Има спортове, в които златото е задължително за България - дисциплини с традиции, развити школи и поколения състезатели, които с дългогодишен труд за наложили името на страната ни като победител. В един от най-модерните напоследък спортове в света обаче - спортното катерене, нашите състезатели едва сега набират скорост, макар основите за това да са поставени далеч назад във времето, разбира се.
Най-големият успех на български състезател досега е записан през 2005 г., когато Ивайло Кръстев постига 4 място в кръг от Световната купа за мъже и жени в дисциплината “трудност”, провел се във Велико Търново. В крайното класиране от всички кръгове на Купата 29-годишният варненец постига 19 място, а същата година става 23-и на Световното първенство в Германия. Зад тези успехи стоят 13 години катерене и тренировки - в залата и на скалите (през 1997 г. Ивайло изкатерва най-трудния маршрут, минаван дотогава в България – “Джакпот”, 8b, а в следващите години преминава над 60 линии с категория на трудност над 8а).
В следващите години идва ново поколение катерачи, които постепенно започват да жънат успехи на европейско и световно ниво - Алекс Тоткова, Николай Русев, Слав Киров, Боян Киров, Петър Иванов, Матей Мицев, Николай Ангелов и др. Те растат с постиженията на своите връстници от Европа, Америка и Азия, зад които стоят солидни спонсори, следят в социалните медии техните успехи, а треньорите им съумяват да “хванат” тази инерция и да я насочат в правилната посока, успявайки да убедят своите възпитаници, че те също имат заложбите да се наредят до "големите" в този спорт.
Започва голямото “нахъсване”
успоредно с бума в развитието на този спорт в Европа и света, а резултатите не закъсняват. България излиза на европейската и световната сцена, и дори участва в дебюта на спортното катерене на Олимпийски игри - Олимпиадата за юноши и девойки в Буенос Айрес през 2018 г., когато софиянецът Петър Иванов завоюва шестото място. Той става два пъти европейски шампион по боулдър, три пъти носител на Европейската купа и бронзов медалист на Световно първенство в комбинираната дисциплина.
През 2019 г. плодивчанката Алекс Тоткова става трета на Световното първенство за юноши и девойки в Арко, Италия. Започнала да се катери на 8-годишна възраст и само две години по-късно преминала първия си маршрут 8а+, Алекс преживява една стремглаво развиваща се спортна кариера, вървяща само във възходяща посока. През 2020-а, на 15-годишна вързаст, става първата българка, изкатерила маршрут с категория на трудност 9а. Тренира основно със своя съгражданин и една година по-малък от нея Николай Русев, който пък в рамките на една година, на 14-годишна възраст, изкатерва две 9а-та, а после неколкократно постига челни места в състезанията, включително златен медал на Европейската купа за юноши и девойки в Австрия през май тази година.
И докато Ники Русев все още се състезава при младежите, тази година Алекс Тоткова, вече 16-годишна, доби правото да се “хвърли в дълбокото”, при жените, където конкуренцията е безмилостна, а всяка една допълнителна година във възрастта означава една допълнителна година тренировъчен и състезателен опит.
В края на юни Алекс дебютира при жените на Световната купа в дисциплината “трудност” в Инсбрук, Австрия и зае 18 място. Няколко дни по-късно, в началото на юли, на Световната купа във Виларс, Швейцария зае 6 място, а на 13 юли постигна и първия си подиум - бронзов медал на Световната купа в Шамони, Франция.
Докъде ще стигне - зависи от самата нея, от усилията, които треньорите й полагат, и не на последно място - от финансовата подкрепа, която тя и треньорите й се надяват да получат, за да могат да заплатят нейното и на другите състезатели от националния ни отбор участие в състезанията на европейско и световно ниво.
Следващото участие на Алекс е на 17 и 18 юли в Бриансон, Франция, където ще се проведе четвъртият кръг от Световната купа в трудността при жените.
Успех!
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..
Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл.
Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт. Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..
Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" . Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..
Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения. Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..