Престъпленията от омраза, свързани с расизма и ксенофобията в Испания, са се увеличили през 2019 г. с 20,9% в сравнение с предходната година, показват данните на Министерството на вътрешните работи. Според проучване на Министерството на образованието пък младите са много по-толерантни към различните, отколкото техните родители.
В проучването на образователното министерство се подчертава, че Испания (0,38) е страната, в която учениците показват най-висока степен на уважение към хората от други култури, а след нея са Канада (0,30) и Шотландия (0,25). В другата крайност са Унгария (-0,54) и България (-0,51), където различните не са толкова добре приети. Испански студентите също проявяват повече уважение към мигрантите в сравнение с връстниците си в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Въпреки това мигрантите от второ и трето поколение продължават да смятат, че към тях отношението е различно, независимо че са испанци по паспорт и са родени и израсли в страната. Според тях, за да спечелят работно място, те трябва да покажат много повече знания и по-добра квалификация от останалите. Според проучване на Съвета за премахване на расовата или етническата дискриминация (CEDRE) през последната година, повече от половината от хората от анкетираните различни етнически групи казват, че са били отхвърляни поради цвета на кожата или физическите им характеристики и това са най-вече жителите на централна Африка (82%) и ромите (71%).

Ваксинационната кампания в Испания се провежда по план и правителството планира скоро да отпаднат маските на открито, обяви премиерът на страната Педро Санчес. Властите обаче не посочват конкретна дата, от която вече няма да е задължително..
Премиерът на Каталуния Пере Арагонес и кметът на Барселона Ада Колау отказаха да приемат краля на Испания Фелипе Шести при пристигането му в каталунската столица за годишната среща на икономическите делегации на Испания и Южна Корея. Те обаче бяха..
Общинската избирателна комисия във Варна ще заседава в неделя, за да разгледа подадените сигнали с искане за прекратяване на пълномощията на кмета Благомир Коцев. По-рано днес във Варненския окръжен съд по случайно разпределение беше определен съдия..
Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва..
Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината. Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна..
Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП...
Светла Даскалова, която по-рано днес беше избрана на случаен принцип за съдия докладчик по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев, е разпоредила той да бъде преведен в затвора в града. Тя е насрочила открито съдебно заседание на 27 ноември за..
Държавният глава Румен Радев коментира, че управляващите вече нямат легитимност, а Пеевски и Борисов "демонтират държавата" и "гневът на хората ще се стовари върху тях". Така президентът коментира пред журналисти надигащата се вълна от протести -..
Русия разполага с американския мирен план за Украйна, заяви президентът Владимир Путин на днешното заседание на Руския съвет за сигурност, предадоха руски медии. Тръмп смята, че 27 ноември е подходящ краен срок Украйна да приеме мирния план..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..