Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КСНС заседава за интеграцията на РСМ и Албания в Европейския съюз

| обновено на 10.01.22 в 18:22
Снимка: Ани Петрова

При президента Румен Радев вече пети час продължава заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност. То е посветено на политиката към Северна Македония на фона на блокираното от България начало на преговори за членство на съседната държава в ЕС. 

Темата на днешното заседание е формулирана: "Интегриране на Западните Балкани в Европейския съюз. Роля на България в разширяването на Съюза и в процеса на стабилизиране и асоцииране Република Северна Македония и Албания". 

В заседанието участват председателят на Народното събрание Никола Минчев, представители на ръководствата на седемте парламентарни групи, вицепремиерът и финансов министър Асен Василев, вътрешният министър Бойко Рашков, министърът на отбраната Стефан Янев, заместник-министърът на външните работи Ирена Димитрова и председателите на Държавните агенции "Национална сигурност" и "Разузнаване" - Пламен Тончев и Антоан Гечев. 

В заседанието участва и посланикът ни в Скопие Ангел Ангелов. 

В края на миналата седмица премиерът Кирил Петков заяви в Народното събрание, че има ясна обща позиция в коалицията за Северна Македония. 

Преди заседанието днес заместник-министър Димитрова каза, че очаква участниците в него да излязат от Съвета с единна позиция на страната ни, още повече, че на 18-ти януари предстои визита на премиерът Кирил Петков в Скопие. След края на заседанието се очаква изявление на президента Румен Радев, което БНР ще излъчим пряко по програма "Хоризонт".

Държавният глава обяви още на 16 декември миналата година в Брюксел на намерението си да свика КСНС, на който да се обсъди темата за Северна Македония. Президентът коментира преди дни, че България продължава да бъде открита за диалог.

„Гарантирането на правата на македонските българи, отказът от езика на омразата, прекратяване на процесите на дебългаризация, на фалшифициране на нашето хилядолетно културно и историческо наследство само ще спомогнат процеса на интеграция, за да може най сетне ние да отворим вратата за преговори за членство.“

Министър-председателят Кирил Петков подчерта в парламента, че в коалицията има ясна обща позиция по Северна Македония.

„Отиваме на разговори на 18 януари, показваме, че добросъседството е основен принцип за взаимоотношенията ни със Северна Македония.“

В края на миналата седмица от правителствената информационна служба съобщиха, че премиерът Кирил Петков ще посети Скопие на 18 януари, като поводът е 30-годишнината от признаването на независимата македонска държава от България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Илиев

СГС изпрати във ВКС делото за плагиатство срещу Петър Илиев

Софийският градски съд изпрати във Върховния касационен съд делото за плагиатство срещу Петър Илиев - бивш кандидат за вицепремиер и вътрешен министър през 2021 година в проектокабинета с мандата на "Има такъв народ". Прокуратурата прати на съд Илиев, след като беше установено, че в свой научен труд е използвал материали от дисертация на..

публикувано на 17.02.25 в 12:56

Средният осигурителен доход е нараснал с 14,5%

Осигурителният доход на учителите за 2024 година е 2 хиляди 535 лева - или с 14,6 процента по-висок от 2023 та. В резултат на провежданата през последните години политика по доходите за педагогическите специалисти средномесечният осигурителен доход на учителите за миналата година е с 53,1 процента по-висок от този за страната, отчита в анализ Националният..

публикувано на 17.02.25 в 12:55

Над 170 снегорина почистват в София, очаква се снеговалежът да продължи

Над 170 снегорина работят на територията на всички 24 района в София, съобщиха от Столичната община.  Булевардите и улиците с градски транспорт се обработват със смеси срещу заледяване, частично се обработват и кварталните улици. Няма сигнали за паднали дървета или закъсали шофьори, обясни Анета Савова от Столичния инспекторат:..

публикувано на 17.02.25 в 12:32

Около 10 см сняг във Великотърновско

Обстановката във Великотърновска област е спокойна. Снежната покривка е около 10 сантиметра. Към момента няма затворени пътища. Настилките навсякъде са почистени, като обработката със сол и пясък продължава. Непроходими участъци няма. Няма откъснати населени места, както и такива без ток и вода.  Няма сигнали за пациенти, които не са обслужени, тъй като..

публикувано на 17.02.25 в 12:12
Обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги, представят резултатите от акцията, 17 февруари 2025 г.

Втори бойкот срещу търговските вериги на 20 февруари

Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които..

публикувано на 17.02.25 в 12:04
Конференцията на Алианса за отговорно гражданство (Аlliance for responsible citizenship) продължава от днес до понеделник.

Десни политици от цял свят се събират на конференция в Лондон

Влиятелни десни политици и лидери на партии от цял ​​свят се събират от днес в Лондон на голяма конференция в опит за установяване на по-тесни връзки с висши американски републиканци, свързани с администрацията на Доналд Тръмп. Консерватори от Великобритания, континентална Европа и Австралия, присъстващи на конференцията на Алианса за..

публикувано на 17.02.25 в 11:44

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...

публикувано на 17.02.25 в 11:25