Заради взетите извънредни, включително военни мерки, обстановката в Казахстан започва да се стабилизира, след като масовите протестни акции срещу поскъпването на горивата прераснаха в безредици и насилие.
Властите в Казахстан поискаха помощ от своите най-близки съюзници в Организацията на договора за колективна сигурност и Русия изпрати военен миротворчески контингент, който в момента охранява и затвореното летище на Алма-ати.
Свои военни части изпратиха също така Армения и Беларус. По улиците на града патрулилат полиция, военни и доброволци, за да претовратят мародерство и насилие. В сила е полицейски час от 20 до 7 сутринта.
Правоприлагащите органи на Казахстан вече са задържали около 4 хиляди души, определяни от властите като терористи, съобщиха източници от Министерството на вътрешните работи в централноазиатската страна.
Сред арестуваните е Карим Масимов, който преди дни бе уволнен по-рано тази седмица от поста шеф на Комитета за национална сигурност (КНБ). Той е задържан в рамките на разследване за държавна измяна.
Най-голям брой арести са извършени в Алмати, където „по време на специализирана операция е потушена дейността на над 100 души“.
От министерството са докладвали, че „всички правителствени сгради са взети под контрол, полицията поддържа обществения ред, а бойните части работят нормално“.
Задържаните може да бъдат осъдени на доживотен затвор.
От ООН и НАТО призовават за спазване на правата на човека в Казахстан след изявлението на президента Касъм-Жомарт Токаев, че най-големият град в страната - Алмати, е бил атакуван на вълни от 20 000 бандити и терористи, с които няма да се водят преговори, а ще бъдат унищожени.
Съединените щати, както и редица европейски държави, също апелират всички страни да се въздържат от насилие.
Токаев съобщи на страницата си в Туитър, че изпратените в страната му миротворчески сили от Организацията на договора за колективна сигурност ще останат за кратък период от време, докато ситуацията не се стабилизира.
В същото време неизвестни лица са отправили заплаха да взривят посолствата на Армения и Беларус в Москва с искане за изтегляне на техните военни части от Казахстан, предаде ТАСС, като се позова на източник от правоохранителните органи. При огледи на сградите на посолствата не са открити взривни устройства.
Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..
Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява..
В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..
Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността. От..
По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..
Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..