Протест срещу поскъпването на водата се проведе тази вечер в Хасково въпреки високите температури. Хората се събраха на площад "Свобода", за да заявят недоволството си, като настояха за промени в Закона за водата и обновяване на ВиК мрежата в града. На демонстрацията присъстваха и депутати от района.
От инициативния комитет посочват, че липсва нормално водоподаване. Има ежедневни аварии и ниско налягане. По време на тригодишната криза с урана във водата хората са плащали негодна вода на цената на питейна.
Сега според новия бизнес план на ВиК-Хасково предстои поетапно увеличение на цената, която до 2026 година трябва да стане 4,47 лева на куб. м.
Милена Налбантова от Гражданския комитет "Вода" обясни:
"Трябва при всички случаи обаче да има законови промени, които да разрешат на отделните населени места да има диференцирана цена за ползване на кубик вода".
Протестиращите поискаха оставката на управителя на ВиК-Хасково Тодор Марков заради загубите на вода от мрежата, честите аварии и несъбраните сметки от потребители:
„Да стане водата 15 лева, за да може държавата в лицето на нейните управляващи да се усетят, че нито асоциациите по ВиК работят така, както трябва, нищо не работи“;
„Загубите по бизнес план от 50%, за да скочат на 80…“;
„Вкарвали от 1 януари, предвижда се водата да струва 3,66 лева за кубик“, казаха протестиращи пред БНР.
Депутатите от „Демократична България“ Катя Панева и от "Изправи се БГ! Ние идваме!" Меглена Гунчева обещаха:
„Дали ще има възможност да се преразгледа закона за регулиране на ВиК. Дали има възможност да променим диференцирана да бъде цената. Аз съм предприела дори и мерки“.
„Коалиция „Изправи се БГ! Ние идваме!“ внесе законопроект, с който да се спре одобряването на цените в бизнес плана, който е подготвен от ВиК-операторите за периода 2022 - 2026 година“.
Заради жегите протестът, организиран от Гражданския инициативен комитет "Вода", започна с час по-късно от първоначално обявеното - в 19 часа.
България приветства всички усилия, насочени към осигуряване на трайно мирно решение за Украйна. Това е заявила председателят на Народното събрание Рая Назарян пред председателя на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук, съобщава пресцентърът на парламента. Двамата са разговаряли по време на Четвъртата парламентарна среща на върха на Международната..
Съединените щати, Украйна и водещите им европейски съюзници са изготвили "актуализирана и усъвършенствана рамка за мир" от 19 точки на вчерашните преговори в Женева. Преди това Великобритания, Германия и Франция излязоха с контрапредложения по 28-те точки от първоначалния американски план, който съдържаше почти всички руски..
Протестна акция под мотото "НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!", проведоха днес по обяд КНСБ до сградата на Народното събрание. Протест на КНСБ с искане за достойно заплащане в обществения сектор Основни синдикални структури от администрацията и транспорта настояха депутатите да осигурят допълнителни 62 милиона евро, за..
Владимир Путин, който през зъби произнасяше името Украйна, сега е склонен да приеме, че има такава държава. Това каза във връзка с плана на Доналд Тръмп от 28 точки и предложението на Европа за план за мир в Украйна журналистът Чавдар Стефанов, дългогодишен кореспондент на БНР в Москва, като добави, че последната информация е, че Русия отхвърля..
Началникът на генералния щаб на израелската армия генерал-лейтенант Еял Замир уволни няколко висши военни заради провала на военните, довел до терористичния рейд на "Хамас" в Израел на 7 октомври 2023 година, когато загинаха над 1200 израелци, а 250 бяха взети за заложници в Ивицата Газа. Сред уволнените са бившият началник на военното разузнаване..
Според последните предварителни резултати, публикувани от босненската Централна избирателна комисия (ЦИК) днес, кандидатът на управляващия Съюз на независимите социалдемократи (СНСД) Синиша Каран е победителят на предсрочните президентски избори в босненската Република Сръбска, които се състояха вчера. Сърбите в Босна гласуват за президент..
В България трябва да осъзнаят това възможно най-скоро, че има дълбоки политически причини в румънския сценарий. Румънците плащат висока цена за политическите избори в последните 10 години , коментира в интервю пред БНР Стилиян Деянов, кореспондент на БНТ в Букурещ. "Проблемът е огромният дефицит - 9% през 2020 г., после се задържа 7%, а..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
Тревненци отправят молитви за своя свещеник Неделчо Марков , диагностициран с тежко заболяване. Преди дни тревожната новина бързо обиколи жителите..