Малко преди отпътуването си за две глобални срещи на върха в Европа, американският президент Джо Байдън предложи смекчен вариант на пакет от мерки с надеждата да събере достатъчно подкрепа сред демократите. След среща с демократите в конгреса той обяви пакет от социални програми на стойност 1.75 трилиона долара.
В плана се предвиждат средства за сфери като образование за деца, грижа за възрастни и климатичните промени. За разлика от първоначалния план на стойност 3.5 трилиона долара, в новия вариант липсваха средства за неща като платени отпуски за милиони американци и безплатно образование в някои училища.
„Никой не получи всичко, което искаше, в това число и аз, но това е компромисът“, заяви Байдън.
Президентът промени плана си в опит да удовлетвори умерените демократи, които са против предвиждане на повече средства за социални програми.
По-либерално настроените демократи обаче потвърдиха позицията си, че няма да подкрепят другото предложение на Байдън – пакет на стойност 1.2 трилиона долара за подобрение на инфраструктурата – ако не са доволни от предвидените средства за социални програми.
До вот в четвъртък вечер не се стигна след като стана, че няма достатъчно гласове сред демократите за пакета с мерки за подобряване на инфраструктурата.
Единството сред демократите за приемането на двата ключови за Байдън пакета е важно, тъй като партията държи минимално мнозинство в Конгреса.
Сега вниманието е насочено към детайлите в предложението за социални програми, което е близо 1700 страници. Убеждаването на по-либералните ще е трудно след премахването на две от основните точки на президента от предизборната му кампания - за платените отпуски и безплатното образование за някои.
Пътен възел "Петолъчката" ще бъде затворен за движение на тирове от 9 до 11 часа съобщават от Областна администрация. На територията на област Сливен има множество леки пътно-транспортни произшествия. Слушател на "Хоризонт" сигнализира за заледен участък по първокласния път София - Бургас, между Гурково и Сливен. В района има закъсали тирове,..
В област Велико Търново снеговалежът продължава повече от денонощие. Във високопланинските райони и по старопланинските пътища валежът е интензивен. Няма подадени сигнали за селища без ток и вода, както и за бедстващи хора, съобщиха от областната управа. 68 машини разчистват и опесъчават главните пътища в региона, а при утежняване на..
986 снегопочистващи машини обработват републиканските пътища. Сняг вали и на проходите "Шипка", "Превала", "Република" и "Пампорово". В област Пазарджик обстановката е нормална при зимни условия. В родопската част на региона снежната покривка е 40 см, но всички пътища са отворени и проходими, с изключение на пътя Юндола-Велинград...
"Живеем в свят със сериозни геополитически промени. Нашето поколение е първото, на което се случиха две индустриални революции – цифровизацията и навлизането на изкуствения интелект." Това каза пред БНР Леона Асланова, организатор на форума за иновации Innovation Explorer, който тази година е под надслов "Естремен свят". Събитието,..
Сдружение "За достъпна и качествена храна" организира кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната?". Според организаторите на събитието в контекста на икономическите предизвикателства, растящата инфлация и нарастващите разходи за живот, достъпът на българските граждани до качествена и достъпна храна е въпрос от национално значение...
Пътищата в Силистренска област остават отворени и проходими при зимни условия. Временно ще бъде затворен само пътят Дулово - Разград по искане на Областното пътно управление в Разград. Снежната покривка е между 15-20 сантиметра. Закъсали автомобили няма, бедстващи в населените места също. Няма сигнали за прекъсване на електро и..
КНСБ се утвърди като един от най-успешно реформираните синдикати в Източна Европа . Ние сме незаобиколим фактор. Това каза пред БНР президентът на синдиката Пламен Димитров в деня, в който КНСБ отбелязва 35 години от създаването си. Много от реформите, които се случиха, станаха благодарение на нас – някои успешни, други – не. Всички..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..