Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олга Стефанишина: Украйна не е Казахстан

Вицепремиерът на Украйна Олга Стефанишина
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Украйна не е Казахстан" - така вицепремиерът по европейската и евроатлантическата интеграция на страната Олга Стефанишина отговори на въпрос какво ще направи, за да не се повтори ситуацията в нейната страна при струпването на руски войски на границата. Тя каза това на съвместен брифинг с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в щаб квартирата на Алианса преди началото на комисията НАТО-Украйна. 

„Обратно на Казахстан, ние имаме сериозна общност от експерти на гражданското общество,  а също така и силна опозиция.  Има и много силно международно единство, с което се осъжда руската агресия на територията на Украйна. Не сме част и от каквато и да било постсъветска структура, която, както е в случая с Казахстан, би позволила външна военна интервенция на своя територия, както и да се овладее критичната инфраструктура“.

"Имаме суверенното право да избираме договори и съюзници и това не подлежи на пазарлъци", бе категорична Стефанишина по повод ултиматума на Русия НАТО да спре разширяването си на Изток:

"Всички трябва да разберем, че исканията на Русия към съюзниците не могат да се смятат за преговорна позиция. Агресорът не е в положение, в което може да поставя условия, докато руските танкове са на границата с Украйна. Виждаме опитите на Русия да променят дискусиите и да заплашват с нова война, без да правят никакви стъпки за намиране на мирно решение в рамките на Минските или Нормандските формати. Русия просто се опитва да наложи дневния си ред, вместо да се върне на масата за преговори".

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че едва ли може да се очаква решение на проблемите на всички срещи, предвидени тази седмица, но те са опит да се избегнат военни действия и да се насрочат други заседания за търсене на ефективни решения. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната.  Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..

публикувано на 31.07.25 в 19:58

Работодателите могат да подават документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки

От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките на утвърдените от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 милиона лева ...

публикувано на 31.07.25 в 19:52

ЕК: Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана

"Единствено страните-членки на ЕС имат право да вземат заеми по програмата "Действие за сигурност за Европа", по-известна като SAFE" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос дали Украйна може да се възползва от нея. Рение поясни, че Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана към нея.  Той припомни,..

публикувано на 31.07.25 в 19:45