Най-старото известно изображение на призрак (или дух) е открито върху вавилонска плочка, намираща се в Британския музей, съобщава Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС.
Въпросната плочка се намира в Британския музей от дълго време, но едва наскоро изследователите обърнали внимание, че тя съдържа не само текст, но и рисунка. Според Ървинг Финкел, водещ световен експерт по клинопис, текстът е част от ръководство за това как да се отървем от духове.
Артефактът показва призракът, изобразен като брадат мъж с вързани с въже ръце, който е влачен в отвъдното от жена.
"Очевидно е, че това е мъжки призрак и той е нещастен. Можете да си представите, че висок, слаб, брадат призрак, който се мотае из къщата, е лазил по нервите на хората. Крайният анализ беше, че това, от което се е нуждаел този призрак, е било любовница", казва още Ървинг Финкел, които е уредник на Близкоизточния отдел в Британския музей.
Според него плочката може да е била част от библиотека в къщата на човек, занимавал се с прогонването на духове, а изписаният текст да е бил ръководство как да се отървем от тях.
Градът на Хамурапи и Мардук, завладян от Александър Македонски
Около 2200 пр.н.е. Вавилон бил известен като храмово място и е принадлежал през 21 век пр. Хр. към близкия град Ур. При царуването на великия Хамурапи (1792-1750 пр.н.е.) градът придобил водеща роля. Той завладял почти цяла Месопотамия и е познат най-вече от Кодекса на Хамурапи, един от първите подробни сборници със закони.
През 1595 пр.н.е. Вавилон бил превзет от Хетите, като кратко време след това попада под владението на Каситите (около 1590 до 1150 пр.н.е.). Каситите направили града-държава Вавилон столица на Вавилония.
Вероятно градът става религиозен център на царството през 12 век пр.н.е., когато Мардук се издига до върховен бог на месопотамския пантеон.
След 1158 пр.н.е. до към края на 8 век пр.н.е. Вавилон е владян от различни династии, когато попада под влиянието на Асирия.
При управлението на царете на Нововавилонското царство халдейската династия достигнала своя разцвет, чийто апогей бил по времето на Навуходоносор II.
Александър Македонски завладял града след битката при Гавгамела.
Бил е открит и изследван между 1899 и 1917 г. от немския археолог Роберт Колдевей.
Ученици от Второ училище "Н. Й. Вапцаров" в Монтана събраха 1750 лева от благотворителен базар за Великден. Те предлагаха лакомства, а парите ще бъдат дарени на фондация "Искам бебе". Това е поредната благотворителна инициатива, която се провежда в монтанското 2-ро училище „Н. Й. Вапцаров“. Целогодишно акциите преминават под мотото "Деца..
В Кипър днес, на Велика събота, ще бъдат счупени 51 стомни, по подобие на известния великденски обичай на гръцкия остров Корфу. Първата ще бъде хвърлена от председателя на парламента Анита Димитриу, под чиято егида е събитието. Инициативата за адаптиране на гръцкия обичай към кипърските условия е на фолклорната група на община Гери в област..
Гърците отбелязват великденските празници с внушителни църковни церемонии, на които присъстват и много българи. На Велики петък традицията в Гърция е да се провеждат шествия на вярващите след изнасяне от царквата на плащеницата и кръста на Исус Христос. Вярващите следват процесията със запален свещи и обикалят не само църквата, но и целия квартал. На..
Няколко влака на "Юростар" между Лондон, Париж и Брюксел са били засегнати от закъснения преди празничния великденски уикенд, съобщи Би Би Си. Най-малко един влак е отменен, а други четири са закъснели с най-малко един час, според уебсайта на "Юростар". В съобщение на сайта се казва, че влаковете на компанията в момента изпитва затруднения и закъсняват..
Под карантина заради установен случай на болестта "Гана" е общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Той ще остане затворен до 1 май. Заболяването е открито при улично куче, което е било настанено в приюта, преди да се разбере, че е заразено. В момента там живеят повече от 170 кучета, сред които новопостъпили, възрастни, голям брой..
В навечерието на Великден в Перник отново отвори врати Мемориалът на миньорския труд. В музейния комплекс, който се намира на площада в града, е подредена постерна изложба, представяща чудотворни икони. Експозицията е на Държавния културен институт на Министерство на външните работи. Мемориалът на миньорския труд е дело на скулптора проф...
Братството на Троянския манастир раздаде днес, на Разпети петък хиляда козунака на многото посетители на светата обител. Козунаците са дарени от благодетел на Троянския манастир, поясни архимандрит Стефан. "Който ги дари с волята да зарадваме с тях колкото може повече хора. Точно на Разпети петък, защото това е един от последните дни преди..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..