Да си припомним творческото дело на един български диригент - Любомир Романски, чиято кариера протича предимно в чужбина, по-точно в Германия. Поводът е 110-годишнината от неговото рождение на 8 януари 1912 г.
Роден е в София, в семейство на университетски професор - езиковеда Стоян Романски. От 9-годишен учи пиано при Андрей Стоянов, Веселин Стоянов, Тамара Янкова и музикална теория при Добри Христов. Завършва славянска филология в Софийския университет и в същото време е частен ученик в Музикалната академия - дирижиране при Цанко Цанков, композиция при Панчо Владигеров и пиано при Димитър Ненов.
Още като студент работи като корепетитор и диригент в оперетния театър „Ангел Сладкаров“, след това е втори диригент на хор „Родина“, а от 1935 г. е помощник-диригент в Софийската опера. Следващата година заминава за Берлин, където завършва славянска филология в Хумболтовия университет, а като диригент се подготвя в Държавното висше училище за музика и изготвя дисертация на тема „Простите коледни рефрени на българските коледни песни“. Специализира в диригентските курсове на знаменития Клеменс Краус.
Кариерата му на диригент започва в Германия - първо като капелмайстор на оперния театър във Франкфурт на Майн, а след войната е ръководител и диригент на симфоничните концерти в Градския театър на Висбаден. В периода 1948-1950 г. ръководи Симфоничния оркестър на Кьолнското радио, а след това се установява в Гелзенкирхен, където остава до края на живота си - 9 юни 1989 г. От 1968 г. Романски ръководи и Певческата академия във Франкфурт на Майн. Гостувал е като диригент в Испания, Франция, Швейцария, Австрия, Холандия, Югославия, Мексико, САЩ и няколко пъти в България.
За първи път у нас той дирижира "Кармина Бурана" и "Катули Кармина" на Карл Орф - истинско събитие в културния живот на страната тогава.
Любомир Романски представя пред германската публика редица творби от български композитори, много български инструменталисти. Той е активен пропагандатор на българската музика и с концертите си, и с беседите за българската музикална култура и фолклор в цяла Германия. За цялостната си дейност като диригент Любомир Романски е удостоен с няколко високи германски отличия, между които Гьотевият плакет, с Почетния орден "Академични палми" във Франция. Той е и почетен член на европейския център “Ференц Лист“.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю на Любомир Романски от 1984 г., в което говори за познанството си с големия композитор Карл Орф и за тенденциите в съвременната музика. Чуйте в звуковия файл и откъс от "Кармина Бурана" под негово диригентство.
Драматичният театър в Благоевград открива новия си творчески сезон с премиера на постановката "Дракула". Режисьорът Стайко Мурджев предлага различен и съвременен прочит на световноизвестния роман на Брам Стокър. Двата главни образа са поверени на актрисата Койна Русева , която влиза в ролите на Влад Цепеш – Дракула и на неговия..
Художникът с псевдоним Кром Багелски реализира поредното си творческо предизвикателство . Той създаде в Габрово 20-метров стенопис върху фасадата на сграда, който е вдъхновен от бубарството , дало поминък на няколко поколения българи. Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места Стенописът е изрисуван в Шести..
Кратки разкази, есета и публицистика, както и нови творби е събрала в сборника си "Макове сред асфалта" Красимира Димова. Представяне на книгата ще има първо в Априлци – на 4 октомври, а в София то ще бъде на 15 октомври от 18.00 часа в Столичната библиотека. 77-годишната авторка е родена в Троянско . Била е преводач, учител, библиотекар,..
Днес-01.10, в Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложбата "Бод и боя" на Росен Рашев-Рошпака . Той е сред ярките представители на наивизма в съвременното българско изобразително изкуство. Самобитните му творби са притежание на галерии и колекционери у нас и по света. През годините има..
За втора година столицата ще бъде домакин на Sofia Art Fair – едно от най-мащабните събития за съвременно изкуство в България. То обединява култура, образование и международно сътрудничество. Форумът ще събере водещи галерии, институции и хора, определяни като визионери. Всички събития ще бъдат с безплатен достъп за лица до 18-годишна..
Най-хубавата и истинска награда е тази на публиката . Това каза пред БНР режисьорът Ивайло Пенчев, чийто филм "Рожден ден" спечели наградата на публиката на 43-тия филмов фестивал "Златна роза", това е четвъртата поредна такава награда за негов филм. "Златна роза" 2025 – награди Ивайло Пенчев: Няма ли история, няма филм "Много бих..
" Аз съм човек, който обича да експериментира. Интересен ми е всеки един стил на работа. Нещо, което работи за нас по възможно най-добрия начин, продължаваме да го следваме и да се придържаме към него, но и не си затварям вратите да работя с други хора, защото е ценно и разширява още повече нашия екип", споделя Мишер Руева. Идеята за..
Над 40 000 евро и 5000 лева са открити в домовете на двамата служители на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", задържани за искан подкуп..
Срещам доктор Али Феник на Софийската Алея на книгата . Търпеливо изчаквам десетките читатели, дошли да се снимат с любимия си инфлуенсър и да..
Сега е безвремие и нито една тенденция не може да се вид в политическата ситуация у нас. Има много събития, но няма нищо ново, коментира в..