Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди протестираха в Испания в защита на първичната медицинска помощ

Мадрид, 12 декември 2021 г.
Снимка: Ройтерс

Хиляди хора взеха участие в митинги в защита на първичната медицинска помощ в Мадрид, Валенсия, Аликанте, Сарагоса, Овиедо и още няколко града в Испания в неделя. Към тях се присъединиха представители на над 110 различни организации, които протестираха срещу влошаването на качеството на първичната грижа за пациента и липсата на ресурси за преодоляване на кризата в този сектор на здравеопазването

Под разпънат плакат с надпис „Спасете първичната помощ“ бе прочетено изявление, в което се подчерта "непоносимото влошаване" на тази услуга, особено в региона на Мадрид. Протестиращите искат поне 7,2% от БВП да отиват за здравеопазване, като 25% от тези пари да бъдат отпуснати за първична помощ. Само така, според тях "болниците ще могат да работят и пациентите ще се лекуват правилно". 

Подчертан бе и проблемът с липсата на достатъчно подготвени кадри, както и трудната достъпност на първичната помощ за част от населението на Испания. Те настояват затворените здравни центрове в по-малките населени места да бъдат отворени отново, а в Мадрид да бъдат възстановени закритите спешни служби. 

„Ако първичната помощ, която е в основата на здравната система, не работи, правото на достъп до здравни услуги ще престане да бъде ефективно“ се казва в изявлението на браншовите организации. 

Те искат да се възстановят консултациите лице в лице, независимо от пандемията, за да се избегнат дългите списъци от чакащи за прегледи.

"Приоритетната инвестиция е здравната инвестиция", категорични са протестиращите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев

Радев за управлението: Коалиция "Магнитски" води към шкафчета, към офшорки, към сметки в чужбина

Президентът Румен Радев очаква от правителството да вземе всички мерки, за да няма криза на горивата в България, след като САЩ наложи санкции на петролните компании "Лукойл" и "Роснефт".  Държавният глава критикува управляващото мнозинство и го нарече "коалиция Магнитски".  Президентът очаква правителството да вземе всички мерки, така че..

публикувано на 23.10.25 в 18:15
Ивайло Иванов

Ивайло Иванов: Тръмп направи за дни тройно завъртане по отношение на Русия

В рамките на по-малко от седмица видяхме тройно завъртане на Тръмп по отношение на Русия и изненада всички. С тази констатация започна анализа си пред БНР военният експерт Ивайло Иванов от Съюза на офицерите "Атлантик". "Най-добрата стратегия на САЩ за постигане на край на войната в Украйна е налагане на масивни икономически санкции срещу Русия,..

публикувано на 23.10.25 в 18:13
Джеймс Йоловски

Доц. д-р Джеймс Йоловски: Към септември кешът е 25 млрд. лв. - намалява с 14% спрямо пиковите стойности

В момента банките предлагат внасяне на средства без такса. Когато хората си внесат кеша по сметка предварително, банките практически ще свършат всичко без тях - ще превалутират безплатно – без такси, а хората от 1 януари ще изтеглят евро от сметките си чрез банкомат.  Това каза в интервю пред БНР доц. д-р Джеймс Йоловски, главен секретар..

публикувано на 23.10.25 в 18:11

Многохилядна проправителствена демонстрация в Будапеща

Проправителствена демонстрация събра десетки хиляди поддръжници на унгарския премиер Виктор Орбан по централните улици на Будапеща.  Премиерът нарече шествието "Марш на мира" и написа в социалните мрежи, че Унгария казва "не" на войната и че няма да изпрати децата си на заколение по нареждане на Брюксел.  Под звуците на унгарски народни..

публикувано на 23.10.25 в 17:46
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: Ако искаш да уязвиш някого, казваш му, че е на Пеевски. Не го приемам

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателят на ДБ Божидар Божанов влязоха в задочен спор за това кой ще оглави ДАНС. В кулоарите на парламента Божанов заяви, че неговата формация не подкрепя промените в закона за ДАНС, с които се отнема правомощието на президента да назначава ръководителя на службата, въпреки че днес НС отхвърли ветото на..

публикувано на 23.10.25 в 17:44

До 27 ноември НС трябва да избере генерален директор на БТА

До 27 ноември Народното събрание трябва да избере генерален директор на Българската телеграфна агенция. Петгодишният мандат на сегашния ръководител на БТА Кирил Вълчев изтича на 27 януари 2026-а година. Председателят на парламентарната комисия по културата и медиите Тошко Йорданов обясни: "Според член 12, ал. 1, от Закона за БТА..

публикувано на 23.10.25 в 17:42

Мотоциклетист загина на пътя между Дряново и Царева ливада

Движението между Царева ливада и Дряново временно е в едната лента заради катастрофа, при която загина 64-годишен мотоциклетист.  По първоначална информация той е навлязъл в лентата за насрещно движение, където челно се е сблъскал с бус. 

публикувано на 23.10.25 в 17:17