимата и студа - язди червен кон, а от дългата му бяла брада се сипят първите снежинки...
Патриарх Даниил ще отслужи литургия за празника на храма "Св. вмчк Димитър" по повод 160 години от освещаването на черквата. Празникът на храма в Кюстендил започнаха преди дни, когато в двора беше открита мобилната фото-документална изложба "160 години храм "Св. Димитър Солунски“ - пазител на вярата и духа на Кюстендил (1865-2025)". С тържествен..
Православната църква чества паметта на един от най-почитаните светии - великомъченик Димитър Солунски Чудотворец. Мъдър и храбър воин, поставен на висок пост в управата на Солун, Димитър непоколебимо приел мъченическа смърт за вярата през 306 година. Църквата го нарича Мироточиви заради благовонното миро от мощите му, засвидетелствани и..
Вторият ден от търговските преговори между САЩ и Китай подготвя почвата за „продуктивна среща“ между президентите Доналд Тръмп и Си Дзинпин, заяви в Куала Лумпур американският търговски представител Джеймисън Гриър. Гриър и министърът на финансите Скот Бесент се срещнаха с китайския вицепремиер Хъ Лифън в кулоарите на срещата на върха на Асоциацията на..
"Пеевски е във властта. Никой не може да го спре. Той има цяло правителство и е в изключително изгодна позиция . Той излиза и той казва какво ще..
"В Европа винаги е имало две тенденции. Едната, която призовава за повече автономност в европейската сигурност , а в последните години и отбрана, а..
На този етап не бих приела политически оферти . Партийното обвързване може да навреди на развитието в журналистическата професия. Това каза пред..