Решенията за прилагане в Кипър на всекидневно тестване на ученици вместо самоизолацията им вкъщи се финализират днес на среща с участието на министрите на здравеопазването и на образованието, Научния консултативен комитет по пандемията, учителските синдикати и родителските асоциации. До нея се стигна след като новата правителствена мярка срещу разпространението на коронавируса срещна бурен отпор от синдикатите.
Въвеждането от днес в кипърските училища на ново тестване за коронавирус, т. нар. модел „тест за оставане” /„Test to Stay”/, бе отложено след силно противопоставяне от синдикатите в образованието.
Според тях тази система е „неадекватна” за предотвратяване на разпространението на вируса, „опасна” за учителите и учениците, и заплашва нормалното функциониране на училищата. През уикенда учителските организации обявиха готовност да предприемат всички мерки, включително стачка, ако мярката влезе в сила.
Решението на правителството от миналата сряда предвиждаше от днес в продължение на един месец учениците, които са в близки контакти на заразени с Covid свои съученици, да преминават всекидневен бърз тест в продължение на 5 дни вместо да бъдат поставяни под карантина вкъщи. Тестът ще се извършва от мобилни звена на здравното министерство.
Целта е училищата да могат да продължат занятията с физическо присъствие в безопасни условия, като своевременно се откриват положителни случаи на коронавирус.
На срещата днес се обсъждат начинът и новата дата за прилагане на тази мярка.
Възможно е тя да бъде въведена пилотно само в част от училищата или да бъде по желание – родителите да избират дали децата им да бъдат тествани или да останат вкъщи.
Парламентарната комисия по енергетика отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за възобновяемите енергийни източници. Това стана без дебати и без присъствие на представители на президентството. Промените в закона, които бяха прегласувани от комисията, бяха защитени от заместник-енергийния министър Ива Петрова: "С приетия..
В Гърция са задържани трима фармацевти и двама лекари, с обвинение за организиране на престъпна група по издаване на фалшиви рецепти за скъпо струващи лекарства, които след това продавали на черния пазар за наркомани. Използвали личните данни на пациенти, като изписвали за тях лекарства за лечение на психични болести, които след това продавали на..
Испания преживява първата за тази година гореща вълна. Дни преди края на май температурите в южната част на страната достигнаха до рекордните 40 градуса. "Ситуацията е всичко друго, но не и нормална", казва говорителят на Държавната метеорологична агенция Рубен дел Кампо. По думите му е възможно Испания да преживее най-горещите дни за това..
Практическо ръководство - насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места, ще бъде предоставено във всички общини, както и ще бъде достъпно за подрастващи, за родители, настойници, учители, психолози и др. Това каза пред журналисти Камелия Николова, главен директор на..
Движението на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера отново ще бъде забранено през летния сезон - готви се специална заповед за въвеждане на забраните, каза за БНР кметът на Сапарева баня Калин Гелев. Насрочена е среща на представители на 9 служби и звена - Общината, полицията, жандармерията, Регионалната дирекция по горите-Кюстендил, НП "Рила",..
Помощникът на руския президент Владимир Путин Владимир Медински съобщи, че се е обадил днес по телефона на украинския министър на отбраната Рустем Умеров и му е предложил точна дата и място на среща, на която двете страни да си разменят меморандуми с условията за прекратяване на огъня. Русия предлага втори кръг преки преговори с Украйна в Истанбул на..
България все още не е получила отговор от САЩ за покупката на ракетната система за залпов огън с повишена мобилност "Хаймарс". Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред ресорната комисия. Комисията одобри доклада за състоянието на отбраната и инвестиционните планове до 2032 година. Придобиването на ракетна система за залпов огън..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..