През изминалата 2020 г. всички сфери на изкуството понесоха тежки поражения в глобален мащаб и секторът на културата бе сред най-засегнатите поради пандемията от Covid-19. Прекратяването на дейността на културните институции, както и провеждането на събития с намален капацитет на залите се отразиха особено негативно на заетостта на музикалните творци на свободна практика. Именно в тази сложна ситуация - през декември 2020 г. българската оперна певица Нина Веселинова-Хакл, която живее в Австрия, и нейният съпруг Стефан Хакл взимат решението да учредят във Виена „Wiener Kulturverein“ - Културно дружество. В тази своя дейност те поставят основен фокус върху една благородна кауза - подкрепа за млади музикални таланти, на които да бъде предоставена възможност за изява на престижни концертни сцени.
Нина Веселинова-Хакл, която поема артистичното ръководство на Културното дружество и е негов идеен двигател, е родена във Варна и на 5-годишна възраст започва своето обучение по цигулка. Още в Музикалната гимназия тя изучава като втора специалност класическо пеене. Завършила е бакалавърска степен в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ в София със специалност цгулка и оперно пеене. Следващ етап в нейното професионално обучение е магистратура в Университета “Моцартеум“ в Залцбург с цигулка при проф. Паул Рочек и следдипломна квалификация по оперно пеене при проф. Елизабет Вилке. Благодарение на своите преподаватели Нина Веселинова-Хакл получава много възможности за солистични изяви и гастроли, сред които в Брюксел и Милано, както и участие на фестивала "Моцартова седмица" в Залцбург, в рамките на който изпълнява главната роля в операта "Аполон и Хиацинт" от Волфганг Амадеус Моцарт. Партнирала си е в музикални проекти с диригентите Денис Ръсел Дейвис и Адам Фишер.
Сред значимите моменти в кариерата й е творческата среща със съвременната италианска композиторка Себастиана Иерна, която, вдъхновена от таланта на Нина Веселинова-Хакл, й посвещава произведението "Oh musa ispiratrice". Творбата е по стихове на Джакомо Леопарди и представлява една приказна оперна ария с цигулково интермецо, в която е описана мистерията на луната като отражение на вътрешния свят на всеки един човек. Премиерата на произведението прозвучава в Концертхаус в изпълнение на българската певица с клавирен съпровод на авторката и е посрещната с възторжени аплодисменти. Планиран е и студиен запис с композиторката Себастиана Иерна. Нина Веселинова-Хакл има продължително партнъорство на австрийска сцена като вокален и инструментален изпълнител с талантливата българска пианистка с успешна международна кариера Ружа Семова.
На 6 октомври в зала “Шуберт“ на Концертхаус, учреденото от Нина Веселинова-Хакл Културно дружество представи своя първи значим проект – концерт с участието на 8 млади оперни певци от Австрия, Франция, Финландия, Южна Корея, Гърция и Тайланд, специализирали в Университета за музика и сценични изкуства при българската прима - Камерзенгерин проф. Красимира Стоянова. Те изпълнихат арии от опери на Моцарт, Офенбах, Верди, Масне и Чайковски в клавирен съпровод на Ружа Семова. Събитието е под надслов "Гласове на светлината", с две арии като специален гост на събитието се включва и Нина Веселинова-Хакл.
В интервю за предаването "Алегро Виваче" по Хоризонт Нина Веселинова-Хакл сподели подробности за този концерт с благородна кауза, подкрепящ младите артисти в техните усилия да намерят престижна сценична изява, както и вълнуващи думи на благодарност за вдъхновяващата творческа среща във Виена с оперната прима Красимира Стоянова.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..