Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Школите за шофьори не очакват отлив на кандидати заради сертификатите

Снимка: БГНЕС, архив

Заради новите противоепидемични мерки от понеделник всички курсисти и инструктори в автошколите в страната, както и изпитващите ще трябва да представят или зелен сертификат или резултат от направени PCR или антигенен тест, съобщиха от Автомобилната администрация.

В първия ден от прилагането на новите изисквания - зелен сертификат, резултат от PCR или антигенен тест, е имало забавяне на изпитите по управление на автомобила и изпита по теория, каза Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. Била е предоставена възможност да се направят бързи тестове и изпитите са продължили.

„Хората проявяват разбиране. Затова смятам, че трябва да има ясна воля да се каже – седмица или две или три ще спазваме едни правила, след което да живеем по-човешки и по-свободно. Но искам да подкрепя и другите колеги браншовици – ако ще има ограничения, то трябва да има за всички“, каза той.

Заради новите изисквания не се очаква да има отлив от желаещи да карат шофьорски курсове.

За автошколите е добре, че заповедта има известно отлагане до понеделник заради необходимостта от технологично време, за да се отговори на изискванията.

Красимир Георгиев сподели и какви са очакванията на бранша след края на гратисния период за представяне на зелените сертификати.

„Може би представители на РЗИ и на Автомобилна администрация ще тръгнат по автошколите, ще спират учебните автомобили, може би ще идват в часовете по теория и ще проверяват за това дали са спазени изискванията относно различните сертификати, тестове…“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейските здравни власти с нови мерки срещу вирусния хепатит в затворите

Агенцията на Европейския съюз по наркотиците ( EUDA ) и Европейският център за контрол и превенция на заболяванията ( ECDC ) обявиха нови мерки за елиминирането на вирусния хепатит в затворите. Инициативата е във връзка с Международния ден за справедливо отношение към лишените от свобода , който отбелязваме на 10 август.  Двете агенции са..

публикувано на 10.08.25 в 03:10

Европейски лидери потвърдиха подкрепата си за Украйна

Европейски лидери заявиха днес, че само подход, който съчетава активна дипломация, подкрепа за Украйна и натиск върху Русия, може да сложи край на войната в Украйна, предаде Франс Прес. „Приветстваме работата на президента Тръмп за спиране на кръвопролитието в Украйна“, се казва в изявлението, подписано от лидерите на Великобритания, Франция, Германия,..

публикувано на 10.08.25 в 03:07

Ново изчисление на таксата битови отпадъци в Ямбол

От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината.  Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение на разходите за услугата.   Досега таксата  се изчисляваше като промил..

публикувано на 10.08.25 в 02:03
Володимир Зеленски, Киър Стармър и Еманюел Макрон на среща в Лондон, 2 март 2025 г.

Великобритания и Франция подкрепят справедлив и траен мир в Украйна

Британският министър-председател Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон обещаха в събота да намерят решение за “справедлив и траен” мир в Украйна, докато американският президент Доналд Тръмп се подготвя за разговори с руския си колега Владимир Путин за слагане на край на войната, съобщи Ройтерс, позовавайки се на Даунинг стрийт...

публикувано на 10.08.25 в 01:03

SpaceX и NASA завършиха успешно мисията "Екипаж-10"

SpaceX и NASA успешно завършиха в събота мисията "Екипаж-10" (Crew-10) до Международната космическа станция (МКС), след като и четиримата астронавти се върнаха безопасно на Земята на борда на космическия кораб Crew Dragon. Астронавтите се приземиха в Тихия океан край бреговете на Сан Диего, Калифорния, след като прекараха пет месеца на МКС...

публикувано на 09.08.25 в 20:44

Иран e против "Kоридорa Тръмп", предвиден в мирното споразумение на Азербайджан и Армения

Иран е против създаването на подкрепяния от американският президент Доналд Тръмп коридор,известен като "Коридора Тръмп",  който трябва да свърже през териториите на Армения и Азербайджан населената с азери Нахичеванска автономна република. Това заяви Али Акбар Велаяти, съветник на върховния лидер на ислямската република. Армения и Азербайджан..

публикувано на 09.08.25 в 20:32

"Уолстрийт джърнъл": Европейски държави отхвърлиха предложението на Путин за Украйна

Няколко европейски държави отхвърлиха предложението, отправено от руския президент Владимир Путин, с което се иска от Киев да се откаже от контрола над Източна Украйна в замяна на прекратяване на огъня, съобщи "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на двама европейски служители, запознати със ситуацията. Държави като Франция, Германия и..

публикувано на 09.08.25 в 19:43