Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казус за 100 млн. евро: Швейцария прекрати разследването срещу Хуан Карлос I

Хуан Карлос I участва в състезанието по ветроходство от клас 6M в Санхенхо, Галисия, Испания, 8 септември 2017 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Швейцарската прокуратура сложи край на делото срещу бившият испански крал Хуан Карлос Първи поради липса на достатъчно доказателства. Той бе разследван за пране на пари, след като стана ясно, че Министерството на финансите на Саудитска Арабия е превело през 2008 година в негова сметка 100 милиона евро.

Парите са преведени в сметката на фондация „Лукум“, а след това 65 милиона от тях са препратени в бахамската сметка на близката до краля Корина Ларсен.

По нейните думи това е знак на благодарност от страна монарха за това, че тя и синът ѝ са се погрижили за него по време на ловен инцидент в Ботсвана.

Според испанските медии обаче целта е била след време Ларсен да върне обратно парите и така те да бъдат узаконени.

Като доказателство за нежеланието ѝ да върне парите се споменава фактът, че през юли тази година тя завежда дело срещу Хуан Карлос Първи за тормоз и иска съдът в Лондон да му издаде ограничителна заповед.

Сега швейцарската прокуратура признава, че паричните преводи са факт, но няма доказателства, че бившият испански крал ги е получил от покойния крал на Саудитска Арабия Абдула под формата на комисионна за изграждането на високоскоростна влакова линия до Мека.

Има обаче „желание за прикриване“ на фактите около този превод, наречен „дарение“, и затова са използвани фондация и посреднически дружества.

Прекратяването на разследването на швейцарската прокуратура не означава прекратяване на разследването в Испания, където на 4 декември то бе удължено с още 6 месеца.

Бившият крал е разследван за пране на пари, укриване на сметки в чужбина, даване на подкупи и данъчни измами.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тинеке Стрик

Евродепутати настояват за пълно замразяване на европейското финансиране за Унгария

Докладчикът за Унгария - евродепутатката от групата на Зелените/Европейски свободен алианс Тинеке Стрик, призова Еврокомисията да замрази до 100 процента от европейското финансиране на Унгария. Тя говори пред пленарната сесия на Европарламента в Страсбург по време на дебат за върховенството на закона в страната. "В продължение на 7 години от..

публикувано на 24.11.25 в 22:06

Как да откажем децата от прекалената употреба на технологии

Учене на децата на безопасно боравене с технологиите . Нов пласт от така или иначе комплицираното понятие "възпитание".   Трудна задача,  след като самите ние не можем да отговорим на въпроса колко часа на ден е нормално да се стои пред екран  било то телефонен или на таблет. Как се справят в Америка с това предизвикателство е темата в новия..

публикувано на 24.11.25 в 21:30
По стълбите във входа на Камарата на лордовете в Уестминстърския дворец.

Двама благородници ще бъдат отстранени от Камарата на лордовете във Великобритания

Във Великобритания двама благородници ще бъдат отстранени от Камарата на лордовете за нарушаване на правилата, включително предоставяне на парламентарни услуги срещу "плащане или възнаграждение", съобщи Би Би Си.  Бившият командващ британската армия лорд Ричард Данат и бизнесменът лорд Дейвид Еванс от Уотфорд вероятно ще бъдат отстранени за четири или..

публикувано на 24.11.25 в 21:25

100 години от създаването на Висшия адвокатски съвет

С тържествен концерт адвокатурата отбеляза 100 години от обявяването ѝ за независима професия. По повод годишнината награди за заслуги за утвърждаването ѝ получиха десетки адвокати. В приветствието си в столичната зала "България" министърът на правосъдието Георги Георгиев нарече адвокатите "лекари на обществените отношения", а конституционният..

публикувано на 24.11.25 в 21:05

"Злосторница: част 2" - малко повече реалност в магията

Има филми, които с премиерата си се превръщат в събития. Такъв беше "Злосторница" миналата година. Вълнуващата музикална история, която е и един от най-популярните мюзикъли на Бродуей, събра над 700 милиона долара в бокс офиса си, а зрителите нямаха търпение да видят продължението. И то е факт.  Новият блокбастър е кръстен "Wicked: For Good" -..

публикувано на 24.11.25 в 20:30
Известният журналист от РСМ Владо Перев, македонски българин, бе нападнат в Скопие. Инцидентът е регистриран в полицията.

Владо Перев, един от най-уважаваните представители на българската общност в РСМ, е бил нападнат в Скопие

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с публициста Владимир (Владо) Перев - един от най-уважаваните представители на българската общност в Република Северна Македония, който е бил нападнат и удрян днес в Скопие, става ясно от съобщение на Министерството на външните работи. 80-годишният Владимир Перев разказва пред..

публикувано на 24.11.25 в 19:58
Председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев.

Среща на премиера и земеделския министър с животновъди

Премиерът Росен Желязков е уверил ръководството на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, че правителството работи за изплащане до края на годината в пълен размер на компенсациите на собствениците на стопанства, които пострадаха от заболяванията по дребните преживни животни. Това станало по време на работна среща със съпредседателите на..

публикувано на 24.11.25 в 19:45