Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за проф. Мати Пинкас

Отбелязваме с почит 100-годишнината от рожението на нашата оперна и камерна певица, професор Мати Пинкас - изтъкната вокална педагожка, подготвила плеада оперни певци с голяма международна кариера. Сред тях са Дарина Такова, Елена Филипова, Мариана Славчева, Надя Цветкова, Дина Петкова, Йорданка Дерилова, Юлия Миланова, Нико Исаков, Сабин Марков. 

За 27 години на сцената на Софийската опера и над 1000 спектакъла, Мати  Пинкас представя 45 роли, като особено запомнящи се са Микаела, Памина, Марцелина, Лаурета. Тя оставя дълбока следа и в камерно изпълнителското изкуство у нас със своите рецитали - най-често с пианистката Елена Миндизова.

Мати Пинкас е родена на 11 август 1921 г. в София, в семейство на високообразовани родители с отношение към музиката. От дете пее, а на гласа й обращат внимание нейните учители Йордан Каранов и Драган Кърджиев. Завеждат я при Христина Морфова, за да даде оценка на качествата на гласа й. А тя я кани да стане нейна ученичка след като мутира гласа й. След 2 години, в които Мати участва в училищните прояви, в постановки на различни оперетки, даже се изявява в програмата на Радиото с песента “Луковитски моми“ на Добри  Христов, тя започва уроци по вокална подготовка на Людмила Прокопова. След 3 месеца започва и изявите си като певица в концертите във Военная клуб. За една година тя участва в спектаклите на театър „Одеон“. 

През 40-те години, когато евреите са подложени на гонения, Пинкас участва в антифашистката борба и получава смъртна присъда. Завършва Музикалната академия след войната. Няколко години пее в Ансамбъла на МВР. Явява се на конкурс за стажант-артисти в Софийската опера и е приета. Дебютира с ролята на Ксения от „Борис Годунов“, след това пее Барбарина от „Сватбата на Фигаро“, Микаела от „Кармен“. Налага се с музикантските си качества - красив глас и прецизно пеене, и е назначена за редовна солистка. 

Специализира при Мерседес Лопард и Карло Талбиабуе в Италия, и Мария Брандт в Австрия. През 1958/1959 г. е изпратена на стаж в Болшой театър, където учи при Покровски, Ермлер, Хайкин, Анисимов, Акулов. В следващите години Мати Пинкас пее лиричния сопранов репертоар на Софийската опера в широк диапазон от роли - от Хендел и Глук, до Прокофиев. Гостува и в много страни в Европа - СССР, Белгия, Холандия, Румъния, Чехия, Израел, Полша, Германия, Унгария, Гърция. Участва в постановката на операта “Луд Гидия“ от Парашкев Хаджиев в Гент. 

Още като солистка в операта започва препадавателска дейност - от 1970 г. е хонорован преподавател в Музикалната академия, от 75 г. е доцент, а от 1981-ва - професор. След пенсионирането си преподава в Испания, изнася майсторси класове в много страни, участва в журитата на редица международни певчески конкурси. Носител е на много престижни награди. Умира на 18 август 2016 г.

Рубриката "Помните ли..." можете да чуете в звуковия файл, заедно с изпълнение на Мати Пинкас, съхранено във фонда на БНР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плевен ще се превърне в център на театралното предизвикателство

В Плевен от 25 юни до 8 юли за първи път ще се проведат Международни театрални дни, в рамките на които е и новият фестивал „Школа“.  Той е по-различен от всички останали, а Плевен се превръща в център на театралното предизвикателство. Латинка Светозарова разговаря с Димитър Кабаков - директор на Драматично – кукления театър „Иван..

публикувано на 02.06.24 в 06:03

Милион читатели посещават националната библиотека в Йерусалим

Месец юни е обявен за месец на книгата от народа на книгата. Милион читатели от чужбина и от страната има всеки месец националната библиотека в Йерусалим.  Новата й сграда, която прилича на отворена книга, е открита само преди няколко месеца.  По използвани иновационни технологии и дигитализиране, тя надминава тези в Дубай и Александрия...

публикувано на 02.06.24 в 05:42
Румяна Пелова

Румяна Пелова представи "Палава детска книжка"

Прекрасна книжка от стихове и разкази е написала и издала съвсем наскоро Румяна Пелова от Перник. Тя и така се казва "Палава детска книжка". Интересни свежи илюстрации, хубав стих, чудесен  допир до света на детето и неговото светоусещане. В разказите главна героиня е нейната внучка Вероника под името Роня хулиганката. Късмет е да имаш..

публикувано на 02.06.24 в 05:19

Европейска музикална академия празнува 10-годишнина

Фондация „Европейска музикална академия“ празнува своята 10-годишнина с наситен на събития и концерти календар. Изпълнителният директор Теодора Димитрова, която е родом от Варна, споделя: "Фондацията работи в областта на музиката, изкуствата и образованието. Hашите цели са младите хора, в това число и тези с увреждания, да бъдат насърчавани, за да..

публикувано на 01.06.24 в 12:11

Шесто издание на Фестивала на българската книга в Брюксел

На първи и втори юни в Брюксел ще се състои шестото издание на Фестивала на Българската книга. Наши автори гостуват в белгийската столица за среща със своите читатели от българската общност там. Какво да очакваме?  Българската културна асоциация в Белгия съвместно с издателство ICU и с подкрепата на Посолството на Република България в..

публикувано на 31.05.24 в 16:00
Марина Великова

"Отпечатъци от Антарктида" - изложба акварели на Марина Великова

" Отпечатъците, които Антарктида остави в мен, са много дълбоки.  Те дълго ще излизат на повърхността под най-различна форма.  Мястото е много силно и въздейства много дълбоко.  Отпечатъците са резултат на моите дълги размишления, на моето вглеждане в мястото, на чувствата, които минаваха през мен в този период". Това сподели пред БНР и..

публикувано на 31.05.24 в 11:59

Акварелната изложба на Марина Великова "Отпечатъци от Антарктика" - леденото приключение продължава

Тя е Марина Великова. Червени коси, синьо-зелени очи, авантюристичен дух и философска душа. Марина беше част от групата български артисти, които на 15 май през 1996-та година на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест, на 5350 метра надморска височина, осъществиха най-височинния концерт на планетата, влязъл в Книгата на рекордите на Гинес...

публикувано на 30.05.24 в 17:02