Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев: Туризмът може да има голям принос в икономическата трансформация на страната

Румен Радев участва в церемонията по връчването на 26-те годишни награди на Българската хотелиерска и ресторантьорска организация
Снимка: press@president.bg

Президентът Румен Радев призова туристическия бранш да се включи по-активно в трансформацията на българската икономика.

Държавният глава участва в церемонията по връчването на 26-те годишни награди на Българската хотелиерска и ресторантьорска организация. Асоциацията е първата професионална организация в сферата на туризма, която от 1996 година отличава постиженията в областта на хотелиерството, мениджмънта, ресторантьорството и инвестициите.

Българското национално радио бе отличено в категорията за медийно партньорство през 2021-ва година.

Според президента Румен Радев туристическият бранш може да осигурява над 15% от брутния вътрешен продукт на страната, макар че в момента си е поставил именно този лимит. Държавният глава поздрави хотелиерите и ресторантьорите.

"Комбинацията от здравна, икономическа, енергийна криза и политическа неизвестност са изпитание за всеки бизнес“, отбеляза държавният глава.

"Необходима е по-голяма активност от страна на туристическия бранш за  икономическата трансформация на страната, особено по Плана за възстановяване и устойчивост", призова президентът Радев. "В този план се говори за ускорена трансформация на икономиката и дигитализация, което в пълна степен се отнася и за туристическия бранш", добави той.
От своя страна ресорният министър Стела Балтова благодари на хотелиерите и ресторантьорите за добрата работа през годината, защото "намериха онези бизнес модели, които им позволиха да продължават да посрещат гостите - близо 5 милиона туристи - през тази толкова трудна 2021-ва година".

На церемонията присъства генералният директор на БНР Милен Митев, който прие наградата за медийно партньорство през годината, която общественото радио споделя с БНТ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс говори на брифинг в ръководения от САЩ Център за гражданско-военна координация (CMCC) на неразкрито място в южен Израел, 21 октомври 2025 г.

Американският вицепрезидент изрази "голям оптимизъм" по повод споразумението за прекратяване на огъня в Газа

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс изрази "голям оптимизъм" по повод споразумението за прекратяване на огъня в Газа между Израел и "Хамас", сключено с посредничеството на САЩ, предаде Ройтерс.  Изпълнението му ще изисква "постоянен мониторинг и надзор", заяви Ванс по време на пресконференция в Южен Израел, където мисия, ръководена от САЩ,..

публикувано на 21.10.25 в 19:22

НАП и Митниците получават над 74 млн. лв. с постановление на МС

Със свое постановление правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на финансите за 2025 г., съобщава пресцентърът на МС С акта на правителството се осигурява допълнителен финансов ресурс в размер на 74 083 516 лв. по бюджетите на Националната..

публикувано на 21.10.25 в 19:10

На още четири отсечки ще се мери средна скорост

Още четири отсечки по път I-4 на територията на областите Ловеч и Габрово са сертифицирани за измерване на средна скорост на движение, след като преминаха задължителната първоначална проверка от Българския институт по метрология, съобщиха от Националното тол управление. С тях общият брой става 42. Списъкът с всички сертифицирани отсечки е публикуван на..

публикувано на 21.10.25 в 19:04
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вляво) посреща украинския президент Володимир Зеленски в западното крило на Белия дом, Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 17 октомври 2025 г.

Тръмп е оказал натиск върху Зеленски да се съгласи на териториални отстъпки

Американският президент Доналд Тръмп е оказал натиск върху украинския лидер Володимир Зеленски да отстъпи източната част на Донбас по време на преговорите миналата седмица във Вашингтон за това как да се сложи край на руската инвазия, съобщи високопоставен украински служител пред АФП. "Да, това е вярно", каза служителят, който пожела да остане..

публикувано на 21.10.25 в 19:01
Кумари мие огненото око на челото си след итуала Гуфа.

Биляна Траянова: Телевизия "Без багаж" се излъчва на 42 територии по света

Вчера, 20 октомври,  е първият ден на телевизия "Без багаж", това е телевизията на нашите фенове, телевизия, която се съобразява със зрителския интерес, съобщи в интервю пред БНР продуцентът на "Без багаж" Биляна Траянова. "През годините развихме съдържанието и в момента се излъчва на 42 територии по света. Питат ни защо българския ефир..

публикувано на 21.10.25 в 18:43
Виктор Орбан

Унгарският премиер пропуска дискусията за Украйна, с която започва Европейският съвет

Унгарският премиер Виктор Орбан ще пропусне ключовата дискусия за Украйна, с която ще започне Европейският съвет в четвъртък, съобщиха дипломатически източници от ЕС. Дискусията за Украйна е първа точка и ще се състои сутринта. Лично ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Основен момент в дискусията се очаква да бъде използването..

публикувано на 21.10.25 в 18:41
Рая Назарян, Наталия Киселова и Драгомир Стойнев на председателската катедра в НС.

ГЕРБ и ИТН са поставили въпроса за ротационно председателство на парламента (ОБНОВЕНА)

Днес се проведе Съвет за съвместно управление. На него ГЕРБ и ИТН са поставили въпроса за ротационно председателство на Народното събрание. Мотивът е, че така се реализира споделеното управление на държавата между трите формации от коалицията. Стартира и обсъждането на бюджета за следващата година. По информация на БНР в срещата не са участвали..

обновено на 21.10.25 в 18:19