Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-малко 45 души загинаха в автобусна катастрофа на магистрала "Струма"

| обновено на 23.11.21 в 17:23
Снимка: БГНЕС

Най-малко 45 души загинаха, след като пътнически автобус с македонска регистрация се запали на автомагистрала "Струма". Седем души са ранени и приети в болница. Автобусът е пътувал от Турция към Северна Македония. 

Информацията за инцидента е получена малко след 2 часа тази нощ, каза за БНР главен комисар Станислав Станев от ГД "Национална полиция".

Превозното средство е с регистрация от РСМ. По първоначална информация автобусът е катастрофирал, след което се е запалил. На място са изпратени три пожарни автомобила.

В автобуса е имало 52 души, от които двама водачи със северномакедонско гражданство и 50 пътници с албанско.

10-членно семейство е сред жертвите на инцидента с македонски автобус на магистрала „Струма“, пише „Слободен печат“. По данни на македонското издание сред загиналите има ученици, както и учителка.

Оцелелите 2 жени и 5 мъже са настанени в "Пирогов". Македонското външно министерство съобщи, че петима от тях са граждани на Република Северна Македония, един на Сърбия и един на Белгия.

Районът е отцепен. Автобусът е загасен.

Все още не е ясно кога ще бъде възстановено движението в района на трагедията.

Автобусът е самокатастрофирал, възможни са две хипотези – пожар, вследствие на който възниква ПТП или пътно-транспортно произшествие, вследствие на което възниква пожар, поясни за БНР директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов.

Пътниците, които са успели да напуснат автобуса, са излезли сами. Част от жертвите са били открити струпани около едната врата, допълни той.


„Влажен е пътят. Не вали дъжд.“

„Автобусът е сложна машина. Като че ли има информация, че допълнителни резервоари е имало или туби с нафта. Най-вероятно е някаква техническа неизправност, ако е възникнало преди ПТП. Ако е от ПТП, е съвсем нормално предвид липсата на част от мантинелите, да е получено искрообразуване, вследствие на което се е запалил автобусът“, посочи още Николай Николов. 

Липсват около 20-30 метра мантинели, които автобусът е отнесъл заедно със себе си на около 100 метра, уточни комисар Николов.  

Дали загиналите са 46 или 45, ще се уточни едва след като всички жертви бъдат извадени от автобуса, защото се уточнява имало ли е прехвърляне на пътници от един автобус на друг при пътуването, обясни той. 

На мястото на катастрофата е заместник-главният прокурор Борислав Сарафов. Той съобщи, че са работи по две версии за причините за катастрофата - човешка грешка или техническа неизправност.


Според временно управляващия посолството на РСМ в България Владимир Кръстевски сред загиналите има и белгийски гражданин.

От Агенция "Пътна инфраструктура" съобщиха, че движението по магистралата в участъка от пътен възел "Даскалово" до пътен възел "Долна Диканя" е ограничено в двете посоки.

Пред БНР директорът на Националната полиция главен комисар Станимир Станев обясни, че само двамата шофьори са били със северномакедонско гражданство, а пътниците са албанци.

"Автобусът е пътувал от границата с Турция към границата със Северна Македония. Последователно е минал през три магистрали - "Марица", "Тракия" и "Струма". По първоначални данни в автобуса са пътували двама души, включително шофьорите", каза главен комисар Станев.


Разследването на инцидента е започнало, експертите не са категорични дали автобусът първо е катастрофирал и се е запалил, или се е запалил и в следствие на това е катастрофирал.

Според заместник-главният прокурор Борис Сарафов сред загиналите има и деца.

Пред "Нова телевизия" македонският премиер Зоран Заев определи случилото се като голяма трагедия и потвърди, че сред загиналите има и деца.

Заев каза, че е бил информиран за катастрофата от служебния премиер Стефан Янев и президента Радев. Македонският премиер добави, че се подготвя да замине за България и да посети ранените, които са настанени в болница. Заедно с него ще пристигнат в България министърът на външните работи на РСМ Буяр Османи и министърът на здравеопазването Венко Филипче.

"Нека да оставим разследващите да си свършат работата и тогава да коментираме. Към този момент единственото, което можем да кажем, че има една огромна трагедия. Използвам възможността да изкажа моите съчувствия, моите съболезнования към близките на загиналите. Надявам се да извлечем правилните поуки, за да не допускаме в бъдеще такива инциденти", каза премиерът Стефан Янев, който пристигна на мястото на катастрофата.

"Картината е ужасяваща. Не всеки може да издържи на тази картина. В детайли трагедията ще се изяснява в хода на разследването. Не е за гледане там. Такова нещо аз не съм виждал досега. Хората са скупчени, хората са на въглен вътре и затова не можем да кажем нито колко са хората, нито кои са. Трябва да се идентифицират, което е много трудно", каза от своя страна вицепремиерът и министър на вътрешните работи Бойко Рашков.

Пред затворения офис на превозваческата фирма "Бесатранс" в Скопие е поставена полицейска охрана, тъй като близки на пътниците се събират пред сградата, съобщават местни медии.


Очаквайте повече информация.

Снимки в галерията: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио за разговорите в Рияд: Предварителни, истинските ще включват Украйна и Европа

Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..

публикувано на 16.02.25 в 22:29
Френският външен министър Жан-Ноел Баро.

Френският външен министър не изключи връщане на Русия в Г-8 при постигнат "справедлив и траен мир" в Украйна

Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...

публикувано на 16.02.25 в 22:20
Снимката е илюстративна, архив.

Висока избирателна активност на вота в селата Лесковец и Крива бара

74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..

публикувано на 16.02.25 в 22:05

"Хамас" може да подкрепят договорености за Газа, без непременно да участват в управлението

"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..

публикувано на 16.02.25 в 22:00
Работници разчистват отломки след израелски въздушен удар над ливанския град Набатие, 29 януари 2025 г.

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Ливан

Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула",  предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..

публикувано на 16.02.25 в 21:44
Атанас Зафиров беше избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа.

Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача

51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..

публикувано на 16.02.25 в 21:22
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55