Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Върховният съд на САЩ отказа да разгледа искане срещу ваксинирането на учители

Върховен съд на САЩ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският Върховен съд отказа да разгледа искане за блокиране на изискването в щата Ню Йорк за ваксиниране срещу Covid-19 за учителите в обществените учебни заведения.

Отказът за разглеждане е знак, че най-висшата съдебна инстанция в САЩ не е открила законов аргумент за такова искане. Наетите в обществената образователна система на Ню Йорк имаха срок до петък да покажат, че са ваксинирани или да откажат ваксина по религиозна или здравословна причина. Ако наетите от обществените училища не отговарят на едно от тези две условияq плащаниять им могат да бъдат спрени. Мярката бе атакувана безуспешно първо на по-ниска съдебна инстанция.

На Западното крайбрежие губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм обяви, че щатът ще изисква всички деца да бъдат ваксинирани срещу коронавирусa, след като ваксината получи пълно одобрение от Администрацията по храни и лекарства. Това ще e първото подобно изискване в американски щат.

Освен местни в САЩ има и федерални мерки, въведени от администрацията на президента Джо Байдън, които касаят милиони държавни служители и военни. Според "Вашингтон поуст" от ноември федерални агенции смятат да следят за спазването на тези мерки. Процесът би могъл да започне с разговор с отказалите да се ваксинират и тези, които все още не желаят да се ваксинират, могат временно да бъдат отстранени от работа с възможност да бъдат уволнени. Група военни от въздушните сили и Сикрет Сървис са подали дело за блокиране на федералните изисквания.

Междувременно скоро се очаква броят на починалите от Covid-19 в Съединените Щати да надмине 700 хиляди души.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 6700 клиенти на ЕРП - Север са получили обезщетения за оставането си без ток

Приключи изплащането на обезщетения на клиентите на ЕРП Север в Габровска област, които по време на празниците в края на миналата година останаха дни наред без ток. На близо 6700 абонати са начислени компенсации според продължителността на прекъсване на електрозахранването. Обезщетения в двоен размер са начислени на правоимащите клиенти на..

публикувано на 14.04.25 в 13:38

ДПС на Доган публикува видео от срещата в кв. "Бояна"

Ахмед Доган е отправил упреци към ръководството на формацията Алианс за права и свободи заради липсата на достатъчно контакти с хората и е призовал за по-активно включване на младите ѝ кадри. Това става ясно от разпространен чрез социалните мрежи видеозапис от съботната среща на Доган с активисти в обитаваното доскоро от него имение в софийския..

публикувано на 14.04.25 в 13:36
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Пеевски, Радев и Борисов се прегрупират според ситуационния интерес

Делян Пеевски овладява кадрово държавата . Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш председател на БСП, сега лидер на "Непокорна България". " Силата на Пеевски идва от слабостите, страха и зависимостите на Бойко Борисов . Държи Борисов с информация, със страха му да не се възобновят делата срещу него. Прави впечатление, че тази сила е само на..

публикувано на 14.04.25 в 13:22

Полицията в Монтана глоби жена, катастрофирала след употреба на алкохол

Жена водач на лек автомобил е санкционирана за управление след употреба на алкохол и причиняване на пътно-транспортно произшествие в Монтана. В 1.20 минути след полунощ в събота на ул. "Извора" в района на кръстовището с ул. "Димитър Талев" 39-годишна от Монтана при управление на лек автомобил, собственост на софийска фирма, реализира ПТП,..

публикувано на 14.04.25 в 13:21
Министър Атанас Запрянов

България ще получи първите 33 машини "Страйкър" тази година

Тази година България ще получи първите 33 машини "Страйкър" за сухопътните си войски. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов.  Той участва в церемония по повод патронния празник на Военната академия "Г. С. Раковски", където отличия получиха служители и преподаватели.  В словото си министърът на отбраната припомни, че войните в 21 век..

публикувано на 14.04.25 в 13:12

Жители на Перперек протестираха срещу липсата на сметоизвозване

Жители на махала Дар дере на кърджалийското село Перперек протестираха срещу липсата на сметоизвозване. Те затвориха пътя за Хасково, а на мястото бяха десетки полицаи. Протестиращите нямат разрешение за блокадата. Хората настояват боклукът им редовно да се събира и твърдят, че повечето от тях плащат данъци.  В махалата живеят около 500 души от ромски..

публикувано на 14.04.25 в 13:11
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Хората трябва да разберат, че трудовите договори защитават правата им

Българите и особено младите хора, трябва да разберат, че е задължително да имат трудови договори, за да бъдат защитени трудовите им права - това заяви във Варна Борислав Гуцанов, министър на труда и социалната политика.  Той отбеляза, че близо 23-24 процента е сивата икономика у нас, което пък е притеснително. След негова заповед са..

публикувано на 14.04.25 в 12:55