Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само четири партии в новия парламент на Чехия, управлението на Бабиш е проблемно

| обновено на 09.10.21 в 22:52
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според обработени близо 100 % от секционните протоколи само четири партии влизат в новия парламент на Чехия, предават местните медии.

Либералите стават водеща политическа сила в Чехия след днешните парламентарни избори.

Коалицията "Заедно", в която влизат три опозиционни либерални партии, печели вота с близо 28 % от гласовете. С малка разлика на второ място е управляващо центристко движение ANO на премиера Андрей Бабиш. Трета е друга либерална коалиция между Пиратската партия и Обединението на кметовете. Четвъртите, които влизат в парламента, са евроскептиците от движението "Свобода и пряка демокрация".

В случай, че бъде постигнато споразумение за създаване на ново правителство, либералите от двете коалиции ще имат мнозинство от 108 депутатски места в 200-членния парламент. Лидерите на двете формации вече обявиха, че започват разговори за ново управление още в следващите часове.

Андрей Бабиш призна поражението на движението ANO, което ръководи, на парламентарните избори в Чехия. Според данни от преброяването на 99.9% от бюлетините, неговото движение спечели 27,1% от гласовете - с 0,6% по -малко от победителя на изборите - коалицията „Заедно", състояща се от три либерални партии и движения.

"Трябва да призная нашето поражение, поздравления за победата на лидера на движение "Заедно" , г-н Петър Фиала. Загубихме преди всичко в Прага. Независимо от това спечелихме много голям процент, въпреки различни спекулации и обвинения срещу мен. Имаше 5 партии и движения срещу нас, чиято единствена цел беше да „ударим Бабиш“, каза премиерът.

По-рано чешката държавна телевизия съобщи, че коалицията „Заедно“, състояща се от три либерални партии и движения, е победител на парламентарните избори в Чехия. След преброяване на резултатите от гласуването на 99,9% от избирателните секции, коалиция "Заедно" печели 27,7% от гласовете.

Много близо до 5-процентната бариера остават Чешките социалдемократи и партията "Клетва".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България

Два хеликоптера на испанските сили за специални операции са пристигнали в България. Заедно с българските си колеги те ще участват в изпълнението на парашутни скокове, спускане по способа "бързо въже", инфилтриране, ексфилтриране и други задачи при провеждане на специални операции. Това ще се случва в рамките на учението "Устойчива стрела"...

публикувано на 07.02.25 в 21:12
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп обяви, че е възможно да се срещне със Зеленски идната седмица

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви пред журналисти, че е възможно да се срещне идната седмица с украинския си колега Володимир Зеленски. Това съобщи АФП.  Попитан дали срещата ще бъде във Вашингтон, Тръмп отговори, че би могла да бъде там и допълни, че не възнамерява да пътува до Киев. "Бих искал тази война да свърши..

публикувано на 07.02.25 в 19:53

Стив Ханке: България трябва да запази валутния борд

България трябва да запази валутния борд щом е доказал, че работи, заяви проф. Стив Ханке по време на кръгла маса, организирана от "Възраждане" в парламента. С приемането на еврото България върви срещу общественото мнение, смятат депутатите от "Възраждане". Лидерът на партията Костадин Костадинов припомни за несъстоялия се референдум и..

публикувано на 07.02.25 в 19:45
Етиен Леви

Етиен Леви: Имаме друг проект, в който си струва да заложим имената си

Разочарован и обиден от краткото си присъствие като депутат на партия "Величие" е музикантът Етиен Леви, солист на музикална група "Трик", призна той в интервю пред БНР. Музикалният педагог разказа за обвиненията, които той и други депутати на партията са получили, че са взели по 50 000 евро, а Николай Марков 1 млн. и са разбили..

публикувано на 07.02.25 в 19:41

От ПП-ДБ предлагат държавните служители да плащат лични осигурителни вноски

От коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" внесоха в парламента законопроект за промени в Кодекса за социалното осигуряване. Предлага се държавните служители, наети по Закона за държавния служител, и тези, наети по специалните закони – военни, полицаи, съдии, прокурори, следователи и от специалните служби - ДАНС, НСО, Разузнаване..

публикувано на 07.02.25 в 19:35
Даниел Митов и Мартин Макдауъл

Министър Митов и посланик Мартин Макдауъл обсъдиха присъединяването ни към Програмата на САЩ за безвизови пътувания

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов се срещна с Мартин Макдауъл, временно изпълняващ длъжността посланик на САЩ в София, съобщават от пресцентъра на МВР. Срещата даде възможност за преглед на двустранното сътрудничество в областта на вътрешните работи и набелязване на стъпки за неговото активизиране на политическо и професионално..

публикувано на 07.02.25 в 19:34

Протест в Пловдив срещу избора на Десислава Атанасова за наш представител във Венецианската комисия

Десетки пловдивчани протестираха срещу избора на Десислава Атанасова за представител на България във Венецианската комисия. Юристи и граждани се събраха тази вечер пред паметника на Съединеието на едноименния площад.  Позовавайки се на международната практика, организаторът на протеста, адвокат Атанас Костов подчерта, че членове на..

публикувано на 07.02.25 в 19:02