Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешно присадиха сърце от генномодифицирано прасе на човек

Трансплантацията е извършена от учени на Университета на Мериленд в Балтимор
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американец стана първият човек с трансплантирано сърце от прасе с променено ДНК. Операцията е била извършена в град Балтимор, щата Мериленд.

57-годишният пациент Дейвид Бенет знае, че няма гаранция, че опитът ще бъде успешен, но  няма избор. Състоянието му е критично  и комплицирано . Не може да разчита на сърце от човешки донор. И той се съгласява да стане част от експеримента.

Три дни след трансплантацията от болницата съобщават, че пациентът се чувства добре, диша сам, но все още сърцето и белите му дробове не работят самостоятелно“.

Това е първото по рода си присаждане на сърце от генетично модифицирано прасе на човек или  първа стъпка в използването на животински орган за животоспасяваща за хора трансплантация.

Според лекарите от Медицинския център на Университета на Мериленд операцията до момента поне е показала, че сърцето от генетично модифицирано животно може да функционира в човешкото тяло без незабавно да бъде отхвърлено. Следващите няколко седмици ще бъдат критични, тъй като пациентът се възстановява от операцията и лекарите внимателно следят как се справя новото сърце.

В генома на прасето, от което е присадено сърцето, има 10 редактирани гена. „Изключени“ са три, които могат да доведат до отхвърляне на органи на свиня от човек, както и ген, който би довел до прекомерен ръст на сърцето. Вмъкнати са 6 човешки гена, отговарящи за приемането на чужди тъкани. Снимка: ЕПА/БГНЕС

В САЩ само за миналата година е имало рекорден брой над 3800 сърдечни трансплантации, но недостигът на човешки органи, дарени за присаждане, се оказва проблем и за Америка и в световен мащаб. Това  принуждава  учените  да търсят възможности за използване на  животински органи за присаждане.

През септември миналата година Робърт Монтгомъри – директор на института по трансплантации към Нюйоркския университет и неговият екип присадиха бъбрек от генетично модифицирано прасе на пациентка в мозъчна смърт на изкуствено дишане. По време на 54-часовия експеримент бъбрекът заработи.

Успешният опит даде надежда на учените, че органи от генномодифицирани прасета ще могат да помогнат на мнозина нуждаещи се от органи пациенти да получат шанса да бъде удължен животът им. И сега учени от Университета на Мериленд направиха първата трансплантация на сърце от прасе на човек.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане" против..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04

ЕС засилва наблюдението на подводната си инфраструктура

ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..

публикувано на 21.02.25 в 12:54
Кирил Петков

ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори

Кирил Петков даде заявка, че ПП искат промяна на правилата за избор на регулатори, а не преговори за кандидати. "Това е нашата борба през цялото време - за честни конкурси, не за задкулисни преговори: "аз ще гласувам за един, пък вие гласувайте за друг", и дайте целият български народ да е рефер кои са най-добрите хора, които трябва да бъдат..

публикувано на 21.02.25 в 12:37
Траки, вино и култура

Започва деветото издание на научния семинар "Траки, вино и култура"

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс "Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на научния семинар "Траки, вино и култура". Той ще събере на едно място гост-лекторите: проф. Николай Овчаров, проф. д.и.н. Диана Радойнова, проф. д-р Боян Бончев, проф. Галина Богданова, доц. д-р Йордан..

публикувано на 21.02.25 в 12:34