Ако кризата на границата между Полша и Беларус ескалира, Европейският съюз трябва да бъде готов да наложи допълнителни санкции срещу режима в Минск, каза полският премиер Матеуш Моравиецки в Берлин. След разговори с германския канцлер Ангела Меркел той припомни, че Полша брани ЕС и Германия от мощна мигрантска вълна.
Преди да пристигне в германската столица полският премиер Матеуш Моравиецки остро критикува телефонните разговори на германския канцлер Ангела Меркел с беларуския президент Александър Лукашенко в опит да посредничи в кризата. Но след срещата в Берлин изненадващо смекчи тона. Няма никакво съмнение, че използваните от Лукашенко мигранти като жива сила, както и струпването на руски военни по границата с Украйна са насочени срещу ЕС, заяви полският премиер. И призова за въвеждането на нови санкции срещу Минск, включително и търговски.
"Бихме искали опонентът ни да разбере, че няма да се поддадем на политически изнудване и да стоим безучастни и просто да наблюдаваме какво се случва от другата страна на границата. Трябва да планираме по-нататъшни стъпки с надеждата, че няма да влезем в спирала от санкции, но трябва да обмислим търговските санкции", каза Моравиецки, а Меркел се съгласи:
"Трябва да е ясно, че имаме готовност за нови санкции, ако не настъпи успокояване на ситуацията. Говоря на първо място за санкции срещу Лукашенко, ако не видим напредък. А нито аз, нито Полша виждаме напредък".
Меркел предупреди, че всякакви агресивни действия срещу Украйна ще имат последствия.
"Трябва от една страна да сме ясни в посланията си към Русия, а от друга - да предлагаме възможност за диалог", смята Меркел.
"Съжалявам, че руският президент не се съгласи на среща на върха в рамките на Нормандската четворка. Това щеше да бъде сигнал, че всички са заинтересовани от отнемане на напрежението. Сега трябва да покажем, че европейците сме на едно мнение по отношение на въвеждането на нови санкции както заради украинската криза, така и срещу Беларус", посочи още немският канцлер.
Столичната община организира пунктове за доброволци заради кризата с боклука в районите "Люлин" и "Красно село". Сутринта граждани получиха ръкавици и чували, за да помагат в сметосъбирането. "Това, което ни казаха от общината е, че има допълнителен отпадък около контейнерите, който ние евентуално можем да помогнем да събираме, за да..
На този етап не се предвижда ремонт на кабинета - каза пред журналисти в Хасково премиерът Росен Желязков. Коментарът му е по повод поисканата от две браншови организации оставка на министъра на земеделието Георги Тахов. Зърнопроизводителите искат оставката на земеделския министър Илия Проданов: Това е четвърти земеделски министър, на когото..
Нобеловата награда за мир за 2025 г. се присъжда на Мария Корина Мачадо, лидер на венецуелската опозиция, обяви Нобеловият комитет в Осло. 58-годишната Мачадо спечели предварителните избори на опозицията за кандидат за президент миналата година, но режимът не я допусна до участие в изборите, след които тя е принудена да се укрива от властите...
Положителна промяна няма, липсва визия за истинска реформа в образованието. Това заяви пред БНР Ирина Манушева – инициатор на отворено писмо, в което се настоява за истинско и качествено образование за българските деца и младежи. "За съжаление, положителна промяна все още не виждаме. Доста голяма общност стартирахме отвореното писмо в..
"Пътешествие към светлата страна" е темата на предстоящото 16-о издание на "Вечер на добродетелите" – най-голямото благотворително събитие, което организира Фондация "За Нашите Деца". Събитието ще е на 13 октомври. "Адаптацията, извеждането на децата, на семействата, на всички нас от една по-изолирана среда към адаптиране и включване в..
"Българската здравна система се крепи на всички лекари. Ние сме против това в здравна система като нашата, в която има недостиг на кадри, вместо да говорим за подкрепа, обединение и обща визия за стабилизиране на системата, да има противопоставяне на млади и стари и подценяване на труда на младите колеги. Младите днес са бъдещето утре. Трябва..
Президентът Румен Радев подчерта, че най-важната задача за Европа е да намери решение на войната в Украйна като задължително условие за установяване на траен мир и сигурност. Президентът посочи, че Европейският съюз трябва да има ключова роля в този процес. "Именно ЕС, Европа трябва да играе ключова и водеща роля, защото с продължаването на тази война..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..