Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания не изключва заради Омикрон европейски страни да влязат в „червения списък“

Омикрон
Снимка: Ройтерс

Британският заместник-министър на здравеопазването Джилиън Кийгън заяви тази сутрин по Скай нюз, че правителството гледа изключително сериозно на навия вариант на Covid-19 Омикрон и не изключва поставяне на европейски страни в „червения списък“ за пътувания. 

От днес в Англия влиза в сила задължителното носене на маски в магазините и в обществения транспорт заради Омикрон, след 11 регистрирани случаи на заразяване с него на Острова. А всички пристигащи от чужбина, включително България, задължително трябва да си правят PCR тест до втория ден. Това важи и за напълно ваксинираните.

Пристигналите трябва да се самоизолират, докато не получат отрицателен резултат от теста. Правителството постави в „червения списък“ за пътувания 10 африкански държави. Пристигащите оттам трябва да се карантирита по хотели срещу заплащане за 10 дни.

Тази сутрин Джилън Кийгън заяви, че правителството не подценява новия вариант и е реагирало максимално бързо, като посочи, че се използва балансиран подход с налагането на мерките. Тя отбеляза, че правителството не прекратява напълно пътуванията , но ситуацията ще бъде следена отблизо и след три седмици ще има преоценка.

На въпрос дали европейски държави могат да попаднат в „червения списък“ Джилън Кийгън отговори, че, ако бъде отчетено, че има големи огнища на зараза с Омикрон в някоя държава, тя може да бъде включена в този списък.

Кийгън уточни, че пълните плановете за бустер ваксинирането ще бъдат изложени до два дни.

В понеделник бе обявено решение трета доза да се поставя на всички пълнолетни, а втора доза на възрастовата група от 12 до 15 години.

Кийгън заяви, че няма опасения за проблеми с масовото ваксиниране, защото страната разполага с помещения, обучени кадри и ваксина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спаси София: Полицейска караулка в София е сред имотите, обявени за продажба от държавата

Полицейска караулка на Околовръстното шосе в София е сред имотите с отпаднала необходимост, обявени за продажба от държавата. За имота с площ от 18 квадратни метра сигнализираха общински съветници от Спаси София, които поискаха незабавно спиране на безразборната разпродажба и прехвърляне на държавни имоти към Столичната община с цел развитие в..

публикувано на 06.08.25 в 17:29
Хеликоптер

Продължава гасенето на най-голямото тлеещо огнище от пожара в Пирин

Все още не е загасено най-голямото тлеещо огнище във вътрешността на пожара  в Пирин. 35 служители от пожарните служби, 20-от горските  стопанства и рейнджъри от Националния парк "Пирин" работиха днес на терен, а военният хеликоптер "Кугар" гасеше от въздуха. Силен вятър затруднява гасенето на тлеещите огнища в Пирин Продължават усилията за..

публикувано на 06.08.25 в 17:29

Потребители питат дали WAZE ще показва отсечките, на които се отчита скорост

Потребители вече питат дали популярното приложение за пътна навигация WAZE ще показва отсечките, на които чрез общински камери ще се отчита средна скорост.  Администраторите отговарят, че тепърва предстои да се показват данните. Първите 50 отсечки станаха ясни преди дни.  Интересът очаквано е голям, н о липсата на данни за конкретните отсечки..

публикувано на 06.08.25 в 17:15
Отец Василий Сарян

Отец Василий Сарян: В съвременното общество започва една демагогия - да се нагласяват истините

Искаме религията да бъде изучавана като всеки друг учебен предмет , който съвременното общество разбира и има понятия за него. Това каза пред БНР ставрофорен иконом Василий Сарян от столичния храм "Преображение Господне" и обясни: "Ако преди 100 години е имало едни предмети, сега има други, защото имаме знанията за много повече неща от този..

публикувано на 06.08.25 в 17:01

Нов етап от спасителната операция за езерото-биосферен резерват "Сребърна"

Летните горещини и липсата на водоприток от река Дунав  от 2023 година насам поставиха под заплаха едно от най-ценните природни богатства у нас – биосферният резерват "Сребърна". Преди месец нивото на водата в едноименното езеро беше спаднало до около половин метър   при нормален стоеж от три метра .  Сериозна заплаха за резервата "Сребърна"..

публикувано на 06.08.25 в 16:52
Путин се ръкува с Уиткоф - Москва, 6 август 2025 г.

Съветник на Путин за разговорите с Уиткоф: Ние отправихме някои сигнали и получихме сигнали от Тръмп

Разговорите между руския президент Владимир Путин и специалния американски пратеник Стив Уиткоф, които продължиха около три часа,   са били полезни и конструктивни, заяви след края на срещата външнополитическият съветник в Кремъл Юрий Ушаков, цитиран от  Ройтерс и ТАСС. Спецпратеникът на Тръмп Стив Уиткоф пристигна в Москва Двамата са..

публикувано на 06.08.25 в 16:20

БНБ посочи основните причини за инфлацията

Липсата на достатъчно работна ръка и силното частно потребление са основните причини за инфлацията. Това става ясно от втория брой на "Икономическия преглед" на БНБ за годината. Данните в него са до 9 юли. Годишната инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени -т. е. европейската методология, възлезе на 2.9% през май..

публикувано на 06.08.25 в 16:14