Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Хераклит Несторов

Хераклит Несторов
Снимка: СБК

Навършиха се 125 години от рождението на един почти напълно непознат български композитор - Хераклит Несторов - цигулар и диригент, живял и творил в чужбина. През 50-те години на ХХ век за първи път у нас Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов изпълнява неговата творба „Поема- ноктюрно“, а в последвалите десетилетия са прозвучили на концертния подиум още няколко негови произведения, но името му все още не е познато на нашата публика.

Тази година Българската национална телевизия направи документален филм за фамилията Несторови - семейство с трудна съдба, разпиляно по цял свят, и така отново бе споменато името на музиканта.   

Хераклит Несторов е роден на 17 декември 1896 г. във Франция. Баща му е българин - инженер, а майка му, Елза Арсениева, е немска писателка и изявена феминистка. На 7-годишна възраст Хераклит започва уроци по цигулка, учи хармония и цигулка при Фавр в Консерваторията на Фрибург, след това живее във Виена при баба си и там учи при Швертка в Музикалната академия, а от 1912 до 1915 г. -  композиция при Далкроз и Бонети. По време на Първата световна война той живее при баща си в София и активно се занимава с  композиция. През 1920 г. отново се връща във Виена, за кратко е диригент във Виенската филхармония и Виенската Фолксопер, а от 1921 г. е цигулар в прочутия оркестър. В този период усилено композира. През 1928 г. на Фестивала на българската музика в Прага е изпълнена неговата клавирна творба „Епизоди“.

Хераклит Несторов загива по време на Втората световна война - при бомбардировките в Берлин през 1940 г., а точната дата на смъртта му не е известна.

Несторов е автор на 4 симфонични поеми, Фантазия за цигулка и оркестър, Струнен квартет, Пет пиеси за струнен квартет, пиеси за пиано „Епизоди“, песни за глас и пиано, театрална музика. Творбите му са написани под влиянието на френския импресионизъм.

В Златния фонд на БНР се пази изказване на големия диригент проф. Саша Попов по повод първото изпълнение  у нас на "Поема-ноктюрно" от Хераклит Несторов. Чуйте в звуковия файл и запис на произведението, направен по време на концерт през 2021 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08

Тайните на Народния театър "Иван Вазов"

Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..

публикувано на 03.01.25 в 10:43

Наско от Б.Т.Р. за първия концертен албум на 30-годишната група

За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..

публикувано на 02.01.25 в 15:47

Седми Новогодишен концерт във Виена за диригента Рикардо Мути

На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..

публикувано на 30.12.24 в 19:27