Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хайко Маас очаква „ледената епоха“ между Русия и НАТО да продължи

Външният министър на Германия Хайко Маас
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Решението на Москва да закрие представителството на Русия в НАТО и на натовската мисия в Москва усложнява отношенията между Русия и Запада, коментира германският външен министър Хайко Маас. По думите му „ледената епоха, в която се намират отношенията между Русия и НАТО ще продължи“.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков беше лаконичен в коментара си:

„Фактическото състояние на отношенията между Русия и НАТО беше оформено юридически“.

Дмитрий Песков заяви, че между Москва е Брюксел не е имало никакъв диалог и никакви отношения. По думите му Северноатлантическият алианс е декларирал намерението си всячески да възпира Русия и го е подкрепял с конкретни действия. При това положение Песков определи руския отговор като необходим и необратим.

„Няма да пострадаме от това, защото така или иначе нямахме никакъв диалог. При необходимост, както вече обясни министърът на външните работи, нашият посланик в Брюксел ще може да отговори на всички въпроси. Нееднократно сме казвали, че не е възможно да се танцува танго без партньор и не възнамеряваме да го правим.“

Междувременно руският министър на външните работи Сергей Лавров коментира думите на германския си колега Хайко Маас, според когото с действията си Русия е показала, че не е готова за преговори.

„Мисля, че тези изказвания на представителите на Запада издават разбирането за безперспективността на собствената им позиция, а от друга страна - желанието да прехвърлят вината на някого и недостатъчната им дипломатическа култура.“

Сергей Лавров припомни, че Алиансът на три пъти е съкращавал числеността на руското постоянно представителство в Брюксел и че то не може да работи нормално заради множеството ограничения.

„Най-важното е, че бяха орязани всички контакти между военните. Тогава за какви изгубени възможности за диалог изобщо говорим?“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наводнения в много части на Румъния

Голяма част от Румъния е обхваната от лошо време, обилни валежи и наводнения, съобщават румънските медии. Дърво падна върху автомобил в Букурещ и унищожи покрива му, съобщава телевизия Диджи 24. В румънската столица за днес е обявен жълт код за лошо време. Друго паднало дърво е прекъснало електрически кабели, информира още телевизията...

публикувано на 31.05.25 в 08:02

Работещите в градския транспорт в София няма да бъдат наказани заради блокадата

Работещите в столичния градски транспорт няма да бъдат дисциплинарно наказани заради шестте дни на гражданско неподчинение, през които наземният транспорт беше спрян. Това съобщават ръководствата на двете дружества в информация, с която БНР разполага. Според ръководителите, не са установени нарушения на трудовата дисциплина. В..

публикувано на 31.05.25 в 07:52

Протестно шествие в София срещу насилието над деца

Близо 3 хиляди деца в България са пострадали от престъпления през миналата година, а 18 са жертви на умишлени убийства. Националната мрежа за децата организира протестно шествие срещу разрастващото се насилие. Протестът започва в 11 часа пред Съдебната палата като участниците ще стигнат до МВР и историческата сграда на Народното..

публикувано на 31.05.25 в 07:30
Театрално студио

Международен детски фестивал "Лачени обувки" в Берковица

Берковица е домакин на детски международен фестивал на изкуствата "Лачени обувки". Към 500 деца и младежи, от страната и чужбина, показват своите таланти на сцената на Народно читалище "Иван Вазов 1982".  Фестивалът на изкуствата се провежда за 29-ти път. "Лачени обувки" стартира в четвъртък и ще бъде закрит на 1 юни -  Деня на детето...

публикувано на 31.05.25 в 06:50

Премиерът Росен Желязков прие поканата на Зеленски за срещата "Украйна-Югоизточна Европа"

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи в Екс, че вчера е разговарял по телефона с българския премиер Росен Желязков, и той е потвърдил участието си в срещата на върха Украйна - Югоизточна Европа. "Това е важно събитие, на което ще говорим за сигурността на целия ни регион, включително за сигурността на Черно море, за възстановяването на..

публикувано на 31.05.25 в 06:13

Израел нанесе удари по военни обекти в Сирия

Военновъздушните сили на Израел нанесоха късно снощи серия от въздушни удари по военни обекти в района на сирийското крайбрежие в Западна Сирия, съобщи агенция ДПА. Израелските сили за отбрана определят ударите "като операция за неутрализиране на заплахите за морското корабоплаване и националната сигурност". Ударите са били нанесени в покрайнините на..

публикувано на 31.05.25 в 04:10

При рекорден интерес: Тръгва фериботната връзка между Кипър и Гърция

С рекорден интерес за морски пътувания днес се открива четвъртият сезон на ферибота Кипър-Гърция. Корабът „Далила“, който го обслужва, ще отплава по обед от най-голямото кипърско пристанище Лимасол в първия си курс за това лято до гръцкото пристанище Пирея. В първото плаване от острова за континента се отправят 187 пътници, ще бъдат превозени 102..

публикувано на 31.05.25 в 03:47