Русия определи като провокация вчерашния инцидент с британския разрушител Defender в Черно море.
Според версията на руската страна корабът съзнателно е навлязъл в териториалните води на Русия, което е принудило бреговата охрана да открие предупредителен огън.Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков нарече действията на британския кораб „съзнателна провокация“.
„Считаме, че подобни действия са недопустими и противоречащи на международното право. Руските въоръжени сили ще заемат достатъчно твърда позиция по отношение на подобни провокации“.
По думите на Песков Русия не изключва никакви ответни действия в случай, че продължат неприемливите провокации с нарушаване на руските граници.
Руски военен кораб е извършил предупредителни изстрели към разрушителя на британския кралски флот Defender, след като той е навлязъл в руските териториални води в Черно море, а руски военен самолет Су-24M е хвърлил няколко бомби по посоката на движение на британския плавателен съд, съобщи в сряда руското министерство на отбраната.
Инцидентът стана край бреговете на полуостров Крим, който според повечето държави в света е анексирана от Русия украинска територия.
В тази връзка руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви:
„Въпросът с принадлежността на Крим беше затворен веднъж завинаги през 2014 г., когато жителите на полуострова и на Севастопол направиха свободен избор в полза на завръщането му в състава на Руската федерация. Предлагам на британските военноморски сили да преименуват този кораб от Defender, т.е. защитник на Агресор. Мисля, че това ще бъде по-правилно. Ще даваме отпор на агресорите“.
Днес следобед в министерството на външните работи беше извикана посланикът на Великобритания в Москва Дебора Бронърт, за да ѝ бъде заявен решителен протест във връзка с инцидента.
Като страна от формата на Коалицията на желаещите България ще се придържа към решението на Народното събрание и няма да изпраща войници в Украйна, обяви премиерът Росен Желязков на съвместния си брифинг с председателя на Европейският съвет Антонио Коща, с когото разговаря в София снощи. Коща пристигна в България след участието си в срещата на Коалицията..
Значително по-ниска от средната брутна работна заплата за страната получават работещите в Ямболска област. Въпреки увеличението на възнагражденията през второто тримесечие, областта се нарежда на 22-о място. Средното брутно възнаграждение през второто тримесечие на тази година е 1896 лева показват данните от изследването на Териториалното..
В Кипър днес започва новата учебна 2025-2026 година. Намаляване на изучавания материал, въвеждане на часове по финансова грамотност в началното училище, както и на часове по гражданско образование са сред ключовите промени през нея, съобщиха от образователното министерство. В класните стаи днес се връщат учениците от средния курс, а първият..
Цената на земеделската земя остава най-висока в област Добрич и през 2024 г., сочат данните на Териториалното статистическо бюро Североизток. Областта е на челна позиция в страната и по нива на изплатените наеми за ползване на земеделска земя. Средната цена на сделките с ниви в област Добрич през 2024 г. достига 3 531 лв. за декар, което е с..
Никифорос Арваниту е победителят в 72-рото издание на Международната колоездачна обиколка на България. Последният пети етап стартира в Сливен и завърши в Сливен, след като етапът бе съкратен заради ремонт на пътя Котел - Омуртаг. Старт на последния етап от Международната колоездачна обиколка на България Арваниту от отбор Юнайтет шипинг бе..
Тази вечер, в Италия започна националната железопътна стачка, която приключва в петък, 5 септември, в 18:00 часа. Това е първата транспортна стачка, която съвпада със завръщането от лятната ваканция. Протестът е с продължителност от 21 часа и със сигурност ще се отрази не само на пътниците с отмяна и закъснения на влакове, но засяга и товарните..
Във Великобритания мигрант, чийто арест предизвика серия от протести пред хотел в Есекс, в който са настанени търсещи убежище, бе признат за виновен в сексуално посегателство. Във Великобритания трима мъже бяха арестувани по време на протест пред хотел "Бел" в Епинг Общински съвети във Великобритания съдят правителството заради настаняването..
В анкетата на Момчил Драганов може да чуете какво мислят хората за работата на депутатите.
Ангелина Грозева е журналистка и актриса. Познаваме я от атрактивното ѝ присъствие в Детското БНР, гледали сме я в постановката "Клюки от Ада". За..
Популярният български писател Емил Минчев наскоро издаде финалната част от поредицата си за детектива – вълколак Бънк Ромеро. Историите, започнали с..