Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма недостиг на легла за пациенти с Covid в столичните болници

Снимка: ВМА

Към този момент няма недостиг на легла за пациенти с Covid  в столичните болници. Директорите на лечебните заведения обсъдиха със здравния министър възможност за разкриване на допълнителни.

Ситуацията с болничните легла за пациенти с Covid в столицата все още е под контрол, но готовност за още има, коментира зам.-здравният министър Петър Грибнев:

"За момента натовареността на леглата е поносима. Легла ще бъдат разкрити тогава, когато се наложи спрямо натовареността на болничната система".

Според последната заповед на РЗИ-София на територията на столицата има 1511 легла за лечение на пациенти с Covid. От тях 1264 за пациенти с неусложнено състояние, а само 247 са за интензивно лечение.

По данни на РЗИ към 15.30 ч. днес заетите интензивни легла са 208, а за неусложнени пациенти - 752 . Предстои разкриването на педиатрични легла, съобщи директорът на РЗИ Данчо Пенчев:

"Към момента в София има свободни легла, както интензивни, така и за неусложнено състояние. Разговорите, които водихме досега с господа заместник-министрите, с директорите на болниците, са свързани с разкриването на педиатрични легла, които да поемат нуждите при необходимост от хоспитализация на малки деца".

В столичната болница "Княгиня Клементина" в момента има разкрити 30 легла за пациенти с леки и средно тежки усложнения. От тях 20 са заети, казва директорът доктор Борил Петров. В лечебното заведение няма интензивни легла. Последните пациенти са постъпили преди няколко дни.

"След празниците започнаха, над 95% са неваксинирани, за съжаление, но ние се подготвяме, разбира се, за предстоящата пета вълна".

По време на последната четвърта вълна в болницата имаше разкрити 110 легла, така че има готовност да се реагира и при петата вълна, увери директорът доктор Петров:

"Всичко сме предвидили за петата вълна. И не само "Княгиня Клементина", а всичките общински болници. Вчера имаше общински щаб. Беше обсъдена ситуацията и всички общински болници в София се подготвяме и тези отделения имат готовност отново да бъдат трансформирани в Covid отделения".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Апелативният съд в София остави в ареста обвиняем за отвличане на мъж от монтанско село

Обвиняем за отвличане на мъж от монтанското село Долно Белотинци остава в ареста. Столичният апелативен съд не промени мярката, взета от окръжен съд Монтана. Софийският апелативен съд раз гледа днес жалбата на защитата на обвиняемия Цветан Банков за изменение на мярката му за неотклонение "задържане под стража" в по-лека. 58-годишният..

публикувано на 05.06.25 в 21:58

Росен Желязков: Вярвам в таланта на българското общество и в упоритата работа

Премиерът Росен Желязков гостува на отбелязването на 30 годишнината от създаването на Американската търговска камара в България. В приветствието си той отбеляза, че американският модел на правене на бизнес е модел на западната цивилизация, чието оцеляване в момента изключително много зависи от връзките на Европа със Съединените щати. "Аз..

публикувано на 05.06.25 в 21:37
Андрей Келин, посланик на Русия във Великобритания.

Руският посланик в Лондон осъди последните атаки на Украйна

Руският посланик във Великобритания Андрей Келин заяви пред Скай нюз, че последните атаки на Украйна рискуват да ескалират конфликта до Трета световна война, като той отчасти обвини за това Обединеното кралство. Андрей Келин предупреди, че действията на Украйна "довеждат конфликта до различно ниво на ескалация" и посочи, че Киев "не трябва да..

публикувано на 05.06.25 в 21:13
Илон Мъск и Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом

Мъск: Без мен Тръмп щеше да загуби изборите

Илон Мъск бързо отговори на Доналд Тръмп, който по-рано днес изрази разочарование от критиките на най-богатия човек в света срещу широкообхватния законопроект на Републиканската партия, целящ да осигури изпълняването на вътрешнополитическата програма на президента на САЩ, предаде БТА. "Глупости", написа Мъск в социалните мрежи в коментар към..

публикувано на 05.06.25 в 20:47

Тръмп не смята, че Русия и Украйна ще подпишат мирно споразумение

Американският президент Доналд Тръмп заяви в началото на срещата си в Белия дом с канцлера на Германия Фридрих Мерц, че не смята, че Русия и Украйна ще подпишат мирно споразумение.  "Ние сме на страната на Украйна", заяви в Овалния кабинет Мерц, а Тръмп сравни конфликта с каращи се в парка деца. Мерц се готви за деликатни разговори с Тръмп..

публикувано на 05.06.25 в 20:22
Валдис Домбровскис

Домбровскис: България може да увеличи бюджетния си дефицит за инвестиции в отбрана

България е сред европейските държави, които получиха разрешение да увеличат бюджетния си дефицит с процент и половина за инвестиция в отбрана, потвърди в съвместно интервю за няколко медии, сред които и БНР, еврокомисарят по икономиката и производителността Валдис Домбровскис. Решението на Европейската комисия бе публикувано късно снощи, като..

публикувано на 05.06.25 в 20:16
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Марк Рюте: Ще предложа страните от НАТО да отделят до 5% от БВП за отбрана

Разходите за отбрана да се увеличат до 5 на сто от БВП при 2 на сто в момента - това ще предложи генералният секрета на НАТО Марк Рюте. Той съобщи това след днешното заседание на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Днешната среща е последният подобен форум преди срещата на върха на Пакта на 24 и 25 юни в Хага. Точно тогава..

публикувано на 05.06.25 в 19:54