Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Цветан Цветанов

Цветан Цветанов (1931-1982)

На 6 ноември се навършват 90 години от рождението на композитора Цветан Цветанов.

Роден е в София през 1931 г. Баща му е писател и литературен критик, майка му е цигуларка. От малък учи цигулка при чичо си - известния наш цигулар и педагог Владимир Аврамов. По-късно учи пиано при Панка Пелишек. Завършва с отличие Музикалната академия като студент по композиция на Парашкев Хаджиев и Панчо Владигеров. Започва трудовата си дейност като редактор в Дома за народно творчество, а от 1960 до 1965 г. е асистент на Александър Райчев в Музикалната академия. След 4 години вече е доцент по хармония, по-късно и професор. 

Цветан Цветанов е бил в продължение на седем години секретар на Съюза на българските композитори, бил е също заместник-ректор на Музикалната академия.  

Творчеството на Цветан Цветанов обхваща много жанрове на музиката - 4 симфонии, балетите „Орфей и Родопа“ (игран с успех в Софийската опера през 1960 г. с хореограф Антастас Петров) и „Легенда за Сибин“, Симфониета, две увертюри, Празничен концерт, Симфонични вариации, 6 кантантно-ораториални произведения, Концертино за пиано и камерен оркестър, камерни творби, сред които пиеси за цигулка, флейта, виолончело, струнен квартет и още - песни за детски, народен, смесен хор, произведения за духов оркестър, филмова и театрална музика. Той е и утвърден майстор на обработките на български народни песни. Въобще цялото му творчество носи духа на българския фолклор - мелодично, пропито с ярка емоция.

Цветан Цветанов си отива от този свят в далечната 1982 г. в Париж - само на 51 години.

В Златния фонд на БНР се съхранява изказване  за Цветан Цветанов на известния композитор Пенчо Стоянов, с когото са били състуденти - запис от 26 април 1989 г. Чуйте него и част от Симфония №4 на Цветанов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13