Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици на Красимира Стоянова пяха във виенския Концертхаус

Акомпанира им пианистката Ружа Семова

Ученици на Красимира Стоянова на сцената в Концертхаус - Виена

През изминалата 2020 г. всички сфери на изкуството понесоха тежки поражения в глобален мащаб и секторът на културата бе сред най-засегнатите поради  пандемията от Covid-19. Прекратяването на дейността на културните институции, както и провеждането на събития с намален капацитет на залите се отразиха особено негативно на заетостта на музикалните творци на свободна практика. Именно в тази сложна ситуация - през декември 2020 г. българската оперна певица Нина Веселинова-Хакл, която живее в Австрия, и нейният съпруг Стефан Хакл взимат решението да учредят във Виена  „Wiener Kulturverein“ - Културно дружество. В тази своя дейност те поставят основен фокус върху една благородна кауза - подкрепа за млади музикални таланти, на които да бъде предоставена възможност за  изява на престижни концертни сцени.

Нина и Стефан ХаклНина Веселинова-Хакл, която поема артистичното ръководство на Културното дружество и е негов идеен двигател, е родена във Варна и на 5-годишна възраст започва своето обучение по цигулка. Още в Музикалната гимназия тя изучава като втора специалност класическо пеене. Завършила е бакалавърска степен в  Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ в София със специалност цгулка и оперно пеене. Следващ етап в нейното професионално  обучение е магистратура в Университета “Моцартеум“ в Залцбург с цигулка при проф. Паул Рочек и следдипломна квалификация по оперно пеене при проф. Елизабет Вилке. Благодарение на своите преподаватели Нина Веселинова-Хакл получава много възможности за солистични изяви и гастроли, сред които в Брюксел и Милано, както и участие на фестивала "Моцартова седмица" в Залцбург, в рамките на който изпълнява главната роля в операта "Аполон и Хиацинт" от Волфганг Амадеус Моцарт. Партнирала си е в музикални проекти с диригентите Денис Ръсел Дейвис и Адам Фишер.

Сред значимите моменти в кариерата й е творческата среща със съвременната италианска композиторка Себастиана Иерна, която, вдъхновена от таланта на Нина Веселинова-Хакл, й посвещава произведението "Oh musa ispiratrice". Творбата е по стихове на Джакомо Леопарди и представлява една приказна оперна ария с цигулково интермецо, в която е описана мистерията на луната като отражение на вътрешния свят на всеки един човек. Премиерата на произведението прозвучава в Концертхаус в изпълнение на българската певица с клавирен съпровод на авторката и е посрещната с възторжени аплодисменти. Планиран е и студиен запис с композиторката Себастиана Иерна. Нина Веселинова-Хакл има продължително партнъорство на австрийска сцена като вокален и инструментален изпълнител с талантливата българска пианистка с успешна международна кариера Ружа Семова.

На 6 октомври в зала “Шуберт“ на Концертхаус, учреденото от Нина Веселинова-Хакл Културно дружество представи своя първи значим проект – концерт с участието на 8 млади оперни певци от Австрия, Франция, Финландия, Южна Корея, Гърция и Тайланд, специализирали в Университета за музика и сценични изкуства при българската прима - Камерзенгерин проф. Красимира Стоянова. Те изпълнихат арии от опери на Моцарт, Офенбах, Верди, Масне и Чайковски в клавирен съпровод на Ружа Семова. Събитието е под надслов "Гласове на светлината", с две арии като специален гост на събитието се включва и Нина Веселинова-Хакл.

В интервю за предаването "Алегро Виваче" по Хоризонт Нина Веселинова-Хакл сподели подробности за този концерт с благородна кауза, подкрепящ младите артисти в техните усилия да намерят престижна сценична изява, както и вълнуващи думи на благодарност за вдъхновяващата творческа среща във Виена с оперната прима Красимира Стоянова.

Чуйте интервюто в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26