Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България ще търси от Гърция по 90 000 евро на ден, ако интерконекторът не е готов до края на годината

Газопровод Гърция-България
Снимка: icgb.eu

Енергийният министър Андрей Живков е предупредил гръцката компания "Авакс", която строи българо-гръцката газова връзка, че ако проектът не е готов до края на годината, страната ни ще търси компенсации в размер на 90 хиляди евро на ден.

"Работи се, но има притеснителни неща, които установихме - очаквани забавяния в доставките на готови компоненти от газопровода. Написано е едно писмо до изпълнителната компания "Авакс", където заявяваме, че срокът на договора за изпълнение трябва да бъде спазен и, ако това не се случи, ние ще пристъпим към усвояване на обезщетенията по договора, които са в размер на 90 000 евро на ден".

Андрей Живков каза още, че проектът „Балкански поток“ не е финансово издържан. Той припомни, че България се е отказала от 1 милиард и 350 милиона лева приходи от транзит за 10 години, а същевременно „Булгартрансгаз“ е задлъжнял с още толкова за строителството на проекта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Таксита на площад

Стачка на таксиметровите шофьори в Атина

Стачка на таксиметровите шофьори в Атина затруднява туристите. Предупреждават ги да отидат с градски транспорт до аеропорта. Само с метро или с градски автобус може да се достигне днес и утре до летището в Атина. Хотелиерите предупреждават гостите, които пътуват със самолет тези два дни да отделят повече време за да достигнат до летището...

публикувано на 28.05.25 в 10:20
Богомил Николов

Богомил Николов: Много от страховете за еврото се основават на грешна информация

На България ще ѝ бъде една идея по-лесно, отколкото на Хърватия или Словакия, да направи прехода към еврото . Това мнение изказа пред БНР Богомил Николов от "Активни потребители". Той обясни това с фиксирания курс . Този фиксиран курс позволява много по-адекватно и правилно двойно обозначаване на цените в преходния период, който ще бъде..

публикувано на 28.05.25 в 10:15

В Кюстендил обсъждат намаляване на риска от възникване на пожари

За днес е насрочен областен съвет в Кюстендил за намаляване на риска от бедствия преди пожароопасния сезон.  Ще бъдат разгледани и съгласувани общинските програми за намаляване на риска от бедствия за периода 2025 - 2028 г. В заседанието, което се свиква от областния управител Методи Чимев в 11 часа, ще се включат представители на деветте..

публикувано на 28.05.25 в 10:13
Делян Пеевски

Пеевски: Джевдет Чакъров се завърна. Тази тема е изчерпана!

Джевдет Чакъров се завърна. Така председателят на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски коментира подадената вчера оставка от Чакъров и отказът на останалите лоялни на Ахмед Доган депутати да го последват. "Няма никаква изненада в това. Чакъров направи правилното и се прибра, където беше - напусна влака или файтона на тези номади и всичко..

публикувано на 28.05.25 в 10:03

НС отхвърли предложение на "Възраждане" за референдум за еврото

Парламентът отново отхвърли предложението на "Възраждане" да се проведе референдум за приемане на еврото. "За" гласуваха 50 депутати, "против" бяха 112, въздържаха се 53. МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" подкрепиха идеята, както и един депутат от "БСП-Обединена левица". Против бяха ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "ДПС-Ново начало". ИТН се..

публикувано на 28.05.25 в 10:00
Тест на мегаракетата

Пореден неуспешен тест на ракетата "Старшип"

Деветият тестов полет на ракетата "Старшип" на американската компания "Спейс Екс" завърши с неуспех. Въпреки че тестовото изстрелване завърши с неконтролируемо въртене на ракетата, то все пак беше отбелязано като по-голям успех от предходните два опита, защото "Старшип" успя да достигне космическото пространство. "Старшип" стигна до..

публикувано на 28.05.25 в 09:36