Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доклад: 26 000 т Covid отпадъци са в световния океан, 87% от тях са от болниците

Снимка: БГНЕС

Синтетични отпадъци, свързани с Covid пандемията, в количество от около 26 000 тона, са попаднали в световния океан, показва доклад на учени от университета в китайския град Нанкин, съобщи "Гардиън".

Река Дунав е една от големите преносители на синтетични отпадъци, отбелязва кореспондентът на БНР в Лондон.

Неправилно стопанисваните синтетични отпадъци, състоящи се от лични предпазни средства като маски и ръкавици, значително надвишават капацитета на страните да ги обработват правилно, става ясно от доклада, в който се посочва, че от началото на пандемията около 8,4 милиона тона пластмасови отпадъци са генерирани от 193 държави.

„Пандемията от Covid-19 доведе до повишено търсене на синтетични продукти за еднократна употреба, което утежни още повече вече съществуващия и излязъл извън контрол проблем с пластмасовите отпадъци“, пишат авторите на доклада.

Попадналите във водата отпадъци могат да пропътуват дълги разстояния и да застрашат морския живот.

Изследването на китайските учени показва, че 46% от синтетичните отпадъци са дело на Азия поради големия брой носени маски на континента, следвана от Европа с 24% и Северна и Южна Америка с 22%.

Над 87% от тези отпадъци идват от болниците, а не от индивидуална употреба.

Тоновете маски, ръкавици, комплекти за тестване и пластмасови предпазни лицеви козирки са попаднали в моретата и океаните чрез 369 реки.

С най-голям принос за това замърсяване е Шат-ел-Араб в югоизточен Ирак с 5 200 тона. След това се нареждат азиатските Инд с 4 000 тона и Яндзъ с 3 700 тона.

В Европа най-големият преносител на синтетични отпадъци е Дунав с 1 700 тона, се отбелязва в доклада на учените от университета в Нанкин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган: Планът на Тръмп за Газа е заплаха за световния мир

Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния мир". Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа "Хамас" декларира..

публикувано на 13.02.25 в 19:18

От Брюксел: Ако България изпълнява критериите, няма пречка да се присъедини към еврозоната от 2026 година

Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе от Съвета на ЕС и се очаква това да се случи през лятото. България вече изрази намерение да..

публикувано на 13.02.25 в 19:08
Дмитрий Песков

Кремъл: Путин и Тръмп не са обсъждали териториални въпроси

За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..

публикувано на 13.02.25 в 18:52

Депутатите вече приеха процедурните правила за избор на нови състави на 7 от регулаторите

Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа.  Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на..

публикувано на 13.02.25 в 18:35
Тони Николов

Възможно ли е да се стигне до нова Ялтенска конференция?

Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае  и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и изключително продуктивен“ разговор с руския си колега Владимир Путин.  Двамата лидери са се споразумели..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Снимката е илюстративна.

Агенцията за закрила на детето поде информационна кампания за вредите от употребата на упойващи вещества

Ученици от столичната професионална гимназия "Елисавета Вазова" научиха повече за вредата от употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога от токсиколози от ВМА и болница "Пирогов".  Посещението им в училището е част от кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), в рамките на която ученици от седми до десети..

публикувано на 13.02.25 в 18:20

Назначени са четирима нови зам.-министри

Четирима зам.-министри са назначени със заповед на премиера Росен Желязков, съобщи правителствената пресслужба. Стефан Бурджев и Стоян Тошев са назначени за заместник-министри на земеделието и храните, като от тези постове са освободени Деян Стратев и Мирослав Маринов. Бурджев е депутат от БСП Обединена левица, а Тошев от 2022 година до момента..

публикувано на 13.02.25 в 18:12