Международната общност ще настоява в един глас талибаните да позволят свободен достъп за всички афганистанци, които искат да напуснат страната, каза Борис Джонсън.
Външният министър Доминик Рааб обаче призна пред Скай нюз, че ще бъде много трудно за британските граждани да се измъкнат. С оглед на това, че не се знае кога отново летището в Кабул ще бъде функционално след като талибаните установиха контрол, той посъветва британците да потърсят възможности през съседни държави.
Доминик Рааб заяви, че Великобритания трябва до посрещне новите реалности в Афганистан и да работи с останалите нации, за да упражни влияние върху талибаните да следват по-умерена политика. Той посочи, че Лондон ще държи отговорни талибаните за тяхното обещание да позволят на онези, които желаят да напуснат страната, да го сторят по безопасен начин.
Рааб каза, че Великобритания е евакуирала повече от 17 000 души от Афганистан, 5000 от които британци. По негови сведения в страната са останали само няколкостотин британци, но той призна, че сега, когато талибаните контролират летището в Кабул, има голяма несигурност кога те ще могат да се измъкнат. Съветът на външния министър е те се опитат да преминат в съседни държави.
Рааб отхвърли критиките, че правителството не се е справило с кризата и че изтеглянето от Афганистан е унижение:
„Имаше наистина конкретни положителни резултати от всички саможертви в Афганистан, но разбира се важното сега е да се признае новата реалност, да се научат уроците и да се фокусираме върху това, което можем да направим занапред. С резолюцията на Съвета за сигурността на ООН от снощи Великобритания заедно със Съединените щати и Франция се опитват да установят някакви общи параметри как да се върви напред и това е важна стъпка.“
По-рано премиерът Борис Джонсън, давайки оценка на резолюцията на ООН, каза, че тя ясно показва, че международната общност застава твърдо зад афганистанците.
„Не може да има завръщане към репресиите и терора. Ще настояваме в един глас за свободно придвижване, достъп на хуманитарна помощ и съблюдаване на човешките права“, написа Джонсън в Туитър.
Жители на столичния квартал "Дружба-2" протестираха срещу планираното за следващите 3 месеца спиране на парното и топлата вода в този жилищен район. В сряда от "Топлофикация-София" обявиха на интернет страницата си, че от 2 октомври започва ремонт на 10-километрови топлопроводи, който е абсолютно наложителен заради амортизацията на построената..
Транспортната комисия в парламента прие на второ четене изменения в Закона за гражданското въздухоплаване. Забранява се експлоатацията на дронове в охраняемите граници на гражданските летища. При нарушаване на забраната безпилотното средство се принуждава да кацне или се отстранява. В законовите текстове е записано още, че се забранява..
Сухи треви и храсти горят в района на Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Света Анна" в София. Това съобщиха Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН). Сигналът е постъпил в 19:46 ч., на място са изпратени два пожарни автомобила със седем пожарникари. Няма опасност за болничното заведение,..
Кметът на Перник Станислав Владимиров направи рокади в управленския си екип. Досегашният зам.-кмет Борис Томов и главният инженер Сашко Илиев си размениха местата. Илиев е назначен за зам.- кмет, а Томов се връща на старата си позиция като гл. инженер. Новият зам. кмет Сашко Илиев е заявил, че ще продължи с ангажираност започнатите проекти и ще работи..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви в Лондон, че въпросът за признаването на Палестинска държава е един от малкото, по които има различия с британския премиер Киър Стамър. Британският крал и кралица посрещнаха в Уиндзор президента и първата дама на САЩ САЩ и Великобритания подписват технологично споразумение Заключителната..
Съветът на ЕС прие решение, с което дава зелена светлина за премахване на митата върху редица все още нелиберализирани молдовски селскостопански стоки за износ – сливи, десертно грозде, ябълки, домати, чесън, череши и гроздов сок. Досега тези продукти се ползваха от временен режим на едностранна либерализация, въведен през юли 2022 г. в контекста на..
Няма съгласувателно разрешение от страна на Столичната община за блокиране на входовете на Народното събрание (част от зоната за сигурност) и препятстване на влизането на линейки или противопожарни коли на предвидените за това места на територията на Народното събрание. Това съобщават от МВР във връзка с протеста на депутати от "Продължаваме..
"Честит празник на всички, които обичат София. Аз съм от хората, които много обичат София. Трябва да обичаме града си" . Така певицата Богдана..
Управлението на водите в България страда от дефицит на експертиза. Това заяви пред БНР кметът на град Троян и зам.-председател на Националното..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..