Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за оперната певица Рене Йорданова

Рене Йорданова като Чо-Чо-сан (в ролята на детето й е малката Анна Томова-Синтова)
Снимка: Архив

Рене Йорданова е оперна певица с особено голям принос в развитието и професионалното израстване на трупата на Старозагорската опера в първите години от съществуването й. Поводът да си спомним с уважение за нея е 110-годишнината от рождението й.

Рене Йорданова (истинското й име е Райна) е родена в София на на 20 октомври 1911 г. Баща й е убит на фронта през Първата световна война, след това и майка й умира, а тя е отгледана от близко бедно семейство. През 1934 г. завършва средния отдел на Музикалната академия като ученичка на Мара Маринова-Цибулка, после за известно време продължава да учи и във висшия отдел. 

В интервю Рене Йорданова споделя за началото на оперната си кариера в Старозагорската опера:
“Покани ме Ромео Райчев в най-близките дни да посетя операта, за да ме чуе ръководството. С него се познавахме от следването ни в Музикалната академия и разни участия в София. Поканата много ме зарадва и аз отидох на срещата. Изпях няколко арии, бях приета и ми възложиха ролята на Маргарита от операта „Фауст“ от Гуно. Така през 1944 г. аз първа се влях в музикалния живот на Стара Загора. С ролята на Маргарита се справих много бързо, но тогава усилeно се подготвяше операта „Тоска“ и аз за около три месеца, с много малко музикални и сценични репетиции и с роля, която не е по моя натюрел, се изявих успешно на 20 май 1945 г.“

Така започва много успешната кариера на Рене Йорданова, продължила две десетилетия на сцената на Старозагорската опера, като водещ сопран в лиричните и спинтови роли. Никога не е сменяла театъра, нито е специализирала някъде. Ролите й са 26: най-често е пяла Микаела от „Кармен“ (56 пъти), Татяна  от „Евгений Онегин“ (43), Неда от „Палячо“ (40), Русалка от операта на Даргомижски и Марженка от „Продадена невеста“ (29 пъти всяка). В репертоара й влизат още Мими от „Бохеми", Чо-Чо-сан от "Мадам Бътерфлай", Маргарита от „Фауст“, Лейла от „Ловци на бисери“, Марфа от „Царска годеница“, Гергана от едноименната опера на Маестро Атанасов, както и редица оперетни героини. Гласът й е с широк диапазон, изравнен във всички регистри - тя пее с лекота.

Рене Йорданова умира през 2000 г. 

За участията си в концерти на живо в Радио Стара Загора говори самата тя в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

Какво да очакваме на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония"

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР ще бъдат открити 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол . Това каза пред БНР Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на Фондация "Аполония".  "Това, което става в Созопол, са едни много смислени събития, наложени през  "Аполония" и през културния афиш, който всяка година има", добави тя. От..

публикувано на 17.06.24 в 18:55
Ерина Боянова

7 плаката за 7 испански филма

Институтът „Сервантес“ в София ще е домакин на поредица от специално създадени филмови плакати , обединени от името "Кино Испания: Плакати за филми с награди" . Автор на изложбата, която се открива в галерията на института (ул. „Света София“ №3) на 19 юни, сряда, е дизайнера Ерина Боянова.  Проектът представя 7 нови постера, създадени за 7..

публикувано на 17.06.24 в 11:33
Театралните празници

Театралните празници "Невена Коканова" - културното събитие на Ямбол

За 27-и път в Ямбол ще се проведат Театралните празници "Невена Коканова" . За първа година фестивалът ще продължи не пет, а седем дни, като в програмата е включен и премиерен спектакъл на ямболския драматичен театър.   През тази година  Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол отбелязва 75 години от обявяването си за държавен културен..

публикувано на 17.06.24 в 10:31

Художникът Васил Гайдаров - между сивотата и цвета

Васил Гайдаров е на 30 години. Внук е на художника Вълко Гайдаров. Живее и твори в ателието на дядо си. Авторът влиза водещ по успех в специалност "Графика" на Националната художествена академия, но бунтарската му същност не намира мотивация да завърши своето обучение в академията. Неговият псевдоним е Потрес Арт, рисува основно..

публикувано на 16.06.24 в 08:44

"Свети ми вечно, звезда зорнице" е мотото на концертите на ансамбъл "Зорница"

На 22 и 23 юни от 18.30 ч в голямата зала на Доходното здание в Русе повече от 200 танцьори ще излязат заедно на сцената, за да отпразнуват 55-годишнината на Детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Зорница". "Свети ми вечно, звезда зорнице" е мотото на концертите, които със сигурност ще препълнят голямата зала на Доходното здание идните събота и..

обновено на 16.06.24 в 04:42
Аделина Филева, директор на Софийска градска художествена галерия

Аделина Филева: Изключително опасно е да се самозатвориш в своя вътрешен свят

"Това, което си създал, това е твоят живот". Тези вдъхновяващи слова ни завеща големият Дечко Узунов и те резонират с всяка негова творба, отразяват философията му, че изкуството не е просто професия, а самият живот, изпълнен с творчество, страст и отдаденост. В една специална вечер на "Нощен хоризонт" гостува Аделина Филева, директор на..

публикувано на 15.06.24 в 10:03

Първи Национален фестивал на частните театрални школи “ИМА̀ГО”

Първият Национален фестивал на частните театрални школи “ИМА̀ГО” ще се проведе на 28-и, 29-и и 30-и юни в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". "Ресурсът на театралните школи в България е огромен. Във всеки областен град има, не само в София. Преди няколко години решихме да създадем Асоциацията на частните театрални школи (АЧТШ), за да можем да..

публикувано на 14.06.24 в 16:25