Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Константинов от Мелбърн: Джокович не получи симпатиите на обществото тук

Учудихме се, че за него има специално разрешително, а никой друг няма такова

Явор Константинов живее от над две десетилетия в Австралия. Работи в областта на информационните технологии в Мелбърн. Той е известен и като един от най-големите фенове и запалени зрители на Аустрелиън Оупън.

Според Константинов, важен е контекстът на скандала покрай Джокович. Той припомня, че Австралия е преживяла един от най-тежките локдауни в света – около година и девет месеца, съчетан със сериозни рестрикции за пътуване както в чужбина, така и между различните щати на Австралия.


Правилата в Австралия

„Всеки спазваше правилата, защото такава е културата на австралийците. Заради локдауна и ограниченията, живеехме друг живот, който никога не сме имали. След това започнахме да се ваксинираме и постигнахме над 92 процента напълно ваксинирани и няколко други, които са с първа доза," разказва Константинов. "Чувството е, че всички сме в един отбор и знаем какво трябва да направим. Знаехме защо го правим и какво ще получим“, добави събеседникът. 

Така през декември 2021 година австралийците излизат от тежките ограничения и започват да се опитват отново да заживеят нормално. И тогава се случва казусът „Джокович“...


Джокович и австралийците

"Обществото погледна с огромно учудване на сагата „Джокович“ и не със симпатия към него", разказва Константинов. Причината е, че всички са спазили правилата и изискванията, а сръбският тенисист се е оказал със специално разрешително за изключение, което никой друг в Австралия няма.

Има ли и грешки на "Тенис Австралия" и австралийското правителство за ситуацията около Новак Джокович, както и какво се случва в страната и на Аустрелиън Оупън, чуйте в този епизод на подкаста „Следващият ден“.

Всички епизоди на "Следващият ден" ще намерите на:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ю Несбьо

Ю Несбьо, ексклузивно за БНР: Писателят трябва да се доближи до всичките си персонажи

Книгите му са преведени на повече от 50 езика. Продадени са в над 60 милионен тираж. Ю Несбьо е известен като "Краля на скандинавския ноар" .  Негова емблема в криминалния жанр е инспектор Хари Хуле, а в България писателят дойде, за да представи романа си "Кръвни връзки". Продължение на успешното заглавие "Кралството", новата книга..

публикувано на 18.11.25 в 07:00
Надя Попова

Надя Попова за невидимите нишки между преживяното и въображението

Отваряме страница, в която думите са преживени . Страница, през която ще се опитаме да навлезем в един свят, където поезията е житейската съдба е изстрадана и осветена отвътре. Гост на БНР е Надя Попова - поетеса със силен вътрешен глас, преводач с изключителен усет към нюанса, редактор, който десетилетия пази и пренася литературната памет . Един..

публикувано на 17.11.25 в 13:46

Проф. Ивайло Търнев: Най-важната ценност е добротата

Професор Ивайло Търнев е гост в рубриката "Горещи сърца" – защото неговото сърце наистина е "горещо", а самият той наскоро усети колко много го обичат хората. "Да, има много хора, които се чувстват свързани с мен, защото сме работили по различни социални програми и вероятно сме оставили добри спомени", казва той. Когато съобщава в социалните..

публикувано на 16.11.25 в 04:42

18-годишен столичанин с мисия: Младите трябва да са гласът на своя град!

В рубриката " Горещи сърца"  ви срещаме с Калоян Желев – едва 18-годишен, но вече утвърден като активен млад човек в обществените инициативи на столичния кв. " Младост". " Като млад човек мисля, че ние, младите, трябва да бъдем гласът на нашата столица, гласът на нашия квартал",  казва Калоян. Още от 14-годишна възраст той започва да се..

публикувано на 09.11.25 в 06:10
Мавзолеят на княз Александър I Батенберг в София.

Милена Бордън за идеята да има паметник на княз Александър I Батенберг

През 1897 година в центъра на столицата, по проект на швейцарския архитект Хайнрих Майер се издига еднокуполна сграда в стил неокласицизъм и късен барок. Куполът над четирите арки е украсен с месингова корона. Саркофагът вътре е от алпийски мрамор, а на стената зад него е поставен барелеф на Александър I Батенберг.  След смъртта на княз Александър I..

публикувано на 06.11.25 в 15:00
Тодор Стефанов

Джаз музикантът Тодор Стефанов: Реалността в България извиква чувство на тъга

В "Нощен Хоризонт" ви срещаме с изявения български джаз музикант Тодор Стефанов . Той е завършил Кралската консерватория в Брюксел - специалност "Поп и джаз музика". От 23 години гради музикална кариера в Белгия - свири в клубове, участва в джаз фестивали, композира и преподава музика в British School в Брюксел. "За тези, които..

публикувано на 03.11.25 в 12:10
Жулиета Нелова

Жулиета, която се шегува с трудностите и проплаква с книгите

В рубриката „Горещи сърца“ гостува Жулиета Нелова, която се шегува с трудностите и проплаква с книгите. Някога журналист, сега тя е помощник-частен съдебен изпълнител. Обрати бележат професионалния и житейския път на 60-годишната жена. Тя започва да работи като журналист в местен вестник във Враца в началото на 90-те години. Идва в родния град на..

публикувано на 02.11.25 в 06:05